Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bill Gross: Levné peníze skončí v matraci, vlády závisí na pomoci centrálních bank

Bill Gross: Levné peníze skončí v matraci, vlády závisí na pomoci centrálních bank

01.02.2012 18:23

Současná politika rekordně nízkých, v některých případech prakticky nulových, úrokových sazeb, kterou sledují světové centrální banky v čele s americkým Fedem, může způsobit, že peníze budou v systému chybět, místo aby přebývaly. Velkou roli hraje strach investovat, který může neblaze dopadnout na vyspělé ekonomiky světa. Takového názoru je Bill Gross, spoluzakladatel a šéf největšího dluhopisového fondu na světě, který je znám pod zkratkou PIMCO.

Federální rezervní systém dává trhům signály, že krátkodobé a střednědobé výnosy u amerických vládních dluhopisů by se nemusely měnit po několik následujících let, přičemž prostor pro růst cen je značně omezen, upozorňuje Gross. „Měnové a fiskální přebytky s sebou nesou explicitní náklady. Mým záměrem je upozornit na významné náklady, jimž bude čelit globální ekonomika i finanční systém, kde se ještě dodnes vychází z předpokladu, že levné a objemné balíky peněz od centrální banky jsou vždy pozitivním hybatelem,“ uvedl.

„Nulové“ úrokové sazby ne vždy přimějí investory k podstupování vyššího rizika v rámci nákupu akcií nebo nemovitostí,“ domnívá se Gross. Problém podle něj spočívá v tom, že investor se v době nejistoty spíše obává, zda neprodělá, než že nevydělá dost. Důsledkem je, že likvidita v systému chybí, jelikož je „schována v matracích“, na běžných účtech nebo ve vládních dluhopisech. „Jsme svědky konce hojnosti a počátku úspornosti,“ říká investor.
 

Fed v rámci obou kol kvantitativního uvolňování (QE1 a QE2) investoval do nákupu vládních aktiv celkem 2,3 bilionu dolarů. Po lednovém jednání měnového výboru centrální banka uvedla, že hodlá podržet klíčovou sazbu blízko nuly minimálně do konce roku 2014. Guvernér Fedu Ben Bernanke navíc naznačil, že zvažuje spuštění dalšího programu nákupu dluhu, pokud se oživování ekonomiky ukáže jako nedostatečné. Podle Grosse Fed neoznámí další krok, resp. QE3 na svém dalším zasedání, určitě k tomu ale dojde před koncem června, kdy má dojít k uzavření v současnosti běžící „operaci Twist“.

Gross se domnívá, že soukromí investoři nemají v současnosti žádný důvod americké Treasuries kupovat, dokud se však tito investoři nevrátí na trh, vlády jsou odkázány na pomoc centrálních bank. Co se však Evropy týče, Evropská centrální banka nemá prostor k vyřešení pokračující dluhové krize, dokud se země eurozóny budou chovat jako „dysfunkční rodina“. Zásadním zdrojem problému je přitom propast mezi severními a jižními zeměmi, resp. málo zadluženými, exportně- orientovanými státy a dlužníky-spotřebiteli. „Poslední summit Evropské unie byl vskutku roztomilý – zatímco Řecko a Portugalsko jsou čím dál více odsouzené na smrt, Merkelová hovoří o úsporách,“ glosuje Gross. Investorům z výše patrných důvodů radí se dluhopisům zemí eurozóny vyhýbat a podotýká, že pokles výnosů v posledních týdnech je především výsledkem masivní injekce likvidity ze zdrojů ECB.

Grossův fond Total Return Fund v prosinci loňského roku navýšil poměr dluhopisů americké vlády ve svém portfoliu (v celkovém objemu 244 miliard dolarů) na 30 procent všech aktiv, což je nejvíce od listopadu 2010. Výnos fondu za rok 2011 dosáhl 6,57 procenta, čímž za sebou nechal 53 procent konkurenčních institucionálních investorů. Nový rok zahájil úspěšně, když za leden výnosem 2,58 % předstihl 99 procent konkurentů.

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, PIMCO)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data