Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Se záchranou Evropy na nás nespoléhejte, říká dosud nejvýrazněji Čína. Faber vidí recesi v některých sektorech ekonomiky

Se záchranou Evropy na nás nespoléhejte, říká dosud nejvýrazněji Čína. Faber vidí recesi v některých sektorech ekonomiky

02.12.2011 10:12, aktualizováno: 2.12. 10:24
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Evropa nemůže očekávat, že Čína použije výraznou část ze svých devizových rezerv v objemu 3,2 bilionu amerických dolarů, na záchranu zadlužených evropských zemí. Strukturu a použití čínských rezerv Evropané hrubě nechápou. Čína není schopna jich využít na řešení domácích problémů, například s chudobou, a nebude tak ve značném rozsahu činit ani směrem k Evropě. Tato slova pronesla náměstkyně čínského ministra zahraničí Fu Ying a jedná se zatím o nejzřetejnější NE očekáváním, že Čína bude velmocí, která výrazným finančním podílem pomůže řešit dluhovou krizi Evropy.

„Argument, že Čína může zachránit Evropu, stojí podle našeho názoru na mylném chápání Evropy našich devizových rezerv a způsobu jejich řízení. My nemůžeme tyto zdroje využít ani na řešení našich domácích problémů s chudobou a stejně tak je nemůžeme nějakou zásadní měrou poskytnout na řešení problémů ve světě,“ uvedla náměstkyně.

Ekonomové odhadují, že Peking má v různých formách v eurech denominovaných aktiv investovánu již zhruba pětinu svých rezerv. Přestože čínské rezervy jsou celosvětově nejrozsáhlejší, až jejich dvě třetiny jsou „uzamčeny“ v dolarových aktivech, která nemohou být prodána. To Číně dává reálnou šanci ročně investovat zhruba 470 milionů dolarů z jejich celkového objemu. „Naše rezervy jsou podobné úsporám. O jejich klíčovosti a nezbytnosti pro zemi nás přesvědčila asijská finanční krize roku 1997,“ citovala vystoupení Fu Ying na ekonomické konferenci agentura Reuters.

Ministerstvo zahraničí nemá přímý vliv na nakládání s čínskými devizovými rezervami, je ale oprávněno tlumočit politiku Číny ohledně nich. Slova náměstkyně jsou dosud nejotevřenějším odmítnutím „evropského očekávání“, že od Číny přijde na pomoc mnohem zásadnější suma, než dosud. „Čína se nikdy nestranila globální snahy pomoci Evropě. Jsme účastníkem aktivním a zdravým. Myšlenka, že Čína zachrání Evropu, je ale chybná. Naše zdroje (devizové rezervy) takto být použity nemohou,“ uvedla.

Zastánci myšlenky o záchraně Evropy Čínou argumentují zejména diverzifikací rezerv z amerického dolaru (ale viz výše) a posílení jednoho z klíčových exportních trhů Číny. Velmoc ale k těmto návrhům zůstává rezervovaná a dosud v žádné formě nepřislíbila účast na evropském záchranném fondu. Bezesporu s vědomím výše uvedených faktů, a také možných obtíží vlastní ekonomiky.

Pesimismus ohledně čínské ekonomiky a jejího příspěvku k vývoji globálních trhů vyjádřil věhlasný investor Marc Faber. Čínské hospodářství podle něj rychle nabírá sestupnou tendenci a ono „tvrdé přistání“, jak se v médiích označuje očekávané výrazné zpomalení největší asijské ekonomiky, je již realitou. A budí podle Fabera větší obavy, než recese v Evropě.

„Čínská ekonomika se skládá z mnoha sektorů, z nichž některé jsou již pravděpodobně v recesi. Tempo růstu bude výrazně nižší a v úvahu přichází i tvrdé přistání s umazáním veškerého růstu,“ řekl investor v rozhovoru pro CNBC. Problémem čínské ekonomiky je podle něj velká závislost na kapitálových výdajích, které jsou značně volatilní a nesou silný multiplikační efekt.

Pokles čínské ekonomiky zasáhne celé globální hospodářství, přičemž největší břímě dopadne na komoditní trhy, pro něž by mohl být drtivý, varuje Faber. „Jestli čínská ekonomika roste o 10, 5 nebo 0 procent, má klíčový dopad na ceny železné rudy, mědi, niklu a tak dále…“ V souvislosti s předpokládaným dopadem na komodity Faber radí zbavit se komoditních akcií i komoditních měn, resp. australského a kanadského dolaru. Lepší naději dává zlatu vzhledem k očekávání, že centrální banky v Evropě a Spojených státech budou tisknout další peníze, což dodá žlutému kovu určitou podporu v krátkém až střednědobém horizontu.

(Zdroj: CNBC, AP, Reuters, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2024
22:00Akcie na Wall Street nenašly jasný směr; Uber po výsledcích -5 %  
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb
8:34Automobilová jednička Toyota zvýšila celoroční zisk i tržby na rekord, čeká ale pokles provozního zisku kvůli investicím
7:20Windlad: Technologie jsou dlouhodobými investicemi. Nejde o to, rychle je otáčet se ziskem, ale o budování hodnotných firem
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
ARM Holdings PLC (03/24 Q4, Aft-mkt)
Fluence Energy Inc (03/24 Q2, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Vistra Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Alstom SA (03/24 Q4)
7:30Bayerische Motoren Werke AG (03/24 Q1)
7:30Continental AG (03/24 Q1)
7:30Skanska AB (03/24 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/24 Q1)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00Puma SE (03/24 Q1)
8:00Verbund AG (03/24 Q1)
9:00Endesa SA (03/24 Q1)