Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Sazby na minimu netřeba, říká (zatím) jediný jestřáb z Fedu. Chce jejich zvýšení již v příštím roce

Sazby na minimu netřeba, říká (zatím) jediný jestřáb z Fedu. Chce jejich zvýšení již v příštím roce

16.03.2012 15:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Ačkoli americká centrální banka ponechala na svém březnovém zasedání klíčovou sazbu na historickém minimu a zároveň potvrdila, že tak hodlá činit minimálně do konce roku 2014, nejsou členové jejího nejužšího vedení v tomto směru zcela jednotní. Lépe řečeno, jeden představitel Fedu s takovým postojem zásadním způsobem nesouhlasí. Jeffrey Lacker, prezident richmondského Fedu, dnes vyjádřil přesvědčení, že sazby je třeba zvýšit již v příštím roce.

„Ekonomika mírně roste a inflace je blízko stanovenému 2procentnímu cíli,“ argumentuje Lacker na webu richmondského Fedu. Uvádí přitom, že nesouhlasí s rozhodnutím měnové autority, která v tomto týdnu znovu přislíbila ponechat sazby blízko nule minimálně do závěru přespříštího roku. Lacker byl na březnovém zasedání jediným, kdo zvedl ruku proti tomuto rozhodnutí, stejně jako již v lednu. Tento jestřáb se domnívá, že vzhledem k pokračujícímu oživování ekonomického růstu bude třeba zvýšit sazby dříve a udržet tak inflační tlaky pod kontrolou.

Ceny průmyslových výrobců ve Spojených státech zaznamenaly v únoru nejvýraznější růst za posledních pět měsíců a s růstem nákladů vstupů se potýkají také výrobci ve státě New York, vyplývá z čerstvých dat. Růst cen žene do velké míry vysoká cena ropy a paliv, která spouští obavy ze zbrždění ekonomického oživování. Ačkoli inflační tlaky zatím zůstávají pod kontrolou, při pokračujícím trendu by mohly změnit směr uvažování Fedu, spekulují analytici.
 

Ačkoli růst ekonomiky v prvním čtvrtletí pravděpodobně výrazněji nepřesáhne 2 procenta, vyvíjí se obstojným tempem. Vzhledem ke hrozbě, kterou pro míru inflace představují rostoucí ceny ropy, dostává se závazek Fedu k neměnné monetární politice, či dokonce dalšímu uvolňování, pod tlak, komentuje analytik ING Rob Carnell. Spotřebitelské ceny v únoru meziročně vzrostly o 2,9 procenta, jádrový ukazatel (bez jídla a energií) pak o 2,2 %. „Neočekáváme, že by se zde růst zastavil, z našich modelů vyplývá další růst jádrové inflace na 2,7 až 2,8 %, než se stabilizuje,“ dodává Carnell.

Analytik Bank of Tokyo Derek Halpenny, poukázal na jestřábí stanovisko Jeffreyho Lackera s tím, že trhy se k němu čím dál více nachylují a v takovém případě lze očekávat tlaky na oslabení eura vůči dolaru. Podle CNBC očekávají analytici postupný konec býčího trhu na amerických dluhopisech, právě vzhledem k obavám z růstu inflace, které budou tlačit na Fed, aby svůj slib extrémně uvolněných měnových podmínek porušil. Ne všichni jsou nicméně v otázce očekávání inflačních tlaků zajedno. Například podle analytiků ústavu Capital Economics se index spotřebitelských cen sesune do konce roku zpět k 2procentní úrovni.

Proti stanovisku Fedu, podle něhož je inflace v posledních měsících, navzdory zvyšujícím se cenám ropy a benzinu, utlumená, se postavil mimo jiné investiční guru a šéf dluhopisového fondu PIMCo Bill Gross. Ten v rozhovoru pro CNBC řekl, že vývoj růstu cen v USA už není stejný, jako byl dosud. A pokud Fed tvrdí opak, pak podle Grosse jen s někým hraje hru.

Podle některých komentátorů si Fed stále ještě ponechává otevřená vrátka pro v pořadí již třetí kolo kvantitativního uvolňování přezdívané QE3, když označil míru nezaměstnanosti za stále „zvýšenou“ a navíc varoval před „riziky na dolní straně“ v případě růstu největší ekonomiky světa. „Způsob, jakým bylo to prohlášení napsáno, byl zvolen s cílem ponechat si otevřené možnosti do budoucna. Co se nám snažili říci, bylo: Zatím neměňte očekávání ohledně vývoje nastavení měnové politiky, protože my nejsme ještě připraveni prohlásit, že se věci změnily dost na to, aby už nebyl potřeba žádný další stimul,“ vysvětlil slova Fedu Stephen Stanley, hlavní ekonom Pierpont Securities.

(Zdroj: CNBC, Bloomerg, Fed)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
30.04.2024
10:13Adidas je zpět v zisku, za první čtvrtletí vydělal 170 milionů eur
9:48ČEZ, a.s.: Vnitřní informace
9:37Jan Bureš: HDP potvrzuje pokračující „nerovnoměrné“ oživení
9:23Česká ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla o mezikvartálních 0,5 %
9:12Společnosti EDF i KHNP předaly své nabídky na stavbu až čtyř jaderných bloků
8:53Trhy otevřou opatrně. Erste po prvním čtvrtletí potvrzuje roční výhled, dozvíme se první odhad HDP  
8:39Rozbřesk: HDP by měl potvrdit pokračující oživení české ekonomiky
8:27ČEZ, a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
8:05Erste s úrokovým výnosem i ziskem nad očekáváním, drží celoroční výhled
29.04.2024
22:01Wall Street vstoupila do nového týdne růstem; Tesla +15 %  
17:07Tesla a pár dalších vystupují z řady, akciové indexy však velký růst nepředvádějí  
16:38Švýcarský návrat ke starému normálu, eurozóna a USA jemu vzdálené?
15:37NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění výroční zprávy společnosti za rok 2023
15:21Primoco UAV SE: Konsolidovaná výroční finanční zpráva za rok 2023
15:01Musk v Číně odblokoval samořízení Tesly, akcie v reakci posilují
14:48Míra inflace v Německu v dubnu setrvala na březnových 2,2 procenta
14:30ČEZ OZ uzavřený investiční fond a. s. - Výroční zpráva za rok 2023
14:14Týdenní výhled: Od Fedu nečekáme akci ani velké rétorické změny, velký tech prozatím rally zachránil. ČNB znovu -50 bps, ale zpomalení se blíží  
13:57UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
13:56EU by k zastavení přílivu elektromobilů z Číny potřebovala vysoká cla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - PMI v průmyslu
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:00CZ - HDP, q/q
10:00DE - HDP, q/q
11:00EMU - HDP, q/q
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
16:00USA - Index spotř. důvěry Conference Board