Ratingová agentura Fitch Rating poslala hodnocení dlouhodobých závazků Maďarska na „BB+“, o stupeň níže, ale do neinvestičního pásma. Výhled navíc zůstává negativní. Fitch upozorňuje na výrazné zhoršení přístupu země k financování na trhu, nejistý výsledek jednání o půjčce s MMF a slabý výhled pro fiskální bilanci země i ekonomiku jako takovou. Hlavní rating v cizí měně byl snížen ze stupně „BBB-„, v domácí z „BBB“ na „BBB-„. Krátkodobé závazky jsou hodnoceny „B“ místo „F3“, tazvaná známka země se zhoršila o dva stupně na „BBB-„ z „A-„.
„Snížení ratingu země odráží další zhoršování fiskální pozice země, podmínek pro vnější financování a slabý výhled ekonomiky, za kterým stojí z části neortodoxní hospodářská politika země, která podkopává důvěru investorů a komplikuje jednání s EU a MMF,“ uvedl Matteo Napolitano, šéf Fitch pro oblast vládních ratingů.
„Když Fitch11. listopadu stanovila negativní výhled na rating Maďarska, citovala ekonomické zpomalení, růst rizikových prémií a tlak na získávání financí. Tato rizika se naplnila,“ dodal. Vysoká úroveň zadlužení vlády i soukromého sektoru v cizích měnách zemi činí velmi náchylnou na změny v důvěře investorů. Vláda čelí splátkám vnějšího dluhu letos v objemu 4,6 miliardy eur, ještě větším v letech 2013 a 2014. Aukce tří- až desetiletého dluhu přitom selhaly, když investoři žádali vyšší úrok, než byla vláda připravena zaplatit. Výnos desetiletého dluhu vzrostl k 11 % z listopadových 8 %. Forint ztratil další dvě procenta k euru na nové historické minimum, vypočítává postupně Fitch.
„Neortodoxní opatření vlády podkopala důvěru investorů. V polovině prosince zkrachovala jednání s MMF kvůli tomu, že vláda nebyla schopna garantovat, že nová legislativa (speciálně o CB) neporušuje pravidla EU. V rámci parlamentních jednání byla řada připomínek EU zohledněna, podle nás ale zůstala řada těch, které omezují nezávislost centrální banky,“ říká Fitch.
V prosinci Fitch snížila očekávaný růst maďarské ekonomiky letos na +0,5 procenta. Nyní jej reviduje na -0,5 procenta. Fitch odhaduje, že za rok do 3Q11 součet přebytku na běžném a kapitálovém účtu dosahuje 3 % HDP. Upozorňuje ale, že ten je tažen zejména portfoliovými investicemi, nikoli přímými zahraničními investicemi.
Výhled ratingu zůstává negativní, to znamená, že Fitch předpokládá v horizontu příštích dvou let s nadpoloviční pravděpodobností jeho další zhoršení. "Další zvýšení rizik ve veřejných financí a ve vnějším financování a nedosažení včasné a dostatečné dohody s MMF by mohlo vést k dalšímu snížení ratingu," uvedla Fitch.
Agentura už snížila maďarský rating do spekulativního pásma v listopadu a jako důvod uvedla vysoké zadlužení a nejasnosti kolem konsolidace veřejných financí. Standard & Poor's snížila hlavní maďarský rating před Vánoci a vysvětlila to "nepředvídatelnou" vládní politikou včetně změn maďarské ústavy a zákona o centrální bance a jejími dopady na investiční prostředí.