Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kurvítka v akci

Kurvítka v akci

21.03.2012 17:19

Významnou brzdou růstu ekonomik a možná i dalšího růstu cen rizikových aktiv bude v nadcházejícím období fiskální politika v mnoha rozvinutých zemích. A debata o tom, nakolik je v současné době utahování vládních rozpočtů skutečně přínosné, či kontraproduktivní, tak jede na plné obrátky. Příliš zadlužené ekonomiky velké dilema nemají, to ale neznamená, že tam utahování přinese své ovoce v plné sklizni. U zemí, které mají teoreticky prostor pro uvolnění, z počátku soupeřily dvě teorie:

První říkejme krugmanovská – volá po klasickém keynesiánském uvolnění s tím, že na utahování je čas, až se zvedne ekonomika a klesne nezaměstnanost. Druhou dnes již můžeme snad bez křivdy pojmenovat pohádkami o expanzivním fiskálním utahování. Je zajímavé, kolik příznivců si získala. Vysvětluji si to tím, že mnozí z nás intuitivně cítí, že to s fiskální stimulací nebude tak jednoduché, jak někteří tvrdí. Střední ekonomický proud a jeho teoretický základ ale moc prostoru na tvorbu čistě technických protiargumentů proti stimulaci nedává. A tak mnozí rádi skočili po možná až moc zavádějících studiích (viz např. „Švédové ukazují, jak na problémy s dluhem. Země eurozóny mají ale smůlu“), které poukazovaly na možnost expanzivního fiskálního utahování.

Pokud si pohráváme se základními nástroji makroekonomie, jako je IS-LM model, utlučou keynesiáni své protivníky argumenty. Někdy právem, někdy ne. Tak jako tak jdeme z extrému do extrému a až na vzácné výjimky například pomíjíme možnost současného neutahování kombinovaného s propracovanou a důvěryhodnou dlouhodobou konsolidací (opět viz švédský příklad).

Co je na diskusi utahování vs. neutahování zajímavého je výše naznačená široce rozšířená absence rozumných argumentů strany „utahovat“. Nejdříve se upnula na uvedené pohádky o expanzivní kontrakci, občas je „úspěšně“ kombinuje s poučkami o tom, že vládní hospodaření je stejné jako hospodaření rodiny, či podniku. Stejné je jen ve chvíli, kdy jsme úplně rezignovali na to, že vláda může působit proticyklicky. Na druhou stranu je ale třeba uznat, že tato rezignace by měla ve světle našich zkušeností určitý racionální základ. Dostávám se tak k tomu, že možná hlavním protiargumentem proti f-stimulantům jsou zde občas probíraná ekonomická kurvítka.


Jejich fungování ve fiskální oblasti je mimo jiné patrné z následujícího. První graf ukazuje poměrně silný negativní vztah mezi efektivitou vlády a poměrem veřejného dluhu k HDP. Čím efektivnější vláda, tím menší dluh; jinak řečeno, pokud by vláda dokázala efektivně stimulovat (peníze nepromrhat), tak to obyčejně nepotřebuje. A naopak.

kurvítka

Když si tak řadíme řetězec příčin a následků, vyvstává otázka, co je příčinou efektivní vlády. Tady bychom se asi rychle dostali do příliš dlouhých úvah, co ale ještě můžeme rozumně rozebrat, je rychlost, s jakou se tato proměnná mění. Pohled na druhý graf ukazuje, že co se týče měřítka daného průzkumy Světové banky, to moc slavné není – za posledních deset let docházelo mezi sledovanými zeměmi k posunům maximální velikosti cca 0,5 bodu, což je 10 % celkového měřítka použitého v prvním grafu. Pokud se tedy kurvítko aktivuje, jen tak se nevypne.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • Ekonomické teorie
    22.03.2012 11:14

    Vlády se zcela zbytečně zabývají složitýma ekonomickýma teoriema. Celý svět očekává, kdy už konečně vlády (státy, banky,..) začnou fungovat na základě zdravého selského rozumu a právního systému. Pak postupně dojde k obnovení důvěry. Tedy např. kdo se zadluží musí dluhy splatit, nebo následuje "zkrachování". A politici musí nést odpovědnost za svá rozhodnutí. Např. při takové situaci jako je v Řecku (zatajování reality a chybná ekonomická rozhodnutí) by ještě před pár stoletíma následovala veřejná poprava všech "poslanců". Pro výstrahu. ... A garantuju, že nová vláda by už přemýšlela nad tím, za co utrácet a jestli se zadlužit.
    pmx
    • Re: Ekonomické teorie
      22.03.2012 16:35

      Podle mě se z toho politického hlediska vrátíme o 100 let zpátky (jak říkáš, odpovědnost vládců), aby ekonomika mohla jít zase vpřed. Pokud se má něco změnit, tak tohle, jinak budem až do konce svýho života plavat v těch sra.kách, v kterejch jsme dneska.
      Nyk Lísn
  • I když
    22.03.2012 8:20

    I když přijmeme předpoklad, že předpoklady "racionálního očekávání" nelze na finančních trzích často uplatnit, z dlouhodobého hlediska vždy zvítězí racionální úvaha. je to jen otázka toku informací a odeznění emocí. Pak zjistíme, že klíčem prk makroekonomická data je mikroekonomické prostředí. Všechny ty multiplikátory jako by pomíjely fakt, že GDP je jenom jenom. Znásobím-li efekt jedné veličiny, nutně musím vydělit efekt jiné. Ačkoli jsem sám ekonom, byl bych raději, kdyby ve světe i u nás více lidí vyrábělo dřevěný nábytek a kozí sýr, než aby donekonečna vytvářelo dojem, že svými radami způsobí v ekonomice zázrak. Je to jao když radek John prohlásí, že odbourá korupci a vyřeší tím všechny naše problémy s penězi. Dobrou noc!
    Pracovitý Prosecký
    • Re: I když
      22.03.2012 8:43

      "racionálního očekávání" je to samé, jako "racionální víra" :-)
      Jesse
Aktuální komentáře
04.05.2024
15:20Invesco: Rostoucí výnosy státních dluhopisů, klesající ceny ropy a jestřábí řeči FEDu
9:00Víkendář: Fisher o zachování inflačního cíle, nezávislosti centrální banky a vývoji sazeb
03.05.2024
22:04Silný závěr týdne na Wall Street  
17:43Zisky obchodovaných firem v následujícím roce, cyklus a dlouhodobý trend
16:50Plány centrálních bank zřejmě zkomplikují vyhlídky eurozóny, varuje ekonom
16:46Data i výsledky trhům v závěru týdne přejí, ISM ale zaselo pochybnosti  
16:23Komerční banka, a.s.: Hospodářské výsledky k 31.3.2024 (1Q 2024)
15:16Baron: Akcie Tesly začnou prudce posilovat
15:01Tomáš Vlk: Trh práce v USA konečně oslabuje, k radosti investorů  
13:49Perly týdne: Zákon na snížení inflace zvyšuje inflaci, Tesla dostala čínský impuls
13:42Než otevře Wall Street: Coinbase, BigBear.ai, Fortinet  
12:00Hartnett: Slabší data o americké zaměstnanosti zvyšují riziko výprodejů na akciích
11:55Nezaměstnanost v EU v březnu klesla, nejnižší byla v Česku a Polsku
10:59Akcie míří k důležitým datům v lepší kondici díky výsledkům Applu  
10:31Jakub Blaha: Apple oznámil největší zpětný odkup akcií ve své historii  
9:28GEVORKYAN potvrdil předběžné výsledky hospodaření. Na letošní rok plánuje další navýšení tržeb i zisku
9:08Rozbřesk: Sazby klesají na 5,25 %, jejich očekávaná trajektorie se však posouvá výše
8:51Slabší výsledky Komerční banky, Apple překvapil rekordními odkupy a futures jsou zelené  
8:41Zisk i tržby Applu ve čtvrtletí klesly, překonaly však očekávání
8:26Tržby skupiny Bezvavlasy přesáhly miliardu, firma mění CEO a plánuje úpis nových akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data