Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zaklínadlo jménem „QE3“ – Pátek může přinést hořké probuzení

Zaklínadlo jménem „QE3“ – Pátek může přinést hořké probuzení

23.08.2011 13:32, aktualizováno: 23.8. 14:37

Aktualizováno

Kdy stojí za to přestat zkoušet startovat zamrzlý motor, který nechce naskočit? Chce to další použití sytiče, nebo už je naopak motor „přechlastaný“? To jsou s trochou nadsázky otázky, které si v těchto dnech musí klást šéf americké centrální banky Ben Bernanke. Přesně před rokem totiž při projevu v Jackson Hole naznačil využití dalšího kvantitativního uvolňování měnové politiky pro pomoc ekonomice. Dnes se od něho i přes neúspěch QE2 čeká další rozhazování peněz z vrtulníku. Ekonomické argumenty ale hovoří proti...

Pravidelný průzkum mezi šedesátkou vlivných ekonomů, akciových a dluhopisových stratégů provedený pro americký televizní kanál CNBC ukázal, že s blížícím se datem očekávaného projevu šéfa Fedu a prohlubujícími se ztrátami akciových trhů i důvěry v politiky roste přesvědčení, že QE3 bude. Ještě v červenci se pod tento výrok podepsalo 19 procent dotazovaných, zatímco v srpnu už to byla skoro polovina (46 procent). Jasný názor, že další kvantitativní uvolňování již Fed nedopustí, má přitom v současnosti jen 37 procent respondentů, oproti 68 procentům o měsíc dříve.

„Věříme, že Bernankeho projev z Jackson Hole bude obsahovat detailní diskusi o možném dalším uvolňování skrze nákupy aktiv ve velkém,“ živí víru trhu Zach Pandl, ekonom Goldman Sachs, a sám konstatuje, že „celá řada indikací naznačuje, že mnoho investorů s dalším QE počítá“. Ve stejném smyslu se včera vyjádřil i sledovaný investor Mark Mobius, když prohlásil, že Fed podporu ekonomiky nevzdal a investory nakonec dovede zpět na akciové trhy.


Pro šéfa Fedu se historie opakuje. Loni využil - dříve naprosto nesledovaného projevu - v Jackson Hole k oznámení blížícího se (nakonec listopadového) uvolňování měnové politiky poté, co trhy propadly o 17 procent. Dnes mají burzy od letošních květnových maxim za sebou podobně hluboký propad.

Samotný propad trhů však nemusí být pro americkou centrální banku bernou mincí pro rozhodnutí o dalším tisknutí peněz. Bernanke sám nedávno uvedl, že za pozitivum kvantitativního uvolňování měnové politiky považuje zvyšování bohatství Američanů skrze akciová portfolia, která drží většina z nich. Vede totiž k lepší náladě investorů a ochotě přilít do systému i něco ze svých úspor. Na druhou stranu však nelze nezopakovat riziko rostoucích inflačních očekávání a s nimi i cenových hladin samotných. Minimálně diskutabilní je i úspěšnost směřování peněz z tiskáren Fedu, růst cen komodit a hotovostních polštářů, který byl konstatován po poslední 600miliardové vlně jménem QE2, totiž za příliš konstruktivní pro ekonomiku považovat nelze.

Pod tíhou těchto argumentů by se proto investoři měli připravit i na možnost, že k dalšímu kolu kvantitativního uvolňování vůbec nedojde. Včerejší úvodní rally na Wall Street byla podle ekonoma Nouriela Roubiniho založená na očekávání další akcie „vrtulníkového Bena“. „Pokud k tomu nedojde, čeká trhy strmý pád,“ uvedl Roubini.

„Zcela zřejmě je tu zaděláno na zklamání,“ říká také Dave Lutz, šéf amerického brokera Stifel Nicolaus a doporučuje, aby lidé do konce týdne uzavřeli některé ze svých krátkých pozic pro minimalizování případných ztrát. Velcí hráči podle něho sice na tuto „vysoce volatilní událost“, která nás čeká v pátek od 16:00 SELČ, žádné velké pozice neberou, ale jsou připraveni rychle zareagovat.

Existuje však i černobílé řešení pro Bernankeho dilema. Jednou z možností by mohl být pokus o „stlačení výnosové křivky“ - tedy prodej dluhopisů s krátkou splatností pro financování nákupu dluhopisů s delší splatností. Došlo by tak ke snížení dlouhodobých úrokových sazeb a podpoře investic a navíc by si Fed pročistil svou rozvahu. „Vidíme dva hlavní důvody pro možnost upřednostnění změny struktury rozvahy Fedu.. šlo by to brát jako první krok a při dostatečně agresivním využití může mít tato akcie citelný dopad,“ soudí Zach Pandl, ekonom Goldman Sachs.

(Zdroj: AP, Bloomberg, Forbes, Goldman Sachs)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách