Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jan Macháček: Dravci už cítí raněné banky

Jan Macháček: Dravci už cítí raněné banky

06.10.2011 17:43
Autor: IHNED.cz

Regulátoři i ekonomové se dnes v převážné míře shodují na tom, že banka Lehman Brothers se neměla nechat padnout, protože škody byly daleko větší, než by významu banky odpovídalo. Má se tento experiment opakovat s nějakým evropským státem nebo větší evropskou bankou? To si snad může myslet jen opravdový dobrodruh.

Někteří účastníci výročního zasedání Mezinárodního měnového fondu ve Washingtonu mne před deseti dny jaksi mimo záznam upozorňovali, že hlavním tématem poněkud pesimistických diskusí nebyla ani tak eurozóna nebo Řecko, ale to, jak zabránit zhroucení některé velké evropské banky.

A už je to tady. Zatímco všichni stále spekulují o tom, zda Řecko zbankrotuje, či nikoli, investoři už ucítili krvácející banky. Belgická banka Dexia se ocitá pod obrovským tlakem: její akcie padají volným pádem a belgická vláda už připravuje rozdělení této banky na dobrou a špatnou.

Přitom banku Dexia (a další belgické banky) musela tamější vláda zachraňovat už v roce 2008, po pádu Lehman Brothers, kvůli příliš velké expozici banky vůči americkým toxickým aktivům. Banka prý drží asi 20 miliard eur řeckého dluhu.

Teď jde o to, aby se panika investorů nerozšířila na další banky, například na některé banky francouzské. Řeckých dluhopisů je na trhu přes 360 miliard eur a někde se tyto finance nacházet musejí a ono se vlastně dobře ví, kde jsou.

A to ještě pro účel tohoto komentáře abstrahujeme od toho, že by zbankrotovat mohl ještě někdo jiný než Řecko (Irsko, Portugalsko, Španělsko, Itálie).

Mimochodem za zmínku opět stojí úloha ratingových agentur. Úprk investorů z banky Dexia odstartovala ratingová agentura Moody’s, která první přišla s tím, že banka má potíže s likviditou. Je zjevné, že trhy stále berou ratingové agentury vážně, přestože tyto předvádějí v poslední době čiré dada. Vezměme si například, že od té doby, co agentura Standard & Poor’s slavně snížila rating Spojených států, se zhodnocuje dolar a klesají výnosy z amerických dluhopisů. Děje se tady pravý opak, než by se na základě výroku ratingové agentury dít mělo.

Pondělní noční schůzka ministrů financí eurozóny přitom neklidné a skeptické trhy neuklidnila, spíše naopak. Předseda Eurogroup Jean-Claude Juncker řekl novinářům, že ministři jednali o vyšší participaci soukromého sektoru na řešení řecké dluhové situace. Přitom 21. července bylo již dohodnuto, že soukromý sektor bude v rámci řešení řeckého dluhu tzv. očesán o 21 procent. Jenže ministři jaksi neřekli, o kolik více by to mělo být, čímž vypustili na trhy dalšího džina neklidu a nejistoty.

Přitom je zjevné, že soukromá participace zas tak soukromá nebude. Pokud se dostane do problémů více bank, budou nepochybně zestátňovány a někdo bude muset vyplácet či garantovat zneklidněné vkladatele.

Další rána pro trhy: ministři financí odmítli aktivnější roli Evropské centrální banky. Záchranný val EFSF tedy nezíská bankovní licenci a nebude napojen na likviditu od ECB, jak leckdo doufal, přestože toho o moc víc rozumného a relativně rychlého a flexibilního vlastně vymyslet nejde.

V této souvislosti mne zaujal například názor kolegyně Julie Hrstkové, která píše, že potřebujeme více reálného kapitalismu, tedy takového, kde vlastníci a věřitelé jsou zodpovědní za své chyby, takového, kde se privatizují zisky i ztráty.

Ano, za normálních okolností to takto má nade vší pochybnost být. Jenže – má se ta přísná zodpovědnost zavádět nyní uprostřed krize? A má se začínat bankami a pojišťovnami, které si nakoupily evropské periferní dluhy?

Regulátoři i ekonomové se dnes v převážné míře shodují na tom, že banka Lehman Brothers se neměla nechat padnout, protože škody byly daleko větší, než by významu banky odpovídalo. Má se tento experiment opakovat s nějakým evropským státem nebo větší evropskou bankou? To si snad může myslet jen opravdový dobrodruh.

Jaký je hlavní rozdíl oproti roku 2008? Tehdy nebyl svět na krach systémově důležité banky vůbec připraven. Dnes něco takového možná leckdo očekává, ale státy už minulou krizí povětšinou vyčerpaly zdroje na nějakou další sanaci. Zbývají centrální banky, ale ty jsou pod velkým politickým tlakem a žádá se po nich, aby byly přísné a konzervativní.

Autorem textu je Jan Macháček.

 

iHNed

Další články na IHNED.cz

Syřané velebí původ Steva Jobse. Stal se "nejznámějším Arabem na světě", chlubí se

Jan Čermák: Zatímco EU uvažuje o rekapitalizaci bank, Moody´s srazila rating Itálie

Evropské banky jsou blíže kolapsu než před 3 lety. Mohou stáhnout i ty americké

Krvácení na akciových trzích nekončí. V říjnu by měly přijít další propady


Váš názor
  •  
    07.10.2011 8:26

    Pád banky Lehman Brothers byl pouze důsledek krize. Kdyby banka Lehman Brothers nepadla, trhy by našly jiný důvod pro pád. "Západní země" vydají více než vydělají a dříve nebo později se muselo něco stát. Všecny pomocné a záchranné balíčky jen odsouvají problém do budoucna, přesnějí řečeno do dalšího volebního období s nadějí, že se něco stane, že přijde růst, který vše zachrání. Ale nestane a nakonec přijde o to větší zůčtování.
    _RaS_
    • Inflace
      07.10.2011 8:39

      ...ať všechny centrální banky spustí tištěním peněz a hlavně jejich skutečným prosazením do oběhu inflaci, nastaví si její roční cíl 30-50% a bude po problému. Jinak to celé brzy krachne!
      Pája 2
Aktuální komentáře
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data