Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Politická jednání supervýboru Kongresu o snižování zadlužování zkrachovala, Fitch nejspíš sníží výhled ratingu

Politická jednání supervýboru Kongresu o snižování zadlužování zkrachovala, Fitch nejspíš sníží výhled ratingu

22.11.2011 9:37, aktualizováno: 22.11. 10:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Takzvaný supervýbor amerického Kongresu včera večer po spekulacích opravdu oznámil, že nenašel dohodu o způsobu, jak snížit deficity a zastavit prudký růst federálního dluhu Spojených států. Jakékoliv významnější snižování zadlužení se tak odkládá až na rok 2013, po prezidentských volbách. Podle srpnové dohody nezdar jednání ale znamená, že se od roku 2013 začne proporčně škrtat ve všech rozpočtových kapitolách s cílem dosáhnout celkových úspor 1,2 bilionu dolarů. Trojice ratingových agentur se ke krachu politických jednání o snížení amerických rozpočtových deficitů postavila vesměs zdrženlivě. Až na agenturu Fitch...

Škrty mají zasáhnout všechny kapitoly rozpočtu. Obzvlášť tvrdý dopad by měly mít na rozpočet Pentagonu a ministr obrany Leon Panetta varoval, že dopad na ozbrojené síly bude zdrcující. Nedohoda supervýboru podle komentátorů znamená také možné riziko vypršení několika daňových programů pro podporu ekonomiky na začátku příštího roku. Zvýšení daňové zátěže by přitom dále snížilo ochotu spotřebitelů, kteří tvoří 70 procent výkonu americké ekonomiky, utrácet své mzdy a úspory.

„Nebyli schopni se dohodnout ani na mírnější výzvě v podobě 1,2 bilionu dolarů. Nevidím tedy cestu pro dosažení velké dohody před volbami. To je smutné,“ zhodnotil politický vývoj v Kongresu Alice Rivlin, bývalý ředitel rozpočtové politiky Bílého domu a člen koalice, která usilovala o prosazení „velkého plánu“ snižujícího zadlužení za dekádu rovnou o 4 biliony dolarů.

Ze tří předních světových ratingových agentur negativní dopad na hodnocení úvěrové bonity největší světové ekonomiky signalizovala jen Fitch, jediná agentura, která ještě udržuje rating USA na nejvyšší příčce se stabilním výhledem.

Agentura Fitch v noci uvedla, že neschopnost dosáhnout politické dohody patrně povede u jejího ratingu k "negativnímu zásahu". "S největší pravděpodobností" to ale nebude snížení samotného ratingu, ale jen zhoršení jeho výhledu, "které naznačí vyšší než 50procentní pravděpodobnost snížení ratingu během příštích dvou let".

S&P po oznámení kongresového výboru sdělila, že tento krok, díky pojistce v podobě automatických škrtů za 1,2 bilionu dolarů, odpovídá jejímu srpnovému rozhodnutí snížit americký rating a že na nynější známku nebude mít už žádný vliv. S&P však varovala před jakýmikoliv snahami o zmírnění automatických výdajových limitů. Mohlo by to podle ní vést k „tlaku na snížení ratingu“.

Moody's uvedla, že krach jednání sám o sobě ke změně ratingu nepovede a že je pro ratingovou analýzu "pouze informativní, nikoli rozhodující".

Americký prezident Barack Obama jen hodinu poté, co demokratičtí a republikánští zástupci výboru společně oznámili, že dohodu o struktuře úspor nenašli, pohrozil, že bude vetovat jakýkoli pokus o zrušení automatických rozpočtových škrtů v rozsahu 1,2 bilionu dolarů za deset let.

Podle prezidenta není vyloučeno, že i přes neúspěch výboru dojde ke kompromisu Kongres jako celek. Obama nicméně tvrdil, že už teď někteří zákonodárci hledají způsob, jak zrušit automatické škrty v případě, že by k dohodě nedošlo. "Má zpráva pro ně je jednoduchá: Ne. Budu vetovat jakoukoli snahu zbavit se těchto automatických škrtů," řekl.

Obama také obvinil republikány z toho, že svou neústupností v otázce zvýšení daní přispěli k neúspěchu jednání parlamentního výboru."Jednoduše se nehnuli ze své vyjednávací pozice a jejich odmítavý postoj byl hlavní překážkou, která znemožnila Kongresu dosáhnout dohody o dalším omezení rozpočtu," řekl demokratický prezident. Republikáni naopak už dříve několikrát obvinili demokraty, že požadují zvyšování daní a nejsou ochotni škrtat výdaje ve zdravotním a sociálním zabezpečení.

(Zdroj: Bloomberg, ČTK, S&P)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií
7:49Pokles čistého zisku Komerční banky o 21,3 pct meziročně ovlivnily opravné položky. Mírně klesly také provozní výnosy
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data