Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co přinese oživení v USA Evropě a komu pomůže nejvíce?

Co přinese oživení v USA Evropě a komu pomůže nejvíce?

03.02.2012 16:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Je pravděpodobné, že v americké ekonomice probíhá skutečné oživení. Začalo snížením míry úspor domácností a rozšířilo se do ostatních oblastí ekonomiky, včetně trhu práce, firemního sektoru, trhu s bydlením a dokonce i průmyslu. Může eurozóna z tohoto vývoje těžit a obnovit svůj růst s pomocí oživení v USA? A jaký je čistý vliv ekonomického cyklu v USA na růst v eurozóně?

Odpovědi na uvedené otázky závisejí na tom, zda oživení v americké ekonomice neprobíhá na úkor eurozóny. Bylo by tomu tak, pokud by Spojené státy na úkor Evropy získávaly podíl na trzích. Data ukazují, že tomu tak skutečně je a tržní podíly se mění uvedeným způsobem. Vedle toho musíme zvážit, jaký je přímý a nepřímý (přes jiné země) stimulační efekt amerického oživení. Ten by probíhal napříč reálnou ekonomikou i finančními trhy. Data ukazují, že tento efekt je spíše slabý. Celkově by tak Evropa od oživení mnoho čekat neměla.

Vývoj míry úspor amerických domácností ukazuje následující graf, šedě je vyznačen i meziroční růst maloobchodní tržeb. Oživení ekonomiky začalo poklesem úspor, který vyvolala druhá vlna kvantitativního uvolňování QE2. Domácnosti snížily své investice do vládních dluhopisů a získanou likviditu začaly utrácet.

co1

Následně došlo k vyšší tvorbě pracovních míst a poklesu nezaměstnanosti, zlepšila se důvěra domácností a investiční výhled. Prudce klesl počet neprodaných domů a je patrné, že situace na trhu s bydlením se obrací k lepšímu. Americký průmysl zase těží z pozitivního vývoje exportů.

I přes reálné oslabení eura ale zůstává dolar relativně k ostatním měnám slabý, podíl USA na světovém trhu roste od konce roku 2008, podíl eurozóny naopak klesá. Podíl exportů do USA na celkových exportech eurozóny je navíc poměrně malý a postupně se zmenšuje. Druhý graf ukazuje, jak se vyvíjel podíl exportů do USA, Kanady a Mexika na celkových exportech eurozóny:

co2

Vedle uvedených přímých efektů by eurozóně mohl pomoci i nepřímý efekt. Oživení americké ekonomiky by mělo pomoci asijským a latinskoamerickým zemím, což by mohlo obratem podpořit ekonomiku evropskou. Exporty asijských ekonomik do USA dosahují 6 % jejich HDP, exporty Latinské Ameriky do USA tvoří 9 % jejího HDP. Dovozy těchto regionů z eurozóny ale představují dohromady jen 3 % HDP eurozóny. Nepřímý efekt oživení americké ekonomiky by tak byl omezený. Oživení v USA by také mohlo zvýšit atraktivitu amerických investičních aktiv, což by vedlo k oslabení eura. Tento mechanismus ovšem mezi roky 2002 – 2005 nefungoval. Růst akciových trhů v Evropě by také výrazněji nepomohl, protože efekt bohatství je v eurozóně slabý.

Pokud vezmeme do úvahy význam exportů do USA, nejvíce by z oživení americké ekonomiky těžila Belgie a spolu s ní Nizozemí, Německo a Finsko. Opak platí o Itálii, Francii, Španělsku, Řecku, Portugalsku a Rakousku.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2024
9:08Rozbřesk: Výhled se posouvá k pozvolnějšímu snižování sazeb ČNB
8:55Berkshire Hathaway miliardáře Warrena Buffetta reportovala za 1Q rekordní provozní zisk. Kupí hotovost
8:54Primoco chce letos prodat až 60 bezpilotních strojů a tržby vyslat do řádu miliard. Ty kvartální snížila priorita dokončení dříve sjednaných zakázek
8:46Primoco oznámilo výsledky za 1Q, Warren Buffett kupí hotovost a futures jsou zelené  
6:12Goldman Sachs vybírá v Evropě akcie s udržitelnými dividendovými výnosy
05.05.2024
10:22Víkendář: Podle Newton Investment Management je čas zaměřit se méně na růst zisků a více na valuace
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data