Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odchod z eurozóny? Šlo by to, ale nejspíš by nastal „naprostý chaos“

Odchod z eurozóny? Šlo by to, ale nejspíš by nastal „naprostý chaos“

07.09.2011 13:04, aktualizováno: 7.9. 15:09

Aktualizováno

Myšlenka na to, jak by vypadal exit některé z členských zemí z eurozóny, se opět vtírá do hlav investorů pří pohledu na růst výnosu 2letého řeckého dluhopisů na 55 % (10letého na 20 %) a neschopnost země plnit závazky dohodnuté s věřiteli. (Více v článku ZDE.) Hlavní ekonom UniCredit Bank přiznává, že odchod Řecka (nebo jiné členské země) z eurozóny je možný, ale označil ho za „téměř nepředstavitelný“, protože by měl více než dramatické důsledky.

„Každá smlouva sestavná podle řeckého práva je vedena v eurech. Každý věřitel by tak měl pohledávku vůči dlužníkovi, který by najednou měl veškeré příjmy v drachmách. Došlo by k bankrotům napříč soukromým sektorem a k naprostému chaosu,“ načrtává návrat Řecka od eura zpět k vlastní měně Erik Nielsen, vedoucí ekonomický tým banky UniCredit.

Podle dřívější analýzy týdeníku Economist by pro zabránění finančnímu kolapsu musela být drachma zavedena naráz a plošně. Řecká centrální banka by musela velmi rychle do oběhu dostat značné množství nové hotovosti, dále stanovit úrokovou míru, inflační cíl, a hlavně oficiální směnný kurz vůči hlavním světovým měnám. Pak by podle ekonomů došlo k rychlému oslabování staronové řecké měny. Devalvace by ovšem znehodnotila úspory Řeků, a nešlo by tak vyloučit sociální bouře a vleklé soudní sporu. Na druhou stranou s vědomím těchto dopadů je zřejmé, že tento krok musí opravdu přijít zcela nečekaně a okamžitě, jinak by nastal run na banky a odliv peněz z Řecka (sledovatelný v zemi již delší dobu).

Ještě horší by byl dopad pro (většinou) evropské banky držící ve svých portfoliích řecké dluhopisy – přišly by pravděpodobně o všechny půjčené peníze a pro podle tajné zprávy Goldman Sachs by si vynutily další kolo vládních záchranných půjček (detaily naleznete ZDE). Kurz drachmy by navíc stále více zadlužené vládě prakticky znemožnil v eurech denominovaný dluh splatit. Nicméně miliardové odpisy expozic vůči dluhu Řecka, které evropské banky zahájily již v prvním pololetí, naznačují, že bankovní sektor si je možného rizika vědom.

Země, která by opustila eurozónu a nedokázala by dostát svým závazkům, by následně nemohla spoléhat na další štědrost věřitelů. Mohla by však podle hlavního ekonoma UniCredit Bank začít (po vzoru zadluženého amerického státu Kalifornia v roce 2009) vydávat s určitým diskontem jakési dlužní úpisy (IOU z anglického "I owe you"), kterými by financovala vládní nákupy a zaměstnance veřejného sektoru.

Nemluví se však jen o možném odchodu Řecka. Zaměstnanci v celé Itálii dnes na osm hodin zastavili práci na protest proti úsporným opatřením vlády Silvia Berlusconiho. Komentátoři tak nyní častěji zmiňují i obavy o schopnost Itálie přestát sociální i politické tlaky pod vedením jednoho z nejbohatších lidí v zemi s pošramocenou pověstí. „Představte si přitom, o kolik více nepořádku by zde bylo, kdyby měl Berlusconi navíc i úplnou kontrolu nad měnovou politikou Itálie,“ vyjádřil se o budoucnosti země mimo eurozónu Stephen Gallo, hlavní analytik Schneider Foreign Exchange.

„Nejdůležitější je vrátit se zpět do období, kdyby byla dojednána maastrichtská kritéria,“ odvolává se Simon Derrick hlavní, měnový stratég Bank of New York Mellon, na základní kameny bloku zemí platících eurem s tím, že už tehdy bylo nevyhnutelné neplnění některých ze stanovených cílů. „Kdo sledoval Itálii v osmdesátých a devadesátých letech, musel mít již velmi silný pocit, že to nezvládnou.“ Podle názoru Derricka jsme tak ještě neviděli to nejhorší z této krize v Evropě.

Poslední vývoj na evropské politické scéně navíc naznačuje, že i evropské politické špičky si začínají uvědomovat reálnost možného odchodu některého z členů z eurozóny. Včera se přestala kategoricky stavět proti odchodu Řecka z eurozóny německá kancléřka Angela Merkelová (více ZDE), dnes totéž připustil šéf jedné z německých vládních stran (CSU) Horst Seehofer. Nizozemská vláda potom nyní navrhla, že země Evropské měnové unie, které porušují rozpočtová pravidla, by měly dostat možnost odejít z eurozóny. Nizozemsko bude v rámci dnes představeného plánu také prosazovat zpřísnění sankcí za porušování pravidel pro rozpočtové deficity a státní dluhy, řekl v parlamentu nizozemský premiér Mark Rutte.

(Zdroj: CNBC, The Economist, Bloomberg, čtk)


Váš názor
  • Zadny chaos by nenastal
    07.09.2011 16:00

    uz jen proto, ze pri moznosti odchodu z EU, by zadna zeme neodesla. Drzej se ji jako kliste. Musely by by byt "dobrovolne odejity"...
    hm
  • nastal by chaoz?
    07.09.2011 14:46

    Co si pamatuju, tak chaoz nastal už při zakládání EU a po prvních projevech naivních eurofanatiků :-)) Už není co zkazit.
    Jesse
  • drachma je pre nich lepsia
    07.09.2011 14:33

    Aký chaos? V podstate by bolo treba iba spraviť menovú odluku (á la zopakovať československú z 93) ... Bankrot je v Grécku nutný, ale je rozdiel, či si ponechajú euro alebo nie. Keby opustili eurozónu, tak samozrejme, že drachma okamžite stratí na hodnote, ale krajina zároveň okamžite získa konkurencieschopnosť a konečne budú musieť začať na sebe robiť. A stačí naliať nejaké desiatky mld € do francúzskych a pár nemeckých bánk :) Keby iba odpísali časť dlhov a ponechali si €, tak na vyzdravenie by potrebovali roky znižovania miezd a vládnych výdavkov, ale to aj tak nedokážu...
    ddi
  • Přestaňte
    07.09.2011 14:28

    strašit. Přeci nebudeme toho řeckýho zombíka udržovat při životě kdovíjak dlouho.
    tlustý hrabě
  •  
    07.09.2011 13:38

    Každá smlouva sestavené podle československého práva byla vedena v korunách československýchj. Po přechodu na českou měnu musel nastat totální chaos, série bankrotů.
    Hans
    •  
      07.09.2011 14:25

      No, my jsme to měli jednoduché, protože naše peníze se nezměnily. To Slováci odlepovali kolky z bankovek o 106, pamatujete? Pak se kvůli tomu musely začít kolkovat i "české" Kčs.
      Berounskej
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data