Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zlatý věk čínského hladu po komoditách se chýlí ke svému konci, varuje Credit Suisse a komodity padají

Zlatý věk čínského hladu po komoditách se chýlí ke svému konci, varuje Credit Suisse a komodity padají

06.03.2012 17:03, aktualizováno: 6.3. 17:51

Aktualizováno

Čína platila za spotřebitele komodit, který ročně „zhltne“ více než polovinu celosvětové produkce železné rudy nebo třeba sójových bobů. Časy se však mění... Upozorňuje na to aktuální zpráva švýcarské investiční banky Credit Suisse. Spotřeba komodit již podle analytiků banky dosáhla svého vrcholu a bude nyní klesat spolu s tím, jak se tato jedna z největších ekonomiky světa dostává ze stádia zatíženého především na rozvoj infrastruktury do období, kdy bude o síle růstu hrubého domácího produktu rozhodovat především spotřeba. Vstup Číny do dalšího vývojového stádia přitom nemusí být jen spekulací ekonomů. Svědčí o tom fakt, že sám Peking, včera nečekaně snížil odhad letošního výkonu čínské ekonomiky nejen na nejnižší úroveň za posledních osm let, ale i pod své dlouhodobé cíle vynucované autoritativní vládní politikou.

„Zlatý věk investic do infrastruktury je za námi, zlatý věk rozvoje bydlení je za námi, zlatý věk vývozu je za námi, zlatý věk stimulační politiky (vlády) je také za námi,“ shrnul milníky, který ve svém ekonomickém vývoji Čína již překonala, Dong Tao, hlavní ekonom pro asijský region u Credit Suisse. Ve zprávě rozeslané včera klientům banky Tao uvedl, že změna rozložení hybných sil čínské ekonomiky z industrializací taženého růstu do období dominance spotřeby pro zemi otevírá éru slabšího ekonomického růstu. Odhadl přitom, že zatímco v poslední dekádě byl průměrně dosahovaný růst čínské ekonomiky ještě 10,7 procenta ročně, v následujícím desetiletí máme čekat růst v rozmezí 7 až 8 procent ročně.

Čínská vláda na přelomu týdne oznámila, že snížila svůj cíl pro růst HDP v letošním roce na 7,5 procenta. Od roku 2005 do současnosti přitom dlouhodobě cílila na růst o 8,0 procenta. Premiér Wen Ťia-pao zdůvodnil nižší cíl potřebou snížení nerovnováh v ekonomice a omezení tlaku na růst cen. Wen dále řekl, že s ohledem na problémy světové ekonomiky a v zájmu udržení hospodářského růstu by se v zemi měla zvýšit domácí spotřeba. Vláda podle něho uvolní více prostředků na financování sociálního zabezpečení a na platy středních a nižších příjmových skupin, rozšíří se i spotřebitelské kreditní programy. Venkovskému obyvatelstvu vláda zvýší dotace, zvýší se rovněž podpora pro studenty venkovských škol.

Již dříve avizovaný plán čínské vlády vytvořit v rámci aktuální pětiletky končící rokem 2015 asi 36 milionů nových ubytovacích kapacit pro rostoucí čínskou populaci považuje Dong Tao z Credit Suisse za jedno z mála vládních opatření podporujících další spotřebu - a s ní i udržení vysokých cen - komodit. Negativní za to podle Credit Suisse budou naopak plány Pekingu na omezení růstu některých přebujelých odvětví, jako je automobilový, lodní, hutní a zpracovatelský průmysl.

Celkově tento ekonom Credit Suisse specializující se na asijský region považuje ochlazení čínské poptávky po komoditách v současnosti za nevyhnutelné s ohledem na změnu vnitřního fungování celé ekonomiky. Dává následující konkrétní příklad: Zatímco v loňském roce Čína celkem spotřebovala 71 milionů tun oceli na jeden procentní bod ekonomického růstu, v roce 2020 to bude méně než 40 milionů tun oceli na jeden procentní bod.

Toto rozhodně není dobrá zpráva pro investory zatížené na komodity, a to skoro napříč celým spektrem tohoto trhu, který také dnes výrazně ztrácí. Záběr čínské poptávky po surovinách je totiž více než široký. Kupříkladu odpovídá 62% podílu na trhu želené rudy, 59% podílu u sójových bobů, skoro 30 procentům světové produkce mědí nebo 11 procentům v případě ropy. Cena americké ropy WTI dnes v New Yorku padá o 1,6 procenta na 105 dolarů za barel, zlato ztrácí dvě procenta pod 1673 dolaru za za trojskou unci a stříbro dokonce skoro 3,5 procenta na 32,8 dolaru za unci.

 

„Stavební exploze v Číně byla a je neudržitelná a nyní se zdá, že konečně naráží do zdi,“ komentoval včera současný stav čínské ekonomiky Steve Cortes, šéf analytické společnosti Veracruz LLC, s tím, že hřebíčkem do rakve čínské expanze se stalo zpomalení ekonomického růstu v Evropě, protože i tato asijská ekonomická velmoc je stále nebezpečně závislá na objemu vyvozeného zboží a služeb.

Již v polovině loňského roku varovala před výrazným negativním dopadem zpomalení čínské ekonomiky také ratingová agentura Standard & Poor’s. V červencové zprávě uvedla, že stejnou rychlostí jakou hlad čínské ekonomiky tlačil ceny komodit v posledních letech vzhůru, může největší spotřebitel železné rudy, uhlí i drahých kovů tržní ceny také srazit. Analytici navíc v rámci svého pesimistického scénáře tehdy vypočetli možná dna pro ceny jednotlivých komodit, která z tehdejších úrovní implikovala propad i o 75 procent.

(Zdroj: Credit Suisse, MarketWatch, Forexpros, CNBC, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data