Historicky panuje negativní vztah mezi dolarem a cenou zlata. Pokud dolar posiluje, poptávka po zlatu klesá a naopak. V posledních letech se ale situace zkomplikovala například kvůli Číně, protože tamní trh má k investicím do zlata pozitivní přístup. Další komplikace přináší vývoj v Evropě. Vidíme tak, že dolar k euru posiluje, protože americká ekonomika má pevnější základ. Není ale jasné, zda bychom měli zlato prodávat kvůli síle dolaru, či ho nakupovat kvůli vývoji v Evropě. Na CNBC takto o zlatu zauvažoval Tom Price, globální komoditní analytik z .
Řešení uvedeného dilematu je podle analytika takové, že „strach z vývoje v Evropě je silnější než dobrý pocit z oživení v USA a lidé proto zlato nakupují“. Price také uvedl, že co se týče zlata, je „křičícím býkem“. Cílovou cenu pro rok 2012 tato banka stanovuje na 2.075 dolarů za unci. Důvodem je „zápas evropské ekonomiky a globální nejistota“.
Dennis Gartman, autor Gartman Letter, pro CNBC připomněl, že v posledních dnech cena zlata klesá, zatímco akcie posilují. Vysvětluje si to tím, že na konci roku se institucionální investoři, kteří drží zlato, snaží dohnat svůj benchmark a proto zlato prodávají a kupují akcie. Nemusí jít o otázku několika dní, tento proces může pokračovat až do konce měsíce. Gartman také tvrdí, že zlato si vede špatně i ve srovnání s hlavními světovými měnami a může být negativně ovlivněno i dlouhodobými prodeji. Povzbudivá není ani technická stránka vývoje ceny zlata.
Pozitivní Gartman nebyl ani co se týče stříbra, protože „je příliš starý na to, aby obchodoval s tak volatilním aktivem“. „Beta stříbra ke zlatu musí být asi tak 3 a já ho nechám chytřejším lidem,“ uvedl investor. Těm, kteří chtějí využít toho, že cena stříbra částečně závisí na vývoji průmyslové aktivity, doporučuje, aby si vybrali raději platinu nebo paladium. Gartman si podle svých slov dokonce pohrává s myšlenkou otevření dlouhých pozic na platině a krátkých na zlatě.
(Zdroj: CNBC)