Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tlak na Írán roste: Ropné embargo EU pravděpodobně v lednu. Americký Kongres požaduje ještě tvrdší kroky

Tlak na Írán roste: Ropné embargo EU pravděpodobně v lednu. Americký Kongres požaduje ještě tvrdší kroky

02.12.2011 17:06
Autor: Redakce, Patria.cz

Írán se dostává pod stále větší tlak Západu. I když na včerejším zasedání ministrů zahraničí EU ještě nebyl schválen zákaz importu íránské ropy, zasvěcení diplomaté a manažeři ropných společností tvrdí, že na příštím, lednovém, zasedání Rady ministrů již embargo s největší pravděpodobností uvaleno bude.

Podle zdrojů deníku Financial Times se proti embargu přestaly stavět i největší evropští importéři íránské ropy – Itálie, Španělsko a Řecko. Jejich zástupci pouze požádali o dodatečný čas na nalezení alternativních dodavatelů. „Řecko vyjádřilo určité výhrady a my je vezmeme v úvahu,“ prohlásil po včerejší schůzce francouzský zástupce Alain Juppé, jehož země patří mezi zastánce nejtvrdších opatření vůči Teheránu.

Írán je třetí největší vývozce ropy na světě. Spojené státy, které s Teheránem nemají už přes 30 let diplomatické styky, uvalily zákaz na dovoz íránské ropy v roce 1987 a kvůli jejich nátlaku ze země odešly i velké evropské koncerny jako Total a Royal Dutch Shell. V poslední době své průzkumné licence prodal i ruský Lukoil. Minulý rok nicméně země EU dovážely z Íránu v průměru 450 tisíc barelů denně, tedy 5,7 % celkových ropných importů. Většina íránského dovozu (70 %) připadala na Itálii a Španělsko.

Podle západních diplomatů bude klíčovou otázkou nadcházejících týdnů to, jestli Saúdská Arábie a další státy Perského zálivu zvýší těžbu, aby tak pokryly výpadek íránského exportu. Rafinerie teď budou vést jednání s blízkovýchodními těžaři o dodatečných dodávkách. Řada evropských zemí by mohla v překlenovacím období využít strategické rezervy.

Negativní dopad by zákaz mohl mít hlavně na cenu ropy na světových trzích. Kotace ruského Uralsu s vyšším obsahem síry, který je využíván řadou středomořských států EU, a je tedy částečným substitutem podobně syrnaté íránské ropy, se již po několik týdnů drží nad severomořským Brentem, což se zatím nikdy nestalo. Dražší ruská ropa ohrožuje i ziskovost středoevropských rafinerií, jejichž situace teď není právě nejlehčí. Urals ale zdražuje i kvůli nižší produkci v Rusku a větší poptávce ze strany rafinerií, jelikož je pro ně nyní výhodnější vyrábět topné oleje, jichž se dá z Uralsu vydestilovat větší množství, než benzín nebo diesel, jejichž marže se propadly a k jejichž výrobě je vhodnější Brent.

Dostat Írán do maximální izolace se pokouší i Americký Senát, který v noci na dnešek schválil návrh nového zpřísnění sankcí proti Teheránu. Podle senátorů by měly být od amerického finančního systému odstřiženy všechny instituce, které uskuteční nějakou transakci s íránskou centrální bankou. Prezident Barack Obama, který o sankcích nakonec rozhodne, se ale k senátnímu návrhu staví zdrženlivě.

Návrh sankcí vzešel ze společné iniciativy republikánů a demokratů a získal podporu všech 100 senátorů. "Chování Íránu je nepřijatelné a představuje nebezpečí pro Spojené státy i pro celý svět," prohlásil šéf demokratických senátorů Harry Reid.

Spojené státy už podle současných sankcí zakazují svým finančním institucím obchodovat s íránskou centrální bankou. Navržené opatření by znemožnilo provádět finanční transakce s Íránem i zahraničním institucím, které chtějí udržovat obchodní vztahy s USA, což by zkomplikovalo postavení řady bank, jejichž mateřské státy jsou americkými spojenci boji proti íránskému jadernému programu.

Experti ale upozorňují, že úplné embargo na vývoz íránské ropy se Západu prosadit nepodaří. Teherán vždy bude moct přistoupit alespoň k výměnnému obchodu ropy za jiné zboží.

(Zdroj: FT, ČTK, KBC Securities)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2024
16:26Změny inflačních režimů a jedna akciová „technická“
12:13JPMorgan to vidí na hladké přistání bez zvedání sazeb
8:34Automobilová jednička Toyota zvýšila celoroční zisk i tržby na rekord, čeká ale pokles provozního zisku kvůli investicím
7:20Windlad: Technologie jsou dlouhodobými investicemi. Nejde o to, rychle je otáčet se ziskem, ale o budování hodnotných firem
07.05.2024
22:01Indexy na Wall Street dnes bez větších změn  
17:28Potenciál nových technologií a valuace více komoditizovaných sektorů
17:13Wall Street je po rychlém nárůstu opatrná, ačkoli dluhopisům se dál daří  
17:05NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
15:56Povolovací procesy pro stavbu jaderných bloků v Česku se zřejmě zrychlí
15:40Akcie Disney klesají (-9 %) kvůli menšímu přírůstku předplatitelů a slabšímu výhledu zisku  
15:19Summers: Fed si byl příliš jist nejistou věcí, dolar je mimořádně silný
14:24Výrobce sportovních vozů Ferrari v prvním čtvrtletí zvýšil zisk o 19 procent
14:03Streamingové služby Disney jsou poprvé v zisku, firma zvýšila celoroční výhled
13:34Zalando se ve čtvrtletí vrátilo k růstu, pomohly prémiové značky
12:31Tři americké akcie, které by mohly po výsledcích tento týden zaznamenat velké pohyby
10:58Růst akcií pokračuje s přispěním výsledků evropských bank, koruna je i po datech v klidu  
10:49Relativní atraktivita akcií v Evropě není jen otázkou valuací
10:14Stavební výroba se v březnu meziročně propadla o 8,3 pct, nejvíce za tři roky
10:11Březnový průmysl citelně zaostal za očekáváním, meziročně klesl o 2,7 procenta
9:23SAB Finance a.s.: Konsolidovaná výroční zpráva skupiny SAB Finance a Individuální účetní závěrka společnosti SAB Finance a.s. za rok 2023

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Airbnb Inc (03/24 Q1, Aft-mkt)
Anheuser-Busch InBev SA/NV (03/24 Q1, Bef-mkt)
ARM Holdings PLC (03/24 Q4, Aft-mkt)
Fluence Energy Inc (03/24 Q2, Aft-mkt)
Henkel AG & Co KGaA (03/24 Q1, Bef-mkt)
Siemens Energy AG (03/24 Q2, Bef-mkt)
Vistra Corp (03/24 Q1, Bef-mkt)
7:30Alstom SA (03/24 Q4)
7:30Bayerische Motoren Werke AG (03/24 Q1)
7:30Continental AG (03/24 Q1)
7:30Skanska AB (03/24 Q1)
7:45Koninklijke Ahold Delhaize NV (03/24 Q1)
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
8:00Puma SE (03/24 Q1)
8:00Verbund AG (03/24 Q1)
9:00Endesa SA (03/24 Q1)