Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Trumpova cla vstupují v platnost, na Čínu rovnou 104 %. Jaký bude dopad na inflaci?

Rozbřesk: Trumpova cla vstupují v platnost, na Čínu rovnou 104 %. Jaký bude dopad na inflaci?

09.04.2025 9:10, aktualizováno: 9.4. 10:25
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Aktualizováno

Dnešním dnem oficiálně vstoupila v platnost Trumpova drakonická cla vůči zbytku světa. I když jsme si již zvykli, že americká administrativa je všehoschopná, na bezprostřední odsun platnosti to tentokrát nevypadá. A pokud se tak nestane ani v nejbližších týdnech a měsících, je třeba se připravit na významné makroekonomické dopady. Zatímco v případě růstu půjde o negativní zásah, inflační vývoj se může mezi jednotlivými státy významně lišit.

V případě americké inflace je prvotní dopad zřejmý. Skokový nárůst celních tarifů zdraží dovozy a zapůsobí ve směru vyšší inflace, která by dle našeho odhadu mohla v meziročním vyjádření pokořit hranici 4 %. Navzdory ustřelení inflace ale nečekáme reakci Fedu. Optikou centrální banky by se totiž mělo jednat o dočasný šok mimo její kontrolu. Pokud navíc americká ekonomika v důsledku vyšších cel šlápne na brzdu (náš základní scénář), pak mohou ve střednědobém horizontu převládnout spíše desinflační tlaky, tlačící Fed k uvolnění měnové politiky, což je koneckonců i aktuální názor dolarové křivky.

Evropa a Česko mohou krátkodobě čelit vyšším cenovým tlakům, pokud neuspěje návrh Komise na vzájemné odbourávání cel mezi EU a USA. V takovém případě (za nás pravděpodobném) by zřejmě EU zasáhla druhou stranu Atlantiku nikoli plošnými, ale cílenými cly, například v sektoru digitálních služeb. Inflace by v takovém scénáři vzrostla spíše mírně. Také v Evropě a Česku proto kalkulujeme primárně s desinflačním příběhem kvůli slabšímu růstu ekonomiky, navíc podpořeném aktuálním prudkým poklesem cen energií, ropy a zemního plynu.

Důležitou roli v celém desinflačním příběhu sehraje i Čína. Na tu dnes Donald Trump dále zvýšil cla, v souhrnu již na extrémně prohibitivních 104 %. To jinými slovy znamená, že podstatná část čínských exportů směřujících do USA bude přesměrována – dle analýzy Bloombergu půjde až o 85 % z 582 mld. dolarů v následujících letech. Část tohoto masivního objemu pravděpodobně skončí a možná až zahltí evropský trh – půjde zejména o elektroniku, textil apod. A to bude tlačit inflaci dále dolů. Paradoxně to může Evropu vést ke zvážení vyšších cel vůči Číně jako ochrana domácích producentů. V důsledku Trumpových politik tak může dojít na scénář, kdy bude muset i Evropa zvýšit míru protekcionismu vůči ostatním zemím světa.

V případě Česka by se desinflační tlaky projevily zejména v cenách zboží. Ty již nyní rostou jen velmi pozvolna – v únoru meziročně o pouhých 0,6 %. Reorientace čínských exportů by tak mohla ceny zboží poslat až do deflace. Z pohledu ČNB je na místě opatrnost při kalibraci měnové politiky vzhledem k extrémní nejistotě. I tak máme ale za to, že dopady Trumpových cel vytvořily prostor pro výraznější pokles úrokových sazeb až do okolí 3 %.


*** TRHY ***

Koruna

Česká koruna se zpočátku týdne drží poblíž hranice 25,20 EUR/CZK, kam se dostala po rozpoutání plnohodnotných obchodních válek ze strany USA. Za současné konstelace, kdy americká cla vstoupila v platnost a situace dále eskaluje (cla na Čínu 104 %), bude česká měna ráda za setrvání na aktuálních úrovních. Averze k riziku je totiž nadále na vzestupu, jak ostatně dokumentovala včerejší seance na americkém akciovém trhu, což není pro riziková aktiva včetně koruny dobrá zpráva. Domácí makro data jsou v tuto chvíli proto na druhé koleji a koruna bude bezprostředně sledovat především odpověď EU na Trumpova cla a další případnou eskalaci napětí, která by mohla vést k jejím dalším ztrátám.

