Česko na křižovatce 3: Premiér, ministři a experti budou diskutovat s podnikateli o řešení evropských regulací
Nejen podpořit vznik dlouhodobé strategie pro české hospodářství, ale také definovat nezbytné změny v evropské politice pro zvýšení konkurenceschopnosti firem na celém kontinentu. To budou hlavní cíle třetího ročníkukonference Česko na křižovatce, která se uskuteční za účasti předsedy vlády České republiky Petra Fialy a pěti klíčových ministrů jeho kabinetu v úterý 15. dubna 2025 v pražském O₂ universum. Letošní ročník s podtitulem „Evropa na křižovatce“ se zaměří nejen na výzvy české ekonomiky, ale zejména na roli Česka v utváření budoucí podoby evropské hospodářské politiky. Pořadatelé na ní chtějí definovat nezbytné korekce v evropské politice pro zvýšení konkurenceschopnosti.
Podnikatelé, experti, členové vlády i zástupci evropských institucí budou diskutovat o tématech, která formují prostředí pro podnikání i investice – od vzdělávání a inovací přes dostupné bydlení a energetiku až po datovou infrastrukturu a trh práce. Letos poprvé bude součástí programu výrazný evropský blok, který pojmenuje konkrétní překážky podnikání na jednotném trhu.
„Přeregulovanost, administrativní náročnost, složité a dlouhé procesy, nejednotná implementace, bariéry na vnitřním trhu i malá připravenost na řešení krizových stavů – celních, obchodních nebo skutečných válek. To vše tvoří směs brzd, pout a zbytečných omezení, které snižují konkurenceschopnost našich i evropských firem. Proto musíme společně pojmenovat a navrhnout, co je třeba právě teď ve zlomovém okamžiku změnit, a dát české vládě i politické reprezentaci silný mandát, aby tyto změny v Bruselu a Štrasburku prosazovala,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.
Pořadatelé z řad podnikatelských organizací se rozhodli dát evropské agendě strategický prostor s ohledem na to, že většina regulací a byrokratické zátěže, které podnikatele aktuálně podle všech šetření trápí a vidí je jako překážku posílení konkurenceschopnosti, vycházejí z evropských nařízení a direktiv.
„Evropská komise si konečně začíná uvědomovat vážnost situace, ale pořád se neodvažuje k opravdové změně směru. Potřebujeme, aby na ní členské státy včetně Česka vyvinuly tlak. Jinak Evropa ztratí klíčová odvětví a schopnost držet krok s globálními konkurenty,“ říká Jan Rafaj, prezident Svaz průmyslu a dopravy ČR.
V úvodním „evropském“ bloku vystoupí premiér Petr Fiala, prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček a prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jan Rafaj. Zástupci podnikatelů v něm budou formulovat hlavní výzvy ve vztahu k evropské administrativě, mimo jiné z oblastí ocelářství, automobilového, obranného i chemického průmyslu. Prezident České bankovní asociace Jan Juchelka pak členy vlády i účastníky konference seznámí se závěry z kulatého stolu k financování strategických investic, který proběhne v předvečer konference.
„Aktuálně stojíme před důležitým milníkem v naší novodobé historii. Důležité je implementovat strategická rozhodnutí, podporovat chytré investice a najít pro Česko ekonomicky významnější pozici v rámci Evropy. Máme silný potenciál uspět. Banky, stabilní pilíř české ekonomiky, financují strategické investice soukromého i veřejného sektoru. Patří k tahounům inovací a digitalizace v Česku. Inovace a modernizace české ekonomiky předpokládá investice na úrovni 1,7-3,0 % HDP, do roku 2050 až 3,2 bilionu korun. Majoritně ze soukromého sektoru. Role bank ve spolupráci se státem je tak na cestě k rozvoji Česka naprosto klíčová,“ říká prezident České bankovní asociace a generální ředitel Komerční banky Jan Juchelka.
