Výrazné propady akciových trhů z posledních dní, jejichž kumulovaná ztráta je největší za téměř tři roky, není vůbec důvodem k prodeji akcií, uvedl Laszlo Birinyi, který jako jeden z prvních investorů označil v roce 2009 býčí trh. Jak sám říká, agresivita výprodejů ho překvapila a zklamala, zůstává však býkem a dodává, že „inteligentním a pečlivým“ výběrem titulů lze slušně vydělat.
Americký akciový trh včera zažil jeden z největších propadů tohoto roku, když S&P 500 srazil o 2,6 procenta na 1254 bodů. Včerejšek přitom doplnil osmidenní ztrátovou sérii, nejdelší od října roku 2008, kdy docházelo k plnému rozpuku globální finanční krize. Nepříznivé údaje z americké ekonomiky vedly jen za poslední dva týdny k odepsání více než bilionu dolarů z hodnoty amerických akcií, vyplývá z informací agentury Bloomberg.
Masivní převaha prodejců, kteří tak smazali prakticky celý letošní zisk akcií firem v indexu S&P 500, překvapila investiční společnost Birinyi Associates, která nepředpokládá odeznění býčího trhu v USA dříve než po roce 2013. Ve své prognóze přitom vychází z délky býčích trhů v minulosti. Kdo po vývoji posledních dní, kdy S&P 500 odepsal od 22. července 6,8 procenta hodnoty, nevydrží a bude prodávat, tak prohloupí, uvedl v rozhovoru Birinyi, podle něhož se „jednou za čas vyplatí sebrat odvahu“ svá investiční rozhodnutí podruhé zvážit.
Statistiky ve Spojených státech přitom ukazují, že optimismus z ekonomického oživování byl zřejmě nadnesený. Pondělní špatný výsledek ISM nepodpořil ani včerejší údaj o spotřebitelských výdajích. Nemluvě o pátečním překvapení z vývoje HDP za druhý kvartál (anualizovaný růst HDP dosáhl mezikvartálně jen 1,3 % při očekávání 1,8% růstu). Navzdory kapitole o politické neshodě nad hospodařením USA, kterou včera prezident Obama (alespoň prozatím) uzavřel (více v komentáři ZDE), se investoři uchylovali k nákupu vládních dluhopisů, zlata nebo švýcarského franku – v očích trhů tradiční uchovatele hodnoty v dobách zvýšeného rizika.
Obavy o budoucnost amerického hospodářství potvrzuje například profesor ekonomie Martin Feldstein, když říká: „Tato ekonomika skutečně balancuje nad propastí. Máme nyní 50procentní riziko, že opět sklouzne do recese,“ s tím, že jí chybí jasné prorůstové faktory. Podle dalšího analytika ze společnosti Stifel Nicolaus zasadily současné tendence k poklesu akcií býčímu sentimentu velkou ránu. Dohoda o navýšení dluhu spojená s úsporným plánem navíc bude představovat překážku pro budoucí vládní stimulace, což zhorší očekávání ekonomického vývoje USA a vytvoří nejistotu ohledně výkonnosti firem, míní Chad Morganlander.
„Reakce trhu byla rozumná vzhledem k situaci, kdy nás trápil nejen problém dluhu, ale také otázky ohledně směřování celé ekonomiky,“ připouští Birinyi. Z pozorování jeho společnosti však vyplývá, že průměrný býčí trh dospěje k zisku 120 procent, což naznačuje, že ten současný by ještě nemusel být u konce – index S&P 500 posílil od 9. března 2009, kdy propadl na 12leté minimum, zatím o 85 procent. V minulosti přitom býčí trh trval v průměru déle než čtyři roky, tedy téměř dvojnásobek délky současné rally.
Záhodno podotknout, že nejde o Birinyiho první „býčí výkřik“. Již v červnu analytici Birinyi Associates předvídali, na pozadí tehdejšího souvislého šestitýdenního propadu amerického akciového trhu, výrazný obrat k lepšímu, a to vztaženo na akcie i růst ekonomiky. Dlouhodobý cíl firmy pro hodnotu klíčového S&P 500 je na 2.100 bodech.
Silnou důvěru má v americký akciový trh také Barton Biggs, spoluzakladatel hedge fondu Traxis Partners, který za současných podmínek přisuzuje akciím v USA silné nákupní doporučení "strong buy". "Cítím, že není čas na jakékoli shortování a velmi mě láká pomyšlení na agresivní nákupy," prohlásil Biggs v rozhovoru pro Bloomberg Television.
Biggs je přesvědčen o nadcházející "velké rally" ze současných pozic, na čemž přisuzuje podíl i "chabému" řešení problému dluhu Spojených států, které přispělo k tomu, že aktiva v dolarovém vyjádření jsou "ohromně levná".
(Zdroj: Bloomberg)