V prvním čtvrtletí vyhlásilo osobní bankrot 4 082 lidí, nejvíce za posledních pět let

Za první čtvrtletí letošního roku bylo v České republice vyhlášeno 4 082 osobních bankrotů. Oproti prvnímu čtvrtletí loňského roku jich bylo o 12 % více. Osobních bankrotů za první čtvrtletí bylo nejvíce za posledních 5 let. Zároveň bylo podáno 4 326 návrhů na osobní bankrot, o 16 % více než v prvním čtvrtletí 2024. Regionem s nejvyšší mírou osobních bankrotů zůstává Ústecký kraj, kde za posledních 12 měsíců prošlo osobním bankrotem 29 z 10 tisíc obyvatel. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz , kterou provedla společnost CRIF.
„Počet bankrotů za první tři měsíce letošního roku je o 3 % vyšší, než byl jejich doposud nejvyšší počet za posledních pět let. Počet bankrotů každý měsíc od začátku roku roste. V březnu jich bylo 1 460, o 315 více než byl průměrný počet osobních bankrotů za měsíc v loňském roce. Od začátku roku roste i počet návrhů na osobní bankrot. V březnu jich bylo 1 630. Je to o 377 návrhů více než byl měsíční průměr loňského roku,“ říká Věra Kameníčková, analytička společnosti CRIF – Czech Credit Bureau.
Počet osobních bankrotů za první čtvrtletí letošního roku byl nejvyšší od stejného období roku 2020, kdy dozníval efekt změny insolvenčního zákona, který změkčil podmínky pro osobní bankrot a vyvolal jejich růst. „Ke změně podoby insolvenčního zákona opět došlo ve druhé polovině loňského roku. Také tato novela přispěla k vyššímu počtu osobních bankrotů. Dalším faktorem je skutečnost, že spotřební úvěry domácností rostou rychleji než jejich vklady. Zároveň se zvyšuje podíl nevýkonných úvěrů na spotřebu. Jinak řečeno, platební morálka domácností při splácení úvěrů se snižuje,“ doplňuje Věra Kameníčková.
Nejvíce osobních bankrotů bylo v Moravskoslezském kraji
V prvním čtvrtletí byla situace v osobních bankrotech mezi kraji velmi rozdílná. Nejvíce osobních bankrotů vyhlásily soudy v Moravskoslezském kraji (668), v Ústeckém kraji (550) a ve Středočeském kraji (415). Praha byla až na čtvrtém místě (400). Meziročně se zde jejich počet zvedl zdaleka nejrychleji, a to o 41 %. Druhou nejvyšší dynamiku vykázal Plzeňský kraj (27 %) a Moravskoslezský kraj (19 %). Ve dvou krajích se počet bankrotů meziročně snížil. V Libereckém kraji to bylo o 16 % a ve Zlínském kraji o 13 %.
Za posledních 12 měsíců, tedy od dubna 2024 do března letošního roku, povolily soudy osobní bankrot 14 186 lidem. Oproti předchozímu období se počet bankrotů nejvíce zvýšil v Praze (o 14 %) a v Ústeckém kraji (o 13 %). Naopak v Libereckém kraji se snížil o 7 % a ve Zlínském kraji o 1 %. Stejná jako v předchozím období byla i situace na Vysočině, kde se počet osobních bankrotů nezměnil.
Nejvíce jsou osobním bankrotem i nadále ohrožení lidé v Ústeckém kraji
Nejvyšší míru osobních bankrotů za posledních 12 měsíců vykazuje Ústecký kraj s 29 bankroty na 10 tisíc obyvatel ve věku od 15 let. Následuje ho Moravskoslezský kraj s 23 bankroty na 10 tisíc obyvatel a Karlovarský kraj s 21 bankroty. Jde o regiony s dlouhodobě nejvyšší mírou osobních bankrotů.
Praha si udržela nejnižší počet osobních bankrotů – 10 na 10 tisíc obyvatel. Je to však více než v předchozích obdobích. Stejnou míru bankrotů jako Praha vykazují Zlínský kraj a kraj Vysočina. V průměru za celou Českou republiku připadlo za posledních 12 měsíců 16 osobních bankrotů na 10 tisíc obyvatel ve věkové skupině od 15 let.
Graf 1: Osobní bankroty za první čtvrtletí 2020–2025
Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau
Graf 2: Počet návrhů na osobní bankrot za první čtvrtletí let 2020–2025
Zdroj: CRIF – Czech Credit Bureau
CRIF – Czech Credit Bureau, a.s.
Společnost CRIF – Czech Credit Bureau, a. s. je součástí celosvětové skupiny CRIF. Je organizátorem největších českých úvěrových registrů, Bankovního registru klientských informací a Nebankovního registru klientských informací a zajišťuje jim technický servis. Zároveň je provozovatelem portálu kolikmam.cz, který umožňuje pečovat o finanční závazky spotřebitelů, jednoduše on-line.
CRIF provozuje Registr platebních informací – REPI, sloužící pro sdílení platebních informací mezi členy registru.
Komplexní data o profesní historii finančních poradců jsou sdílena prostřednictvím Registru finančních poradců ELIXIR, který CRIF také provozuje.
Společnost CRIF svým klientům poskytuje také aplikaci Cribis, která obsahuje informace o více než 10 milionech podnikatelských subjektů a fyzických osobách z České a Slovenské republiky, čerpající z více než 90 informačních zdrojů.
Bankám, finančním a jiným úvěrujícím institucím poskytuje řadu řešení zahrnující analytické a softwarové nástroje, datové a digitální řešení včetně konzultací umožňujících optimalizaci jejich procesů od získání zákazníka přes upisování úvěru a řízení vztahů se zákazníkem až po vymáhání pohledávek. Kombinací vlastních znalostí s využitím nejnovějších technologií v rámci navrhovaných řešení je umožněno klientům dosahovat automatizovaných, optimalizovaných a vyhovujících procesů v každé fázi životního cyklu klienta.
Nově CRIF provozuje dotazníkovou platformu Synesgy, pomocí které společnosti zjistí, do jaké míry přímo ony anebo i jejich obchodní partneři přispívají k dosažení cílů odpovědného podnikání. V rámci ESG aktivit také poskytuje ESG skóre českých a slovenských společností díky proprietárním modelům významných rizik.
Další informace na: www.crif.cz
Poslední zprávy z rubriky Výsledky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Finance - osobní finance, kurzovní lístek, kalkulačky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- V říjnu bylo vyhlášeno 63 firemních bankrotů, 440 bankrotů podnikatelů a 1 081 osobních bankrotů Dlouhodobě ubývá bankrotů ve všech kategoriích
- V roce 2023 bylo v České republice vyhlášeno 12 868 osobních bankrotů, nejméně za posledních 12 let - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Počet bankrotů se v dubnu snížil: Vyhlášeno bylo 58 bankrotů obchodních společností, 470 bankrotů podnikatelů a 1 231 osobních bankrotů
- CRIF: V červenci bylo vyhlášeno nejvíce bankrotů lidí a podnikatelů v historii
- V dubnu bylo vyhlášeno nejvíce osobních bankrotů za jeden měsíc
- V roce 2023 bylo v České republice vyhlášeno 12 868 osobních bankrotů, nejméně za posledních 12 let
- V Praze vyhlásilo osobní bankrot zatím dvacet osm lidí
- V prvním čtvrtletí si živnost v Česku založilo více než 19 tisíc lidí, nejvíce od roku 2013. Zároveň lidé ukončili nejméně živností za posledních 12 let
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko pro podnikatele
Jakub Šulák, Forscope
Dopad amerických cel na sektor IT: boj o softwarovou nezávislost
Jan Frk, Software602
Lukáš Novotný, Geis