Ranní okénko - Reciproční cla nejvíce pocítí sami Američané. Celní válka nemá vítěze, jen poražené
Dobrou zprávou je, že americký trh práce v porovnání s únorem posílil. V březnu bylo vytvořeno 228 tisíc pracovních míst, přičemž trh očekával pouze 117 tisíc. Cla na jedné straně zvyšují riziko inflace a na druhé straně s sebou přináší problémy na trhu práce a také nižší hospodářský růst.
Dnes ve 12:01 SEČ začnou platit reciproční cla na veškeré zboží (vyjma automotive) dovezené z EU do Spojených států ve výši 20 %. Zdá se, že americký prezident Donald Trump neustoupí, a naopak Číně zvýšil cla o dalších 50 %, protože Čína zavedla odvetná opatření vůči americkým clům. Připomínáme, že cla na automobily ve výši 25 % platí již od 3. dubna, cla na autodíly začnou platit od 3. května 2025. Nově zavedená cla se promítnou do cen komodit a v konečném důsledku nejvíce dopadnou na americké spotřebitele. Tato cenová válka nebude mít žádného vítěze, přičemž nejvíce poškodí právě americké domácnosti. Předpokládaná inflace je na nejvyšší hodnotě od 90. let (v horizontu jednoho roku je 5 %, v pětiletém až desetiletém horizontu se odhaduje 4,1 %). Američané již omezují nákupy zbytného zboží, mezi které patří sladké nápoje, pochutiny nebo chipsy. Se sníženou poptávkou se ruku v ruce snižuje také výroba a výhledově, a pokud se špatná nákupní nálada rozšíří do dalších odvětví, dopadne na americký trh práce v podobě rušení pracovních míst. Naše aktuální prognóza počítá s tím, že Fed stávající sazby v letošním roce nesníží, a uvolňování měnové politiky nastane až v polovině roku 2026, kdy by měl nastoupit nový předseda Fedu. Rizika jsou ovšem vychýlena směrem k rychlejšímu obnovení cyklu snižování sazeb.
Včera zveřejnil Úřad práce data o březnové nezaměstnanosti. V březnu se podíl nezaměstnaných snížil meziměsíčně o 0,1 p.b. na 4,3 %. Tento pokles je zapříčiněn sezónními vlivy. Nezaměstnanost se po očištění sezónních vlivů stále nepohybuje v mezích své přirozené míry okolo 4,5 % až 5 %, přesto je meziročně znát mírné ochlazení trhu práce. Podle nové evidence počtu volných pracovních míst připadá jedno volné pracovní místo na 3,5 uchazeče o zaměstnání. V České republice je trh práce velmi stabilní a výrazný nárůst nezaměstnanosti nepředpokládáme, i když obchodní války se mohou do trhu práce negativně propsat.
Americký index S&P 500 včera poklesl o 1,57 %. Německý DAX získal 2,48 % a pražský PX připsal 3,76 %. Koruna se pohybuje okolo 25,20 EUR/CZK.
Editor: Martin Kron, analytik
Tým ekonomického výzkumu Raiffeisenbank a.s.
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- J&T ARCH INV CZK H - Akcie J&T ARCH INV CZK H aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- EUR euro, historie kurzů měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- EUR, euro - převod měn na CZK, českou korunu
- Směnárny Praha koupě, prodej euro EUR
- Přiznání k dani z příjmů fyzických osob 25 5405 (vzor číslo 28)
- Prohlášení poplatníka daně z příjmů fyzických osob ze závislé činnosti 25 5457 (vzor číslo 27)
- Žádost o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění 25 5457/B (vzor číslo 3)
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?