De-dolarizace jako nová finanční zbraň Číny?
Slabší chvilka, kterou si slovy D. Trumpa vybral minulý týden trh s americkými vládními dluhopisy, upozornila na to, že soupeření USA a Číny může nabrat novou finanční dimenzi. Nemáme k tomu sice čerstvá dala, ale je dost dobře možné, že výprodej amerických dluhopisů byl přiživen tím, že je Čína hodlá vystřílet ze svých devizových rezerv. Nejenže by tím dala Bílému domu najevo, že dokáže obchodní válku přetavit ve finanční, ale navíc by podpořila de-dolarizaci globální ekonomiky, která v jisté míře dlouhodobě zvolna probíhá. Jakou hrozbu tedy pro americké vládní dluhopisy a dolar představuje to, že se Čína kompletně zbaví dolarových devizových rezerv, kde má nakoupeny dluhopisy za více než 760 miliard USD?
Příklad Ruska z let 2013 až 2019, které během tohoto období vyprodalo dluhopisy za více než 180 mld. USD, a tím jejich podíl v rezervách stlačilo na nulu, ukazuje na to, že se lze relativně rychle zbavit poměrně značné částky dolarových devizových rezerv. Nad tímto příkladem lze zároveň učinit dva závěry – za prvé, Rusko bylo schopno odclonit prakticky polovinu svých devizových rezerv (které zůstaly na úrovni 400 mld. USD) od dolaru do jiných aktiv – primárně do zlata (jehož cena i díky tomu rostla). Za druhé, trh s americkými vládními dluhopisy “ruský výprodej” téměř nezaznamenal. Bylo to mimo jiné i proto, že tím hlavním investorem do amerického vládního dluhu byl Fed, který držel rozhodující podíl amerického vládního dluhu (prakticky třetinu) a byl kdykoliv ochoten tento podíl výrazně navýšit (jak se ukázalo během COVIDu).
Tím se obloukem dostáváme k Číně a potenciální hrozbě, že se bude agresivně zbavovat amerických vládních dluhopisů. Prakticky vzato – pokud by tato situace měla generovat pnutí na tomto klíčovém trhu (čti problémy americkému finančnímu systému), tak pro Fed není žádný problém vstoupit na trh a díru po Číně svými nákupy zacelit. Z pohledu bilance (celková aktiva činí 6727 mld. USD) by nákup dluhopisů za 760 nebyla nijak zničující suma. Nicméně je jasné, že tento krok by byl v jasné kolizi s jinými (monetárními) cíly centrální banky, kdy restrikce by se ze dne na den proměnila v expanzi. Nestalo by se tak ani poprvé, ani naposled, ale je v celku jasné, že vynucenou záchranou operaci na stabilizaci trhu s americkými vládními dluhopisy by odnesl kurz dolaru.
Region: AN
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Nový občanský zákoník č. 89/2012 Sb.
- Nový stavební zákon
- Wall Street - sídlo americké burzy. Wall Street je ulice v New Yorku (USA), která proslavila jako trvalé sídlo NYSE (americká burza). Mnoho hlavních amerických burzovních a neburzovních trhů a společností má hlavní sídlo na Wall Street a ve finanční
- Americká finanční a technologická dominance jako dvojsečná zbraň
- Jak může vypadat čínská finanční krize? Čína jako globální investor číslo jedna
- Jak může vypadat čínská finanční krize? Čína jako globální investor číslo jedna
- Eurotel přichází s novou zbraní - mobil jako vysílačka
- Finanční trh vstřebává dohodu mezi USA a Čínou (Ranní zpráva z finančního trhu)
- Čínou mává nová vlna finančních skandálů ve vysokých kruzích
- Vyčkávání na novou dohodu mezi USA a Čínou (Týdenní zpráva z finančního trhu)
- Na konci týdne proti sobě zavedou Čína a USA nová cla (Týdenní zpráva z finančního trhu)
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…