Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
(Ne)úměrné ceny ropy: Dle ekonomů v režii spekulantů, IEA trvá na silném fundamentu

(Ne)úměrné ceny ropy: Dle ekonomů v režii spekulantů, IEA trvá na silném fundamentu

16.09.2011 18:36

Všudypřítomná nervozita na trzích nenechává v klidu ani segment komodit, který budí nemalý zájem investorů, ekonomů a regulátorů. Centrální diskuze se stáčí k otázce – odráží ještě současný vývoj cen ropy fundament, nebo je z větší části výsledkem tlaků spekulantů na trhu? Zatímco ekonomové přicházejí s četnými výzkumnými pracemi, podle nichž již fundament cenám ropy směr zdaleka neudává a její pohyby řídí velcí hráči na trhu, Mezinárodní energetická agentura (IEA), kontrolující ropný trh pro země OECD, teze o manipulacích trhem důrazně vyvrací.

Jedním z akademických počinů na téma, kterak lze za růst cen energetické suroviny z velké části vinit spekulanty, je výzkum Kennetha Singletona ze Stanford University. Argumenty Singletona a dalších ekonomů jsou v současnosti hojně diskutovány, a to nejen na konferencích pořádaných americkou vládní komisí pro regulaci komoditních derivátových obchodů (CFTC). Spor je však spíše politického rázu s ohledem na to, že jak Washington, tak Brusel jsou v závěrečné fázi příprav nových regulatorních pravidel pro obchodování institucionálních investorů na komoditních trzích. Podle hlavního ekonoma CFTC Andreie Kirilenka může být nový výzkum ohledně cenotvorných faktorů komodit velkým přínosem.

IEA ovšem podobné aktivity sleduje s nelibostí a s nezvyklou razancí se pouští do protiargumentace. Agentura si ve sporu s akademiky o tom, zda se ceny ropy řídí spíše fundamentem, nebo podléhají spekulacím trhu, získala podporu některých ekonomů, kteří poukazují na nedostatky a jednostrannost argumentační perspektivy hojně se rojících výzkumů. Jak reagovala IEA – akademici ve svých mnohých pracech opomíjejí fundamenty na ropném trhu; a ti kteří, je v úvahu vzali, „nenašli jasné důkazy o tom, že by činnost spekulantů vedla k odchýlení ropných cen od hodnot založených právě na fundamentu“. IEA přitom hraje do karet, že s takovými „důkazy“ se zatím oficiálním studiím přijít nepodařilo a to ani během období mimořádných výkyvů cen, jakými byly roky 2007 a 2008.

Zatímco zastánci zavedení přísnější regulace obchodů se strategickými komoditami Singletonovy závěry vítají, podle IEA nevzal profesor v úvahu hlavní fundamenty trhu s ropou, především rostoucí poptávku z rozvojových trhů v čele s Čínou, zásoby mimo země OECD a růst produkčních nákladů.

IEA nicméně ve své zářijové zprávě přiznala, že celosvětová poptávka po ropě by měla v letošním i příštím roce růst pomaleji, než se původně čekalo. Důvodem je zpomalování globálního ekonomického růstu. Pro letošní rok snížila IEA odhad růstu poptávky po ropě o 160.000 barelů denně na 1,09 milionu barelů. Celková poptávka po ropě tak bude letos činit 89,28 milionu barelů za den. Pro rok 2012 pak organizace zhoršila odhad růstu o 190.000 barelů denně na 1,42 milionu barelů za den.

"Je možné, že v příštích měsících uvidíme zmírnění napětí na trhu," uvedl šéf divize ropného průmyslu IEA David Fyfe. Poslední události ukazují, že by se poměr poptávky a nabídky na trhu mohl v krátké době zlepšit. Zpomalení ekonomického růstu totiž s sebou přináší i nižší zájem o energii. Naopak na straně nabídky by se mohla zlepšit situace po nedávném přerušení dodávek.

Pro pokles cen ropy pak hovoří i to, že své výhledy vývoje trhu s ropou snížily tento měsíc rovněž Organizace zemí vyvážejících ropu a americké ministerstvo pro energetiku.

IEA současně zvýšila odhad kapacity těžby ropy v Libyi do konce letošního roku a očekává i růst těžby ropným kartelem OPEC. To by mělo přispět ke zvýšení zásob v rozvinutém světě.

Otázka prognózy budoucího vývoje ropných cen zůstává kontroverzní. Zatímco analytici v průměru očekávají růst do konce roku i v začátku příštího, kdy by mohl barel americké lehké ropy opět překonat psychologickou hranici 100 USD/barel (průzkum Bloomberg), data z komoditních trhů ukazují v posledních dnech překvapivý zájem velkých investorů o opce spekulující na pokles WTI na 50 USD/barel do prosince letošního roku.
 

(Zdroj: FT, čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.04.2024
13:26Než otevře Wall Street: Tesla, Apple, Paramount Global  
13:00ČSOB Hypoteční banka, a.s.: Výroční zpráva 2023
13:00Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu dne 31. 5. 2024
12:11TESLA KARLÍN, a.s.: Zveřejnění Výroční finanční zprávy za 2023
12:01Nabitý týden startuje růstově pro akcie i dluhopisy  
12:00Philips se dohodl na urovnání žalob v USA, jeho akcie prudce posílily
11:55UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Výroční zpráva za rok 2023
11:07Primoco UAV zveřejnilo výroční zprávu za rok 2023. Výrobce bezpilotních letounů v něm dosáhl růstu tržeb na šestinásobek, svolává valnou hromadu
10:43FT: Velké evropské banky loni zaplatily v Rusku na daních 800 milionů eur
10:31Rohlik.cz Finance a.s.: Výroční zpráva včetně zprávy auditora k 31.12.2023
9:24EDF a KHNP do úterý dají nabídky v jaderném tendru, stát zjistí cenu více bloků
9:20Skupině mmcité v roce 2023 vzrostl provozní zisk EBITDA o 145 procent. Představenstvo plánuje vyplatit první dividendy
9:02Rozbřesk: Týden ve znamení Fedu a ČNB začíná
9:00Česká spořitelna a.s.: Výroční zpráva České spořitelny za rok 2023
8:53Trhy zamíří v úvodu týdne výše. Výsledky ukázaly mmcité a Primoco  
6:03Citi: Sazby mohou jít stále dolů už v červnu
28.04.2024
12:33EP Infrastructure, a.s.: Oznámení o splacení emise dluhopisů
12:26J&T FINANCE GROUP SE: Výroční zpráva za rok 2023
8:35Víkendář: Fiskální politika drží sazby nahoře, u akcií je tak lepší zaměřovat se na kvalitu
27.04.2024
8:31Víkendář: Podle Morgan Stanley je ekonomika stále v pozdní fázi cyklu s odpovídajícími důsledky pro akciový trh

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y