Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vedomosti o výročí puče v SSSR: Krach impéria

Vedomosti o výročí puče v SSSR: Krach impéria

19.08.2011 12:19
Autor: ČTK

Přesně před 20 lety, 19. srpna 1991, se skupina představitelů stranické a státní nomenklatury pokusila uchopit moc a utažením šroubů zachránit Sovětský svaz. Neúspěšné účinkování kolektivního Pinocheta dosáhlo opačného cíle, urychlilo rozpad impéria. Melodie z Labutího jezera, kterou ve dnech puče vysílaly státní televizní a rozhlasové stanice, se změnila v pohřební pochod, napsal dnes ruský list Vedomosti.

S odstupem let stále více Rusů považuje puč za tragickou událost v dějinách. Dala se "největší geopolitická katastrofa v dějinách" (někdejší výrok ruského prezidenta Vladimira Putina - pozn. ČTK) odvrátit? Šlo uchovat zemi, postiženou masivní politickou a ekonomickou krizí?

Laici debatují o možnosti rozvíjet SSSR čínskou cestou v případě vítězství pučistů, ale zamlčují skutečnost, že tato příležitost byla promarněna ještě daleko před perestrojkou. V polovině 80. let byl Sovětský svaz urbanizovanou společností s vyššími spotřebitelskými standardy než v čínském případě.

Někteří se domnívají, že krach SSSR byl následkem sobectví Západu a USA, které neposkytly Kremlu finanční pomoc postačující ke stabilizaci ekonomiky a k podpoře jejího růstu. Ale mohla Sovětský svaz zachránit zahraniční pomoc? Cosi ve stylu "Marshallova plánu", jehož autor, ministr zahraničí USA George Marshall byl v roce 1953 oceněn Nobelovu cenu za mír?

USA v letech 1948 až 1951 nenávratně poskytly 16 západoevropským zemím 13,3 miliardy dolarů ze slíbených 19 miliard. Británie dostala 2,8 miliardy, Francie 2,5 miliardy, Itálie a západní Německo po 1,3 miliardy dolarů. Peníze z "Marshallova plánu" byly uvolňovány na základě jasných podmínek: státy souhlasící s účastí v plánu se zavázaly snížit rozpočtový schodek, vytvořit devizové rezervy, rozvíjet soukromé podnikání, snížit celní sazby při obchodování v rámci Evropy. Průmyslové zařízení a potraviny musely nakupovat u amerických firem a farmářů.

Tato pomoc pomohla většině evropských zemí překonat poválečný rozvrat a chaos a odvrátila sociální a politickou krizi. Objem průmyslové výroby v západní Evropě v polovině 50. let vzrostl oproti roku 1946 dvaapůlnásobně a překonal předválečná čísla 1,6-1,7krát.

Experti Mezinárodního měnového fondu a Světové banky v prosinci 1990 analyzovali situaci v SSSR. Konstatovali, že ekonomika je v důsledku neúspěšných pokusů zkrotit inflaci a nedostatek zboží v kritickém stavu a doporučovali cesty, jak vyjít ze slepé uličky. Ale doporučení, jak konstatoval v lednu 1991 Jegor Gajdar, byla mlhavá. Západní ekonomové se dříve nesetkali s problémy v takovém rozsahu. "Země je příliš veliká a nebezpečná, aby se někdo zvenčí pokusil o ozdravení financí. Musíme to zvládnout sami, jakkoli to bude těžké," usoudil Gajdar (autor ruských hospodářských reforem, později ministr a premiér - pozn. ČTK).

Rozpočtová nerovnováha v důsledku prudkého poklesu cen ropy a plynu (cena za barel ropy typu Brent klesla v letech 1980 až 1989 z 36,8 na 18,2 dolaru) rychle rostla. Ale sovětské vedení se na rozdíl od polských či čínských kolegů neodvážilo radikálních kroků v obavě z růstu sociálního napětí. Pokusy omezit zvětšování objemu peněz v oběhu a následnou inflaci se střídaly s masivním tištěním bankovek.

Ačkoliv chyběl plán ekonomických reforem a jasné závazky, Západ v obavě z nekontrolovatelného rozpadu jaderné velmoci poskytl Moskvě značnou finanční pomoc. SSSR v letech 1985 až 1991 dostal úvěry v celkové výši 55,5 miliardy dolarů, z čehož 30 miliard připadlo na léta 1990-1991.

Suma 55,5 miliardy dolarů na konci 80. let v přepočtu představovala více než 10 miliard dolarů z roku 1949, což odpovídalo pomoci z "Marshallova plánu" a bylo mnohem více, než dostala jakákoliv evropská země. Ale tyto prostředky nebyly využity ke stabilizaci ekonomiky, ale doslova se projedly.

Vítězství pučistů, slibujících udržovat a regulovat ceny, by nejspíš jen urychlilo krach jaderné velmoci, uzavírají Vedomosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
16:59Data upevnila očekávání o sazbách. Co na to bankéři z Fedu?  
16:17Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií
15:10Křetínský s investičním fondem Attestor chtějí ovládnout Atos. Nejsilnější akcionář chce firmu udržet ve francouzských rukou
14:10Goldman Sachs právě aktualizovala svůj seznam globálních akciových investičních tipů. Jeden z nich má 67pct potenciál
12:34Slok letos nečeká pokles sazeb, Damodaran vidí květen jako klíčový měsíc pro celý rok
11:58Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci dnes od 16:00
11:36Akcie pokračují setrvačností výš i bez nových impulsů  
11:06Týdenní výhled: Udrží výsledková sezóna svou úspěšnost? Sazby v Británii zatím beze změny  
10:22Česká exportní banka, a.s.:Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:38Primoco UAV SE: Výhled na rok 2024 a výsledky hospodaření za první čtvrtletí
9:08Rozbřesk: Výhled se posouvá k pozvolnějšímu snižování sazeb ČNB
8:55Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta reportovala za 1Q rekordní provozní zisk. Kupí hotovost
8:54Primoco chce letos prodat až 60 bezpilotních strojů a tržby vyslat do řádu miliard. Ty kvartální snížila priorita dokončení dříve sjednaných zakázek
8:46Primoco oznámilo výsledky za 1Q, Warren Buffett kupí hotovost a futures jsou zelené  
6:12Goldman Sachs vybírá v Evropě akcie s udržitelnými dividendovými výnosy
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
Lucid Group Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Simon Property Group Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)