Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Strategie carry trades se přestává vyplácet, vítězí „bezpečný“ dolar. Morgan Stanley zvažuje snížení prognózy pro euro

Strategie carry trades se přestává vyplácet, vítězí „bezpečný“ dolar. Morgan Stanley zvažuje snížení prognózy pro euro

12.09.2011 18:21

Spekulace na devizovém trhu formou tzv. carry trades se v prostředí ochabujícího ekonomického růstu a naopak sílícího vnímání rizika a nejistoty na trzích přestává vyplácet. Alespoň to naznačuje index UBS mapující výnos ze strategií prodeje nízko úročených měn a nákupu měn spojených s relativně vyšším úrokem, který od začátku září klesl o 2,6 procenta a následuje tak 2,2% ztrátu za srpen a 3,1% propad v červenci. Index si tak vede nejhůře za poslední rok.

Zkrátka tak přicházejí investoři, kteří sázeli na nákup aktiv denominovaných v australském dolaru nebo brazilském realu, naopak nízko úročené měny, jakými jsou americký dolar a japonský jen, v posledních dnech bodují. USD si z letošních minim v úvodu srpna zvládl připsat 6% zisk vůči koši devíti měn vyspělých zemí, jen je ve stejném srovnání zhruba o pět procent silnější, ukazují data Bloomberg. Větší část trhů jednoduše předpokládá, že při očekávání poklesu akcií, komodit i tempa hospodářského růstu, to vše na pozadí evropské dluhové krize, utrpí atraktivita měn, které původně těžily z vyšších úrokových sazeb stanovených tamními centrálními bankami. Investoři se raději uchylují do „bezpečného přístavu“ v podobě dolaru a japonského jenu.

Klíčová úroková sazba americké centrální banky Fed se pohybuje mezi nulou a 0,25 %, Bank of Japan pak udržuje jednodenní sazbu na rekordním minimu 0,1 procenta, zatímco výše srovnatelných sazeb v Brazílii, Austrálii a například v Norsku je 12 procent, respektive 4,75 %, resp. 2,25 %. „Averze k riziku je hlavním faktorem, který hýbe trhy,“ uvádí Ian Stannard šéfující londýnské měnové strategii Morgan Stanley. „Jen a dolar budou za těchto podmínek pravděpodobně růst,“ dodává.

Strategie carry trades v období od ledna do dubna letošního roku nabídla zhruba 2,1procentní výnos díky optimismu ohledně sílícího hospodářského oživení. Australský dolar a norská koruna za uvedené období posílily vůči US dolaru o desetinu, brazilský real pak vzrostl o necelých šest procent. Takřka pětiprocentní růst si pak tyto vysoko úročené měny připsaly vůči japonskému jenu. Optimismus z ekonomiky však vzal poměrně rychle zasvé a investoři se vracejí ke světové rezervní měně a jenu. Pouze za minulý týden americký dolar posílil vůči australskému o 1,7 procenta a o 2 % vůči realu.

Ještě výraznější posílení předvedla americká měna vůči euru, a to zhruba o 4 %, když se dostala až na 1,3495 USD/EUR, kde byla naposledy v polovině února. Euro se propadlo v důsledku směsi negativních zpráv - prezident ECB Trichet upozornil na hrozby pro evropskou ekonomiku a trhy rychle rozvířily spekulace o možném bankrotu Řecka (kontrakty CDS indikovaly jeho 91% pravděpodobnost). Rezignace Juergena Starka na svou funkci ve Výkonné radě ECB a fakticky hlavního ekonoma měnové autority navíc poukázala na názorovou divergenci v otázce řešení evropské dluhové krize i uvnitř instituce.

„Vypadá to, že z uvedeného bude těžit dolar,“ komentuje Stephen Jen z SLJ Macro Partners, podle něhož bude růst této měny přímo úměrný averzi k riziku na trzích.

Současný vývoj na eurodolaru zřejmě přiměje ke změně své prognózy analytiky Morgan Stanley. Ti poté, co se euro propadlo pod 1,36 dolaru, tedy cílový kurz banky pro konec letošního roku, uvedli, že pravděpodobně přistoupí k úpravě svého odhadu. Za jeden z hlavních důvodů MS označila „újmu na reputaci“ Evropské centrální banky v důsledku Starkova odchodu. Pokud se euro propadne pod „úroveň podpory“ 1,3440 USD, může se zřítit až na 1,3055 dolaru za euro, předpověděli analytici banky.

(Zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh
26.04.2024
22:02Zámořské akciové indexy uzavřely týden růstem  
17:29Pokles inflace k 2 % je jen částí investičního příběhu následujících let
16:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o první výplatě úrokového výnosu
16:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
16:34Výsledky zajistily zelený závěr týdne  
15:39Rattner: Vlna prvního nadšení z elektromobilů opadá
14:34Braňo Soták: Výsledkům Alphabet v podstatě není co vytknout, dominantní stále ještě vyhledávání  
13:58Výsledky Microsoft: Vysoké kapitálové výdaje do AI začínají sklízet ovoce  
12:34Savarin p.l.c.: Výroční zpráva za rok 2023
12:15Perly týdne: Různé názory na cesty ke svobodě a slabá místa Tesly
11:01Trhy: Techy zabraly, BoJ je opatrná a výnosy před inflačními čísly klesají  
10:41Jakub Blaha:Výsledky těžaře zlata Newmont a update k našemu investičnímu tipu  
10:32TOMA, a.s.: Konsolidovaná výroční finanční zpráva TOMA za rok 2023
10:09Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
10:01Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.: Zveřejnění regulatorní informace Allwyn Financing Czech Republic 2 a.s.
9:07Rozbřesk: Mohou vyšší sazby Fedu vést k rychlejšímu snižování sazeb v eurozóně?
8:56Vřele přijatá čísla tech gigantů pomáhají Evropě do zeleného, Moneta poprvé bez nároku na dividendu  
8:30Microsoft zvýšil čtvrtletní zisk o pětinu, tržby překonaly očekávání
8:28Majitel Googlu výrazně zvýšil čtvrtletní zisk, poprvé vyplatí dividendu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data