Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zachrání zadluženou Evropu Čína? A měla by vůbec?

Zachrání zadluženou Evropu Čína? A měla by vůbec?

01.11.2011 15:17
Autor: Pavol Mokoš, Patria Finance

Ještě během minulého týdne se celkem najisto počítalo s tím, že Čína pomůže Evropě s řešením její dluhové krize. Čína již dříve naznačila svou připravenost pomoci Evropě za „drobnou“ protislužbu, totiž prohlášení Číny za tržní ekonomiku. Tomu se Evropa snaží vehementně vyhýbat. Zajímavě o této problematice pojednává v následujícím textu Shaun Rein, který je zakladatelem analytické společnosti China Market Research Group:

Šéf evropského záchranného fondu EFSF Klaus Regling odjel před pár dny do Číny jednat o možnosti dalších čínských investic do předlužených evropských zemí. Na své návštěvě však nic konkrétního nedojednal, naopak vložil do celé záležitosti jenom další nejistotu. Ovlivnit čínské představitele se pokusil i francouzský prezident Sarkozy, který se telefonicky spojil se svým čínským protějškem Hu Jintao, kterého se pokusil přesvědčit o investici do EFSF. Ani on se ale nedočkal jednoznačného příslibu. Do třetice se k Evropě nedávno vyjádřil čínský premiér Wen Jiabao, který sice nešetřil optimistickými slovy směrem k Evropě, o které hovořil jako o příteli Číny, avšak jeho vágní prohlášení nelze ani při nejlepší vůli brát jako příslib další pomoci.

Evropa logicky vidí v Číně velký potenciál, když tato druhá největší světová ekonomika ve svých rezervách drží přes 3,2 bilionů dolarů a část z nich by mohla Evropě výrazně pomoci. Situace v ní se ale neustále vyvíjí a s ní i vnímání této situace investory. Ještě minulý měsíc obecně platilo, že bude dostatečné, pokud Čína investuje do italských dluhopisů. Tento měsíc již vytváří nový konsensus, z něhož vyplývá, že spásu Evropy přinesou investice Číny do záchranného fondu EFSF. Otázkou zůstává, co budou investoři očekávat v měsíci následujícím, pokud se do centra zájmu dostane Itálie. Výnos u desetiletého italského dluhopisu se 28. října, tedy den po schválení nového plánu na řešení dluhové krize, pohyboval kolem neudržitelných 6 procent. Dnes se rozdíl mezi výnosem desetiletého italského a německého dluhopisu rozšířil na nejvyšší úroveň od zavedení eura a řecký požadavek referenda a z něj plynoucí pokračující nestabilita, zvyšuje nebezpečí útoku právě na italskou ekonomiku.

Mnozí ekonomové by při úvahách o tom, kdo komu má pomoci, rovněž mohli argumentovat faktem, že Řecko je v zásadě mnohem bohatší země než Čína. Podle dat MMF je kupní síla průměrného Řeka asi čtyřikrát vyšší než u průměrného občana Číny. Z toho vyplývá, že Čína by spíše měla investovat do vlastní ekonomiky a do vlastních obyvatel.

Realita je ale taková, že Čína chce díky své celkové ekonomické síle hrát roli supervelmoci, z čeho vyplývá i zodpovědný přístup a podpora problémy zmítané Evropy. V tom případě je ale otázkou, zda je pro Čínu výhodnější investovat do fondu, ve kterém budou mít jen minimální rozhodovací pravomoci, nebo investovat přímo aktiv jako jsou stroje nebo přístavy, které mohou znamenat přímý pozitivní efekt pro čínskou ekonomiku.

Nejlepší věcí, kterou asi nyní může Čína udělat, je pokračovat v nákupech evropského zboží a být velmi opatrná při nalévání peněz do nepřesvědčivých plánů na záchranu Evropy…

(Zdroj: Shaun Rein, zakladatel a ředitel China Market Research Group pro CNBC)


Váš názor
  • NEBO & DUDY z Číny 2011-2021
    15.11.2011 14:08

    Len absolutny a naivný "eurokresťan" si môže myslieť, že čínske USA doláre a ich možný účinok by pomohol "obom stranám" dvojdohody a bez priestoru pre Rusko a jeho opodstanené miesto v TEJTO "EUROUSAHRE" Len obamanaivní "EUROMLÁDENCI si to môžu namýšľať a to ešte bez "babičky ANGELY"...AJ VRÁTNIK v eurobruselskom "bankhoteli 2011" vie, že čo sa "hodí do vody FONDOV" -to sa hneď ponorí do nenávratna, ale dať čo len 1,5 bilióna USdolárov - a medzi nimi ,bohužiaľ aj nekrytých - ale do hmotných AKTÍV EUROUSA-regiónu -to je už "iný čínsky ČAJ" na 10 rokov...Ale túto "eurousaosn maličkosť" si asi budú musieť uvedomiť aj vo Washingtone,aj v Bruseli, a hlavne v NEWYORKUOSN -je už 1945-načase?! Práci česť -Janiga 15.11.2021 -ak sa mýlim?
    • Re: NEBO & DUDY z Číny 2011-2021
      15.11.2011 14:13

      S Evropou je konec. Musela by mít v bance s normálním úrokem uložených asi 430 procent HDP, aby jen z úroků byla schopna financovat své závazky. zdroj: Cato Institute - čísla, čísla ,čísla a z toho pak vyplývají ty fakta,fakta a zase fakta !
      AMN
Aktuální komentáře
20.01.2025
11:09NIM: Microsoft ukazuje, jakým směrem půjdou investice do AI
10:47Reuters: EPH českého miliardáře Křetínského se připojila k zájemcům o německý Uniper
10:37DAX na historických maximech  
10:24Bitcoin je před nástupem Donalda Trumpa do prezidentského úřadu na rekordu
10:06Seznam Zprávy: Skupina PPF a miliardář Strnad založili společnou firmu
9:03Rozbřesk: Startuje Davos s tématem Trump 2.0. Naděje pro euro - nastupující americký prezident možná nová cla hned po inauguraci nespustí
8:42Trump vyhlásí stav nouze v energetice, čínský viceprezident se setkal s Elonem Muskem a futures jsou smíšené  
8:25TikTok obnovuje provoz ve Spojených státech po ujištění od Trumpa
8:21Čínský viceprezident se sešel k jednání s J.D. Vancem a s Muskem
6:02Akcie nejvíce ohrožené Trumpovými cly, u kterých trh podceňuje rizika
19.01.2025
14:59Investiční výhled 2025 podle Invesco
9:48Víkendář: Když byly USA jako Kolumbie
18.01.2025
16:06PwC: AI bude mít kontraintuitivní efekty, firmy budou investovat do lidí více. A ti by měli mít jednu klíčovou vlastnost
9:40Víkendář: Velká čínská sázka
17.01.2025
22:00Wall Street zažila nejlepší týden od zvolení Trumpa  
17:43Tomáš Vlk a Braňo Soták o tom, jak investovat v roce 2025. Nyní i jako podcast!
16:34Návrat S&P500 do býčího trendu na dohled  
16:11Růst dluhopisových výnosů a valuace akcií – fundament, zkušenosti a letošní rok
13:16TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
13:02Perly týdne: Silný dolar, jeho vliv na zisky a halucinace AI

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data