„Zdroje z EU říkají, že downgrady S&P pro ratingy zemí eurozóny mohou přijít dokonce již dnes.“ Tato jediná věta agentury Dow Jones dnes dokázala připravit evropské akciové trhy i euro o nasbírané zisky, a uvrhla je do ztrát. Jeden ze zdrojů podle ČTK naznačil, že zhoršení ratingů bude ohlášeno po skončení dnešního obchodování na akciových trzích v USA, tedy po 22:00 SEČ.
Následovala podobně kusá zpráva vysoce postaveného politického zdroje z eurozóny agentury Reuters, podle něhož „S&P dnes sníží rating několika zemím eurozóny, ale Německo a Nizozemsko mezi nimi nebude.“ Následně však dodal, že mezi zeměmi, které zasaženy budou, je i Slovensko. Ohledně načasování zdroj také uvedl, že by se tak mělo stát ještě v rámci dnešního dne.
Mezi členy vlády eurozóny koluje neveřejné oznámení agentury S&P, podle níž oznámení výsledku očekávané revize zemí ratingů zemí eurozóny může být „bezprostřední“. Píše internetová verze deníku Wall Street Journal s odvoláním na jeden ze dvou vládních zdrojů z eurozóny. Seznam zemí, kterým by dnes S&P měla snížit rating, nikdo neuvedl, pouze zdroj agentury Dow Jones doplnil výše popsané spekulace o tvrzení, že na seznamu zemí nebude chybět Francie těšící se z nejvyššího ratingu "AAA". Zdroj agentury Bloomberg pak přidal mezi země ohrožené downgradem také Rakousko.
Také podle listu The Financial Times agentura Standard & Poor's dnes připraví o nejvyšší rating Francii, ale "ušetří" Německo, Lucembursko, Belgii a Nizozemsko.
To by však podle ekonomů znamenalo problém pro celou eurozónu, jelikož by to vedlo ke zdražení emisí dluhopisů EFSF. Rating EFSF dala agentura S&P také do režimu revize s možností snížení. Výsledek revize ratingu záchranného fondu a s ním i náklady na financování pomoci zemím jako je Irsko či Portugalsko, přitom do značné míry závisí na hodnocení zemí, které jej financují - tedy i Francie.
Hodinu poté, co se na trhu objevily první spekulace médii o dnešních downgradech od S&P již euro padalo na nové 16měsíční dno pod úrovní 1,263 USD/EUR a Wall Street se propadala o více než 1,2 procenta (měřeno hlavním indexem S&P 500). Ztráty utrpěla s ohledem na zhoršující se celkový sentiment na trzích i česká koruna, která po posílení až na 25,35 CZK/EUR ustoupila o více než 30 haléřů.
Vývoj eurodolaru online
Standard & Poor's své varování pro 15 zemí eurozóny, že by jim kvůli dluhové krizi mohla snížit rating, vydala v první prosincové dekádě. Slíbila rozhodnout do tří měsíců, postupně ale rostly spekulace a zprávy zdrojů, že to bude již v lednu.
S&P přeřadila ratingy zemí eurozóny do režimu pozorování s negativním výhledem dne 6. prosince, a to kvůli systémovému tlaku, jemuž eurozóna čelí v souvislosti s dluhovou krizí. Tento tlak podle agentury vytváří několik vzájemně provázaných faktorů: jednak trhy požadují vyšší rizikovou prémii u státních dluhopisů, než by odpovídalo ratingu zemí; dále mezi evropskými politiky panují rozpory ohledně řešení krize, a v neposlední řadě narůstá riziko hospodářské recese v eurozóně jako celku.
S&P již dříve uvedla, že známky sníží v případě, že revize úvěrových ratingů její experty nepřesvědčí, že si evropské země stále zaslouží hodnocení na současném stupni. Pokud by S&P ratingové známky opravdu snížila, patrně by to bylo do tří měsíců, píše se ve zprávě ze začátku prosince.
Německu, Rakousku, Belgii, Finsku, Nizozemsku a Lucembursku hrozí v rámci bezprecedentního hromadného snížení ratingových známek snížení o jeden stupeň, ostatním zemím, včetně Francie, dokonce o dva. Varování se netýká Řecka, jehož rating už je ve spekulativním pásmu, ani Kypru, jehož rating agentura začala prověřovat už dříve.