Ve dvou paralelních odpoledních blocích se pak povedou diskuse o investicích a politice v jednotlivých klíčových oborech. Tzv. měkký blok bude věnován trhu práce, vzdělávání i výzkumu, vývoji a inovacím. V něm budou s podnikateli mimo jiné diskutovat ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Mikuláš Bek.
„Trh práce v ČR čelí řadě problémů – není dostatečně flexibilní, nabídka a poptávka po práci nejsou v rovnováze a chybí kvalifikovaní zaměstnanci. Zároveň stárne populace, což zvyšuje potřebu rekvalifikací, druhých kariér a rozvoje zejména digitálních dovedností. Tyto výzvy budou klíčové v nadcházejících letech, a je proto nezbytné se na ně připravit,“ uvádí Jiří Horecký, prezident Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.
Ve tvrdém bloku se pak povede debata o energetice, dopravní a datové infrastruktuře a dostupném bydlení za účasti ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka, šéfa resortu dopravy Martina Kupky a ministra pro místní rozvoj Petra Kulhánka.
„Evropské stavebnictví čelí tlaku kvůli náročnému ESG reportingu, závazkům v oblasti udržitelnosti a otázce jejich skutečné priority v dnešní geopolitické situaci. Ještě palčivější jsou ovšem problémy, které jsme si způsobili sami. Obor u nás brzdí extrémně komplikovaný povolovací proces. Všude v Evropě je situace podstatně jednodušší. A i když to napravíme, čelíme problému s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Pokud v součinnosti s MŠMT nevylepšíme pozici technického vzdělávání, narazíme na to, že jakkoli velkolepé vize stavebnictví nebude mít kdo realizovat,“ upozorňuje prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza.
Konference Česko na křižovatce je prestižní platforma pro diskusi o strategických směrech rozvoje České republiky v klíčových oblastech, jako jsou ekonomika, energetika, infrastruktura nebo stavebnictví, mezi zástupci podnikatelů, státní správy a předními oborovými experty. Pořádá ji Hospodářská komora ČR, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, Česká bankovní asociace a Svaz podnikatelů ve stavebnictví.
Jan Sotona
tiskový mluvčí
Hospodářská komora České republiky
Hospodářská komora ČR je nejvýznamnějším reprezentantem podnikatelské sféry. Sdružuje více než 16 000 členů organizovaných v 59 komorách v regionech a ve 124 oborových asociacích. Více než 60 ze 100 největších českých firem je členem HK ČR.
Posláním Hospodářské komory je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR, a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu.
Více informaci na: www.komora.cz
Poslední zprávy z rubriky Podnikání:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Wall Street - sídlo americké burzy. Wall Street je ulice v New Yorku (USA), která proslavila jako trvalé sídlo NYSE (americká burza). Mnoho hlavních amerických burzovních a neburzovních trhů a společností má hlavní sídlo na Wall Street a ve finanční
- Projekt Ukrajina je jedno z řešení personální krize ve zdravotnictví, shodli se premiér Babiš a ministr Vojtěch se zástupci krajů
- Projekt Ukrajina je jedno z řešení personální krize ve zdravotnictví, shodli se premiér Babiš a ministr Vojtěch se zástupci krajů - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Projekt Ukrajina je jedno z řešení personální krize ve zdravotnictví, shodli se premiér Babiš a ministr Vojtěch se zástupci krajů
- Ekonomičtí experti budou v Praze diskutovat o možných reformách evropské fiskální politiky
- Česko je evropská špička nelegálního prodeje ohňostrojů, nejpřísnější regulace mají Irové
- Premiér Petr Fiala uvede do funkce ministra školství Mikuláše Beka a ministra pro evropské záležitosti Martina Dvořáka - 4. května 2023
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
?
Okénko pro podnikatele
Jakub Šulák, Forscope
Dopad amerických cel na sektor IT: boj o softwarovou nezávislost
Jan Frk, Software602
Lukáš Novotný, Geis