Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Středoevropské Švýcarsko?... Patria vydala nový Třicetník

Středoevropské Švýcarsko?... Patria vydala nový Třicetník

01.09.2011 18:36
Autor: Research, Patria Finance

Během turbulencí na světových trzích bývají aktiva z takzvaných rozvíjejících se zemí ještě volatilnější než ta ze zemí považovaných za vyspělé. Odtud jejich vyšší rizikovost, proti které ale stojí potenciálně vyšší výnos. Že ale česká aktiva do této škatulky úplně nepatří, je celkem jasně vidět. Koruna se tento rok pohybuje v celkem úzkém pásmu a bez problémů odolává negativním vlivům, které pravidelně cloumají zlotým nebo forintem. České dluhopisy nepocítily žádný tlak dluhové krize a o nákaze nemůže být řeči. Naopak za poslední měsíc jejich výnosy dokonce slušně klesly. Také český akciový trh byl dlouho stabilní, ale nakonec neodolal plošným výprodejům na začátku srpna.

Názory, že se Česko může stát druhým Švýcarskem a koruna druhým frankem, se čas od času objevují. Nestojí přitom jen na pohledu na vývoj českých aktiv, zajímavé jsou i charakteristiky české ekonomiky. Také ta splňuje tezi o nízké rizikovosti v několika oblastech. Vnější nerovnováha je v bezpečné oblasti. I když běžný účet je stabilně deficitní, výkonová bilance vykazuje slušné přebytky, což hovoří o dobré konkurenceschopnosti ekonomiky. Veřejné rozpočty trpí strukturálními schodky a postup dlouhodobých reforem je zoufale pomalý. Avšak tam, kde je ekonom značně kritický, nevidí (zvláště krátkodobý) investor větší problém: Vláda plní plán na snižování deficitů, veřejné zadlužení je výrazně pod evropským průměrem a finance jsou na tom daleko lépe než ve velké většině eurozóny.

Z politického systému, který nedokáže produkovat stabilní a akceschopné vlády, plyne nízká efektivita. Vysloveně negativní zásahy do tržního prostředí se zatím objevují málo. Kauza solárních elektráren je asi hlavním příkladem. Něčemu podobnému, s jadernými elektrárnami, se ale nevyhnulo ani sousední Německo. Stále u nás nevidíme zásahy v maďarském stylu, tedy zestátnění soukromých penzijních fondů, selektivní daně pro banky a velké firmy či omezování nezávislosti centrální banky. Česká národní banka si naopak drží velmi vysoký standard a přispívá ke stabilitě a dobrému hodnocení ekonomiky. ČNB už dlouho nemusela hasit žádný velký problém a sazby tak zůstávají nízko.

Země má rostoucí problém s korupcí, ten je však nepříjemný hlavně pro reálné investory (ty, kteří ještě nevědí co a jak), finanční investice zatím nijak znatelně neomezuje.

Celkově vzato je tu řada důvodů proč hodnotit základy české ekonomiky lépe, než je tomu u dalších zemí regionu. České republice se nedávno dostalo lepšího ratingu, a právem. Výše zmíněné body ukazují, že ekonomika už není typickým zástupcem regionu, protože se charakterem více blíží vyspělým zemím. Tento fakt ale nevypovídá o tom, že se stáváme druhým Švýcarskem, jako spíše že se stále více přimykáme k Německu.

Koruna tak asi bude dál odolnější a méně rizikovou měnou než forint, zlotý či leu, ale těžko bude hrát dlouhodobě roli, kterou hraje frank. Je zde stále několik důležitých rozdílů. Koruna nedisponuje mnoha desítkami let tradice bezpečného úložiště peněz, kterou mají investoři v případě franku pevně pod kůží. O racionalitě takového chování můžeme pochybovat, fakticky je ale minulost pro trhy stále velmi důležitým vodítkem. Švýcarská ekonomika v minulých letech dokázala žít i s rychle sílícím frankem a překvapivě vykazovala přebytky obchodní bilance. Exporty začaly klesat až letos ve 2Q. ČR by byla na kurz citlivější kvůli větší otevřenosti i menší přidané hodnotě produkce. Už současné zpomalení či recese v eurozóně znamená větší riziko krátkodobého oslabení měny v důsledku reálných konverzí.

Praktickému použití koruny jako bezpečného aktiva brání také menší likvidita. Větší objem by kurz srazil výrazně dolů a narostlo by riziko zásahu ČNB. Ta by zřejmě byla méně ochotná tolerovat příliš silnou měnu vzhledem k vysoké otevřenosti ekonomiky. Chování koruny a la frank se samozřejmě vyloučit nedá, ale asi by to byl krátký příběh, stejně jako v létě 2008.

Kompletní analýzu si klienti Patria Plus a Investor Plus mohou stáhnout na následujícím odkaze.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy
8:54ČEZ jedná o větrných turbínách v lesích. Bank of England možná začne snižovat sazby dříve než Fed a futures jsou smíšené  
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:27Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2024
6:21EUC a.s.: Výroční zpráva EUC, a.s. za rok 2023
5:58Stratégové z Wall Street varují, že pokles na akciích může vyvolat širší prodeje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00UK - Harmonizovaný CPI, y/y
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y