Německá kancléřka Angela Merkelová chce dál omezovat podporu solární energie v Německu. Řekla to na regionální konferenci své Křesťanskodemokratické unie (CDU). Německo je světovou jedničkou v produkci elektřiny ze slunce, její výroba je ale bez státních subvencí nerentabilní. Podle Merkelové by tak mohlo být výhodnější solární energii dovážet ze zahraničí.
Německá vláda podporu pro výrovu solární elektřiny pravidelně snižuje zároveň s tím, jak roste počet fotovoltaických instalací. Letos to mělo být o 15 procent, na příští rok uvažovala o dalších devíti procentech. "Nejsem si jistá, zda v tom nebudeme muset pokračovat," naznačila Merkelová, že chystaná omezení subvencí nebudou poslední.
Důvodem je podle kancléřky fakt, že solární proud tvoří jen dvě procenta vyrobené elektřiny v Německu, do odvětví ale plyne 50 procent podpory určené pro produkci energií z obnovitelných zdrojů. "To není racionální poměr," zdůraznila Merkelová. Do Německa se podle ní také dostává stále více levných fotovoltaických modulů z Číny, čímž přibývá nových instalací.
Kancléřka v této souvislosti považuje za smysluplné v budoucnu dovážet solární proud i ze zahraničí, například z Řecka, kde svítí slunce větší část roku než v Německu.
Německo je v současnosti největším světovým trhem pro fotovoltaiku. Odvětví zažilo nebývalý rozmach po roce 2000, kdy byl ve Spolkové republice přijat nový zákon o obnovitelných zdrojích energie. Ten investorům garantuje, že po dobu 20 let budou za energii ze slunce dostávat vyšší ceny, než jsou na trhu.
V Česku díky státním dotacím na výkup solárního proudu vzrostl loni výkon fotovoltaických elektráren více než čtyřnásobně. Pro letošní rok tak hrozilo výrazné zdražení elektřiny, vláda proto zavedla sérii opatření, která růst cen omezila na průměrných zhruba pět procent. Jedním z těchto opatření je 26procentní daň za výrobu solární energie, kvůli které se nyní desítky investorů chtějí se státem soudit.