Tržby ze služeb elektronických komunikací loni meziročně klesly o šest procent na 133 miliard korun
![Mediafax](https://i.fin.cz/zpravy/obrazky/20/237120/logo_mediafax.jpg)
PRAHA (MEDIAFAX) - Tržby ze služeb elektronických komunikací v Česku loni meziročně klesly o šest procent na 133 miliard korun. Vyplývá to z aktuální zprávy o vývoji trhu elektronických komunikací, kterou na svém webu zveřejnil Český telekomunikační úřad (ČTÚ).
Příjmy z mobilních služeb přitom v roce 2009 převažovaly nad tržbami v pevné síti, a to o 33,5 miliardy korun. Společnosti působící na českém trhu pak loni investovaly do sítí a komunikačních služeb elektronických komunikací 14,4 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 12,6 procenta. Nejvíce peněz směřovalo do hmotných aktiv pevných sítí - 5,5 miliardy korun (meziroční nárůst 21,3 procenta), do rozvoje mobilních sítí pak společnosti loni vložily o miliardu méně (4,5 miliardy korun, meziroční nárůst o jedno procento).
V loňském roce klesl v této oblasti i počet zaměstnanců, celkem jich v elektronických komunikacích pracovalo na 19,3 tisice, což je meziročně o 6,3 procenta méně.
ČTÚ zaznamenal v uplynulém roce pokračující úbytek pevných přípojek, na kterých je poskytována veřejně dostupná telefonní služba. Meziročně se jejich počet snížil o 5,5 procenta na 1,9 milionu. Nejvíce se na tom podílelo hlavně velké množství nepodnikajících osob, které si pevné linky odhlašovaly nejvíce. S tím klesal i počet účastnických stanic, na sto obyvatel jich bylo 23,1 (meziročně o 0,9 procenta méně).
S poklesem počtu pevných linek klesl loni i provolaný čas v pevné síti. Češi z pevné sítě provolali 2,6 miliardy reálných minut, tedy meziročně o 15,5 procenta méně. Volání do národních pevných sítí včetně volání do vlasní sítě zaznamenalo loni meziroční pokles o 15,9 procenta na dvě miliardy reálných minut, volání do národních mobilních sítí se pak snížilo o 11,3 procenta na 389 provolaných minut. Nejrychlejším tempem klesal v roce 2009 objem mezinárodního volání, a to o 19,8 procenta.
Celkové tržby za volání od účastníků v pevných sítích v roce 2009 meziročně poklesly o 19 procent na téměř čtyři miliardy korun bez DPH. Z toho klesaly nejrychleji (o 23,7 procenta na 1,8 miliardy korun) tržby za volání do národních pevných sítí, které z hlediska objemu mírně převažovaly nad tržbami za volání do národních mobilních sítí, kde byl zaznamenán pokles o 14,5 procenta na 1,6 miliardy korun. Pokles tržeb za mezinárodní volání pak činil 17,5 procenta na 0,6 miliardy korun.
Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz
Výsledky firem - tržby, zisk
Poslední zprávy z rubriky Finanční služby:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Výpočet procent
- Promile a procenta
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…