Příprava trhů na recesi? Nebo dokonce strukturální změny?
Pokud by trhy nyní počítaly třeba s 60 % pravděpodobností recese a 40 % mírným růstem ekonomiky, ceny a valuace by se měly „racionálně“ nastavit na průměr těchto dvou scénářů. To ukazuje, že trhy v podobných situacích nebudou nikdy nastaveny plně „správně“. Při skutečném dostavení se jednoho ze scénářů se vždy pohnou, i když jej třeba hodnotily jako ten nejpravděpodobnější. Jak je to s cenami a valuacemi nyní?
Následující graf ukazuje „oficiální“ revize zisků pro letošní rok. Ono „oficiální“ bych nyní zdůraznil, protože v dobách jako je tato se podle mne mohou výrazně rozjíždět očekávání tzv. sell side a skutečných investorů. To se pak samozřejmě projevuje i na tom, jaká jsou „skutečná“ PE a ta „oficiální“ (viz níže). Konsenzus tedy zatím míří u zisků dolů, ale nejde o žádné skoky. U celého indexu bez sedmičky velkých technologií to nejsou ani 2 %, ona sedmička je zatím na červené nule. Nebyl bych překvapen, kdyby to byl jen začátek.
Zdroj: X
V druhém grafu se můžeme podívat na historické chování zisků během recese. Medián jejich poklesu z předchozího vrcholu je na 13 %, rozpětí je ale velké. I když v posledních pěti případech se pokles dostal vždy nad 10 %, finanční krize byla naprostým extrémem s téměř polovičním snížením ziskovosti obchodovaných firem:

Zdroj: X
Analytici (sell side) tedy zatím ve svých oficiálních predikcích scénář recese moc nereflektují – očekávání sice mírně klesají, ale z čísel, které hovořila o výrazném meziročním růstu. Na trzích se nyní přitom už zase používají expresivní výrazy pro popis současné korekce a zdálo by se tak, že valuace se musely dostat na nějaké hodně nízké úrovně. Situace se mění také dost rychle, ale index S&P 500 se nyní obchoduje někde mezi 17 – 18 násobkem očekávaných zisků. V porovnání s jeho historií posledních desetiletí je to třeba horní hranice, kam se valuace dostávaly v období 2008 – 2019. To bylo přitom v průměru pro akcie docela přívětivé období – poměr očekávaného růstu zisků k bezrizikovým sazbám a rizikovým prémiím byl hodně vysoko. Rozhodně ne na úrovních nějak korespondujících se recesí. Co další segmenty trhu?
Podle dat Yardeni Research je nyní PE indexu malých firem S&P 600 u 13, což je historicky dost nízko. O něco méně to platí o středně velkých firmách v indexu S&P 400 a ještě méně u Russellu 2000. A vůbec ne u jeho růstové části. Existuje tedy velký rozdíl mezi valuacemi velkých firem a těch menších – v prvním případě se nachází stále hodně vysoko, v druhém platí více či méně opak. Pokud bychom přitom předpokládali, že analytici a tudíž konsenzus nyní nadhodnocují očekávané zisky pro letošní rok čistě proto, že chvíli trvá, než se spočítají dopady současného dění, PE jsou fakticky o něco výše (očekávané zisky fakticky o něco níže, protože relevantnější odhady by šly dolů). Celkově by se pak zdálo, že menší firmy možnou recesi reflektují více – takové formulace často zaznívaly v roce 2023/24, trochu jsem je tehdy zpochybňoval, ale to je na rozdílnou diskusi.
Může být také namístě pouvažovat o tom, že nyní se nehraje jen o cyklický vývoj, ale i strukturální. Z pohledu současné americké vlády by to pak trhy měly asi špatně, protože ta hovoří o určitém náročnějším období, ale pak dlouhodobém rozkvětu americké ekonomiky. Sny o tom, jak jí pomůže deregulace a podobné věci ale nyní akcie daly zřejmě úplně stranou. Pokud se akcie zabývají dlouhodobějším výhledem, tak bych nyní spíše věřil, že opět hodně ve spojitosti s cly, změnami ve světovém obchodním řádu a podobnými tématy. Tedy například tím, kolik by stálo skutečné přesouvání výroby zpět do USA, jak přímo, tak nepřímo. Jaká by byla návratnost takových investic…
Jiří Soustružník
Patria.cz je investiční portál společnosti Patria Finance a.s. s real-time daty zaměřený na domácí a zahraniční kapitálové trhy. Poskytujeme online informace a analytickou podporu z oblasti financí, makroekonomiky a investic. Samozřejmostí jsou také aktuální investiční tipy a dlouhodobá investiční doporučení. Akcie, měny, komodity, investice, doporučení - vše přehledně na jednom místě.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Akciový trh - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Náhrada mzdy za karanténu nebo nemoc v roce 2020 - Kolik peněz dostanete za prvních 14 dnů?
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Daňové přiznání k dani z příjmů fyzických osob 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Srážková daň 2020 - daň vybíraná srážkou, změny kvůli koronaviru
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- Změna času - střídání času 2019, konec střídání času, letní a zimní čas
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?