Vondra: Provoz centra protiraketové obrany v Česku budeme platit i my
![Mediafax](https://i.fin.cz/news/logo_mediafax.jpg)
PRAHA (MEDIAFAX) - Provoz centra protiraketové obrany, které hodlají USA vybudovat na českém území, bude od konce roku 2012 platit Česko i další evropské státy. V nedělních Otázkách Václava Moravce to řekl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).
Zatímco provoz původně plánovaného radaru měly hradit Spojené státy, do nového projektu centra včasného varování půjdou peníze Evropanů. Američané investují 2,2 milionu dolarů na vznik centra. "USA mají v plánu zaplatit prvotní rozvoj centra, poté se ale počítá s tím, že se na jeho financování bude podílet i Evropa. Ta totiž protiraketovou obranu potřebuje, Spojené státy již chráněny jsou," uvedl Vondra. Doplnil, že náklady na provoz centra jsou v porovnání s původním radarem v Česku řádově o desítky milionů nižší.
"Nedokážu říci přesnou částku. Domnívám se ale, že za tuto cenu nám protiraketová obrana stojí," podotkl Vondra. Vondra také řekl, že podobné dohledové centrum nad vzdušným prostorem své země má každý stát, to americké má ale výhodu, že díky družicím vidí až nad Blízký Východ.
Dohledové centrum by mohlo v České republice začít fungovat v roce v druhé polovině roku 2011. "Na počátku jeho provozu zde budou přitomní i američtí vojáci, kteří zaškolí český personál. Další provoz ale bude již záležitostí české armády. Američtí vojáci přijedou do republiky na základě memoranda o spolupráci, tudíž by jejich přítomnost nemusela řešit ani sněmovna," doplnil Vondra.
Dohledové centrum protiraketové obrany by mělo mít podobu dvou kanceláří s počítačovým a dalším technickým vybavením, kde by se scházela data o nepřátelských raketách. Obsluha by analyzovala cíle raket, případně rozsah území, kam by dopadly trosky po sestřelení raket spojeneckou protiraketovou obranou.
S jeho umístěním do Česka se počítá již dlouho, teprve tento týden ale Kongres USA poprvé zveřejnil jasné stanovisko - a to sice, že na vybudování centra uvolní 2,2 milionu dolarů, tedy asi 40 milionů korun.
Zuzana Fojčíková, fojcikova@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Provoz silnice 1 třídy v úplném znění zákonů
- Koronavirus Česko - koronavirus v České republice
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Vondra: Provoz centra protiraketové obrany v Česku budeme platit i my
- Česko je připraveno účastnit se protiraketové obrany, kývl Fischer Bidenovi (23.10.2009)
- Američané nabízejí Česku velitelství protiraketové obrany