Eurodolar

Výprodej na akciových trzích se obnovil, přičemž tentokrát má i novou dimenzi v tom, že částečně zahrnuje i americké dluhopisy, resp. dolar. Trhům zřejmě došla s Trumpem trpělivost, když navýšil celkové zboží na Čínu na 104 % (tj. přidal dalších 50 %) a zároveň se objevily zprávy, že Japonsko by s USA mohlo na příštím zasedání MMF konzultovat kurzovou politiku. Takové zprávy pochopitelně zavání snahou uměle znehodnotit dolar a dohodu, kterou Japonsko s USA učinilo v polovině 80. let minulého století.
Vývoj na americkém akciovém a dluhopisovém trhu bude alfou a omegou pro eurodolar v následujících hodinách. Prozatím vše vypadá na celkový útěk z dolarových aktiv, který se však při výraznějším výprodeji na akciovém trhu může proměnit v návrat do amerických dluhopisů, a tedy i dolaru. Každopádně aktuální korelace (ceny akcií, US dluhopisy i dolar dolů) je v situaci vysoké averze k riziku krajně neobvyklá.

Akcie

Americké akciové trhy pokračovaly v divoké jízdě a ani včera nebyla nouze o velké zvraty. Včerejší pokus o stabilizaci tak opět nevyšel, když index S&P 500 a Nasdaq 100 v průběhu dne rostly o více než 4 %, aby nakonec zavřely hluboko v červených číslech. V rámci indexu S&P 500 se jako ojedinělá oáza klidu ocitly akcie zdravotních pojišťoven, kterým Trumpova administrativa odklepla výplatu 25 mld. USD. Akcie Humana, CVS a UnitedHealth se solidními zisky opanovaly všechny tři stupně vítězů v rámci indexu S&P 500. K závěru obchodování postupně výprodeje nabíraly na síle a mezi nejslabšími akciemi se objevily i akcie polovodičového giganta AMD. Akcie AMD v úvodu obchodování rostly až o 7 %, aby nakonec odevzdaly přes 6 %.


 
 

Čtěte více:

Siegel: Fed bude tlumit dopady cel, Trump se na rozdíl od něj z třicátých let nepoučil
09.04.2025 6:02
Jeremy Siegel z Wharton School of Business míní, že zavádění cel je „n...
USA začínají vybírat reciproční cla. Celkový poplatek pro Čínu se vyšplhal až na 104 pct
09.04.2025 8:15
Spojené státy začaly vybírat takzvaná reciproční cla. Týkají se přibli...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.04.2025
10:16Nejistota na amerických akciích pokračuje  
9:10Rozbřesk: Další krutý omyl Donalda Trumpa a trhy opět padají
8:51Trump útokem na předsedu Fedu zvyšuje na trzích nervozitu, Patrie aktualizuje doporučení na akcie KB  
8:34Aktualizace cílové ceny KB: Tržní ocenění férově odráží ziskové vyhlídky a štědrou dividendu banky, trh nyní nabízí lepší příležitosti  
6:07Odejde Powell?
21.04.2025
17:27Když ECB snižuje sazby, měl by Fed?
17:02Velikonoční Wall Street pod tlakem. Trumpovy útoky na předsedu Fedu znepokojují investory, pomlázku si odnášejí těžaři zlata  
14:45Co radí Buffett během tržních turbulencí? Udržte si hlavu na krku a budete odměněni
12:03O co jde ve sporu mezi Trumpem a Harvardem?
9:10Mester: Fed by měl vážit, co je vlastně nyní v jeho moci
9:05Peking varoval před obchodními dohodami s USA, které by poškodily Čínu
9:03Trump vyjádřil naději, že Ukrajina a Rusko tento týden uzavřou dohodu
8:51Trump věří v dohodu mezi Ukrajinou a Ruskem již tento týden, americké futures jsou v červeném  
20.04.2025
9:38Víkendář: Pro Američany je snazší obviňovat cizí země, než brát vážně své domácí problémy
19.04.2025
9:35Víkendář: Kdo má pravdu ve sporech o cla?
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání
6:06Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?
17.04.2025
22:04Obavy z nových kroků administrativy prezidenta USA, i tak by se dal shrnout závěr obchodování na Wall Street  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data