TNBiz (TN.cz)
Akcie v ČR  |  04.08.2010 04:00:26

E15: Vlastníci vytáhli z největších domácích bank 132 miliard

Mediafax

PRAHA (MEDIAFAX) - Zahraničním vlastníkům se privatizace českých bank vyplatila. Informoval o tom deník E15.

Ta čísla jsou ohromující. Přímo zlatým vejcem se pro belgickou KBC stala ČSOB. Z té její vlastník od privatizace získal nejvíce, 62,4 miliardy korun. Historicky nejvyšší dividendu vyplatila obchodní banka majitelům letos. Z výsledku za loňský rok si KBC stáhla celý čistý zisk 17,4 miliardy korun.

Rakouská Erste získala od privatizace z České spořitelny celkem 44,2 miliardy korun. Nejvyšší dividendu inkasovala za rok 2008, tehdy jí spořitelna poslala 15,5 miliardy korun.

Zkrátka nepřišla ani francouzská Société Générale. Z Komerční banky si dosud nechala vyplatit 25,8 miliardy korun.

Sečteno dohromady ze tří největších finančních ústavů v Česku odplynula od doby jejich privatizace do letošního roku k zahraničním majitelům úctyhodná suma 132,4 miliardy korun.

Platí i menší ústavy, relativně nižší částky. Například UniCredit Bank letos pošle do Itálie 2,7 miliardy korun. České banky přitom nebyly zvlášť drahé, stát je navíc před prodejem očistil. Takže na jejich privatizaci vlastně těžce prodělal. Mix přímých finančních injekcí a garancí představoval u Komerční banky 76 miliard korun, stát inkasoval čtyřicet miliard. Očista České spořitelny přišla na více než 40 miliard korun, rakouská Erste ji koupila za 19 miliard. ČSOB dostala záruku ve výši 30 miliard, prodána byla za 40,1 miliardy korun. ČSOB zároveň těžila z převzetí IPB, které z ní učinilo největší českou banku. Náklady státu na sanaci IPB dosáhly zhruba stopadesáti miliard korun.

Nicméně, očista a prodej největších peněžních ústavů se z jiného úhlu pohledu Česku přece jenom vyplatila. Díky tomu, že banky prošly jistou krizí už v devadesátých letech minulého století, nezasáhla je ta nynější, při níž se finanční domy ve světě pokládaly jako domečky z karet. Ani jedna z českých bank neměla potíže s kapitálem. Zahraničním vlastníkům nelze upřít zásluhu na nutné restrukturalizaci domácího bankovnictví.

Ovšem vlastníci českých bank na tom kvůli krizi byli dost špatně. Státní injekci inkasovala KBC i Erste, francouzské Société Générale do určité míry zachránil kůži fakt, že navýšila kapitál ještě před plným vypuknutím krize, když ji o pět miliard eur připravil vlastní makléř Jérôme Kerviel.

Zvláště zatěžující je splácení pomoci pro belgickou KBC, která vrací sedm miliard eur a musí kvůli tomu rozprodávat majetek. V plánu je i prodej části akcií ČSOB na burze, definitivně se ale o termínu zatím nerozhodlo.

Simone Radacicova, radacicova@mediafax.cz

TNBiz.cz - Zprávy TNBiz jsou zpravodajským kanálem Televize Nova, TN.cz společnosti CET 21. TN.cz přináší zpravodajství z domácí i zahraniční ekonomiky a politiky.






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688