Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Eurobondy: Kolik by Německo (a ostatní) stály?

Eurobondy: Kolik by Německo (a ostatní) stály?

19.08.2011 17:19
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Evropská dluhová krize už prolomila mnohá tabu evropské integrace. Vlády zadlužených zemí se vzdávají značné části suverenity ve fiskální oblasti (kde jsou hlasy euroskeptiků kritizující bruselský diktát?). Evropská centrální banka (ECB) nakupuje vládní dluhopisy (pro Němce dříve absolutně nepředstavitelný krok). Řada zemí musela od ostatních obdržet přímou finanční podporu (i když to zakladatelské smlouvy EU původně výslovně zakazovaly). Nyní se pozornost přesouvá k další, dosud nedobytné výspě: eurobondům.

Dluhopisy garantované eurozónou jako celkem by v podstatě zpřetrhaly vazbu mezi (d)ůvěryhodností země a náklady na obsluhu jejího dluhu. Všech 17 členů eurozóny by si mohlo půjčovat prostřednictvím obligací vydávaných Evropskou dluhovou agenturou. Za ty by se zaručily opět všechny členské státy měnové zóny, hlavně pak Německo disponující dostatečným hospodářským potenciálem a prvotřídním ratingem.

Základním argumentem pro eurobondy je relativně slušný stav veřejných financí eurozóny v její celistvosti. Mezinárodní měnový fond předpokládá, že celkové státní dluhy 17 členů se letos dostanou na 88 % jejich kumulovaného HDP, což je méně než 98 % HDP v případě Spojených států a ne o moc víc než britských 83 % HDP. Očekávaný letošní rozpočtový schodek eurozóny by měl mírně přesáhnout 4 % HDP, oproti 10 % HDP v USA a 8,5 % HDP ve Velké Británii. Navzdory sníženému ratingu se Spojené státy nesetkaly s výrazně sníženým zájmem o své obligace, ani britské dluhopisy investoři zatím nehází přes palubu, což naznačuje, že sdílení dluhového břemene by mohlo trápení eurozóny ukončit.

Podpůrné kroky typu nákupů obligací problémových zemí buď ze strany ECB či záchranným fondem EFSF podle všeho k uklidnění situace nestačí. Navíc, kapacita EFSF bude sotva stačit na sanaci Portugalska, Řecka, Irska a Španělska, takže o záchraně Itálie nemůže být ani řeč. Řešením by mohlo být zvětšení fondu, což má ale háček. Každý stát do EFSF vkládá prostředky sám za sebe, a jednotlivé garance proto nejsou zcela bez rizika. Pokud by třeba Francie přišla o svůj AAA rating, fond by náhle ztratil miliardy eur.

Proti společným dluhopisům se dosud staví země s dobrým stavem veřejných financí, hlavně Německo. Výtky jdou dvěma směry. Zaprvé by se disciplinovanějším členům eurozóny zdražily úrokové náklady (zároveň se zlevněním pro ty marnotratné). Podle Kai Carstensenové z výzkumného ústavu Ifo v Mnichově by Němci museli kvůli eurobondům zaplatit navíc 1,9 % HDP ročně. Zadruhé (a možná významněji) by zavedení eurobondů zbavilo zadlužené vlády tlaku na rozpočtovou ukázněnost. Protlačili by Italové v parlamentu drsná úsporná opatření a dalekosáhlou liberalizaci sektoru služeb, kdyby je trhy nezahnaly až na samý okraj propasti?

Zastánci eurobondů proto navrhují, aby dluh každé země byl omezen na 60 % jejího HDP. Prémie za likviditu, kterou by měl zajistit mnohem větší trh se společnými dluhopisy, by zase měla snížit dodatečné náklady pro spořivější státy. Nad 60% prahem by každá země za svůj dluh odpovídala sama, což by podle autorů návrhu (z bruselského think-tanku Breugel) bylo pro státy pobídkou chovat se odpovědně. Jenže ani toto řešení není bez kazu. „Odpadové“ dluhopisy (nad 60% hranicí) by byly o to rizikovější, oč bezpečnější by byla střecha společného dluhu. Investoři by za ně mohli požadovat extrémně vysoký výnos, což by celý problém vrátilo na začátek.

Podle hlavního ekonoma ECB Jürgena Starka by zavedení eurobondů bez hlubší politické integrace léčilo příznaky, ne zdroj potíží. „Je to pokus dostat se snadnou cestou z krize. Ale bez bolesti to nepůjde – eurobondy jsou jen rychlou náplastí na problémy,“ uvedl Stark. Dávaly by smysl, kdyby se lídři EU dohodli na „hlubší koordinaci fiskální politiky, na zavedení funkce evropského ministra financí s přímou pravomocí zasahovat do národních rozpočtových politik. Ale nevím, jak by k tomu mohlo dojít,“ myslí si Stark. Jenže stejně tak si před rokem a půl nikdo nedokázal představit, že eurozóna bude čelit rozpadu. Do konce roku budou Angela Merkelová a Nicolas Sarkozy možná muset projevit velkou dávku představivosti. A státnického umu.

(Zdroj: AP, Economist)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2024
17:56Zisky jako vedoucí indikátor cen akcií – historie a současná situace
16:59Data upevnila očekávání o sazbách. Co na to bankéři z Fedu?  
16:17Fidelity International: Jak správně investovat do dividendových akcií
15:10Křetínský s investičním fondem Attestor chtějí ovládnout Atos. Nejsilnější akcionář chce firmu udržet ve francouzských rukou
14:10Goldman Sachs právě aktualizovala svůj seznam globálních akciových investičních tipů. Jeden z nich má 67pct potenciál
12:34Slok letos nečeká pokles sazeb, Damodaran vidí květen jako klíčový měsíc pro celý rok
11:58Poslední místa - setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci dnes od 16:00
11:36Akcie pokračují setrvačností výš i bez nových impulsů  
11:06Týdenní výhled: Udrží výsledková sezóna svou úspěšnost? Sazby v Británii zatím beze změny  
10:22Česká exportní banka, a.s.:Informace o vyplácení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
9:38Primoco UAV SE: Výhled na rok 2024 a výsledky hospodaření za první čtvrtletí
9:08Rozbřesk: Výhled se posouvá k pozvolnějšímu snižování sazeb ČNB
8:55Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta reportovala za 1Q rekordní provozní zisk. Kupí hotovost
8:54Primoco chce letos prodat až 60 bezpilotních strojů a tržby vyslat do řádu miliard. Ty kvartální snížila priorita dokončení dříve sjednaných zakázek
8:46Primoco oznámilo výsledky za 1Q, Warren Buffett kupí hotovost a futures jsou zelené  
6:12Goldman Sachs vybírá v Evropě akcie s udržitelnými dividendovými výnosy
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
BioNTech SE (03/24 Q1, Bef-mkt)
Lucid Group Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Simon Property Group Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/24 Q2, Bef-mkt)