Češi z mobilů volají stále častěji, utratí přitom méně peněz
![Mediafax](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/23/237123-cesi-z-mobilu-volaji-stale-casteji-utrati-pritom-mene-penez/logo_mediafax.jpg)
PRAHA (MEDIAFAX) - Češi vloni z mobilních telefonů provolali 14 miliard minut, což je o 10 procent víc než v roce 2008, mobilní operátoři přitom od klientů inkasují méně. Vyplývá to z aktuální zprávy o vývoji trhu elektronických komunikací, kterou na svém webu zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).
Od roku 2005 v Česku neustále roste počet aktivních SIM karet až na loňských 14,3 milionu. Tempo jejich růstu se však podle ČTÚ postupně zpomaluje. "Zatímco v roce 2008 činil meziroční růst celkového počtu SIM karet 4,2 procenta, v roce 2009 se tempo jejich růstu snížilo o 0,7 procentního bodu," stojí ve zprávě ČTÚ. V přepočtu na osobu počet aktivních SIM karet loni mírně narostl o 0,5 procenta. Na sto obyvatel tak připadalo 135,7 karty.
Z hlediska struktury loni mírně převažovaly SIM karty s paušálními službami (50,5 procenta) nad kartami s předplacenými službami (49,5 procenta). Podle metodiky ČTÚ jsou přitom za aktivní předplacené karty považovány ty, u nichž od posledního dobití kreditu neuběhlo více než 13 měsíců.
Počet provolaných minut z mobilních sítí v loňském roce opět vzrostl, Češi provolali téměř 14 miliard minut (meziroční nárůst o 9,1 procenta). Převážnou část (60,9 procenta) tvořilo volání do vlastní sítě, které meziročně vzrostlo o 9,9 procenta na 8,5 miliardy reálných minut. Za ním následovalo volání do ostatních národních mobilních sítí, které meziročně vzrostlo o 9,5 procenta na 4,3 miliardy minut a podílelo se na celkovém objemu reálně provolaných minut 30,6 procenty. Volání do národních pevných sítí pak loni vzrostlo o 6,6 procenta na 752 milionů minut a jeho podíl na celkovém objemu reálně provolaných minut činil 5,4 procenta. Naopak mezinárodní volání, které se na celkovém objemu volání podílelo 3,1 procenty, meziročně pokleslo o 4,4 procenta na 426 milionů reálných minut.
Celkové tržby od účastníků za provoz v mobilních sítích v roce 2009 meziročně poklesly o 9,2 procenta na 44,3 miliardy korun bez DPH. U volání do vlastní sítě zaznamenal ČTÚ meziroční pokles tržeb o 6,5 procenta na 22,1 miliardy korun. Volání do ostatních národních mobilních sítí se snížilo o 7,8 procenta na 15,3 miliardy korun. Mezinárodní volání pak kleslo o 23,7 procenta na 4,6 miliardy korun. Výnos z volání do národních pevných sítí se meziročně snížil o 9,4 procenta na 2,3 miliardy.
Pro uživatele mobilních telefonů může být potěšující, že průměrná cena za minutu volání v posledních letech neustále mírně klesá. V loňském roce pak dokonce došlo k jejímu výraznému poklesu o 16,8 procenta na průměrných 2,71 koruny za minutu volání. Mobilní operátoři tak od každého klienta loni inkasovali o téměř 8,8 procenta méně než v roce 2008, průměrně 5 763,60 koruny za rok.
Češi loni převedli k jinému operátorovi meziročně o 20,3 procenta více čísel, celkem 229,5 tisíce. Od zavedení možnosti přenositelnosti mobilních telefonních čísel v roce 2006 bylo do konce roku 2009 přeneseno celkem 738 tisíc čísel.
Celkově tržby ze služeb elektronických komunikací v Česku loni meziročně klesly o šest procent na 133 miliard korun. Příjmy z mobilních služeb přitom v roce 2009 převažovaly nad tržbami v pevné síti, a to o 33,5 miliardy korun. ČTÚ zaznamenal v uplynulém roce pokračující úbytek pevných přípojek, na kterých je poskytována veřejně dostupná telefonní služba. Meziročně se jejich počet snížil o 5,5 procenta na 1,9 milionu. Nejvíce se na tom podílelo hlavně velké množství nepodnikajících osob, které si pevné linky odhlašovaly nejvíce. S tím klesal i počet účastnických stanic, na sto obyvatel jich bylo 23,1 (meziročně o 0,9 procenta méně).
S poklesem počtu pevných linek klesl loni i provolaný čas v pevné síti. Češi z pevné sítě provolali 2,6 miliardy reálných minut, tedy meziročně o 15,5 procenta méně. Volání do národních pevných sítí včetně volání do vlastní sítě zaznamenalo loni meziroční pokles o 15,9 procenta na dvě miliardy reálných minut, volání do národních mobilních sítí se pak snížilo o 11,3 procenta na 389 provolaných minut. Nejrychlejším tempem klesal v roce 2009 objem mezinárodního volání, a to o 19,8 procenta.
Tržby za volání od účastníků v pevných sítích v roce 2009 meziročně poklesly o 19 procent na téměř čtyři miliardy korun bez DPH. Z toho klesaly nejrychleji (o 23,7 procenta na 1,8 miliardy korun) tržby za volání do národních pevných sítí, které z hlediska objemu mírně převažovaly nad tržbami za volání do národních mobilních sítí, kde byl zaznamenán pokles o 14,5 procenta na 1,6 miliardy korun. Pokles tržeb za mezinárodní volání pak činil 17,5 procenta na 0,6 miliardy korun.
Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Internet a telefony:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kalkulačka předčasného důchodu - o kolik méně?
- T-Mobile tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů T-Mobile
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Češi z mobilů volají stále častěji, utratí přitom méně peněz
- Většina Čechů i Slováků za letošní Vánoce utratí méně peněz než loni - potvrdil dotazníkový průzkum
- Češi stále častěji vozí škodovky z Německa
- Češi stále častěji jezdí na dovolenou služebním autem, jde o novou zaměstnaneckou výhodu
- Lidé stále častěji jezdí na Vánoce pryč, mezi Čechy vede Paříž
- Češi jsou na nemocenské stále častěji. Ženy marodí víc než muži
- Průzkum: Češi vyhledávají dovolenou stále častěji přes internet
- Češi se ozbrojují stále častěji: zbrojní průkaz má už 300 tisíc lidí - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení