Premiér Nečas bude jednat o penězích z Bruselu se dvěma eurokomisaři
PRAHA (MEDIAFAX) - Evropský komisař pro regionální politiku Johannes Hahn a jeho kolega zaměřený na zaměstnanost a sociální věci László Andor budou ve čtvrtek hosty českého premiéra Petra Nečase (ODS). Společně se budou věnovat kohezní politice a hrozbě pozastaveného čerpání peněz z evropských fondů.
Nečas přijme dva členy Evropské komise (EK) v 17 hodin na Úřadě vlády a necelou hodinu poté by měli všichni tři vystoupit na společné tiskové konferenci.
Do Prahy přitom v úterý dorazil z Bruselu dopis, který uzavřel sérii jednání mezi Českou republikou a EK. List navázal na schůzku náměstků ministrů pro místní rozvoj a financí s vysokými představiteli komise, která proběhla na začátku března.
"Namísto proklamovaného naplnění hrozby plošného zastavení všech programů, obdržela Česká republika 'pouze' zdvižený varovný prst," shrnula obsah korespondence mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Jana Jabůrková a dodala: "Pokud do června přijmeme opatření vedoucí ke zlepšení v klíčových oblastech kontroly a auditu, k zastavení programů nedojde."
Česko se podle MMR s Bruselem "gentlemansky" dohodlo na tom, že do vyřešení situace nebude z unijních fondů žádat ani korunu.
V čerpání prostředků na český způsob našla EU hned pět slabých míst. Klíčovými úkoly pro Prahu je změnit základní nastavení a nezávislost auditního systému, vyřešit nesrovnalostí kontroly vykonávané řídícími orgány nebo zpřísnit personální politiku. "Česká republika do června připraví taková opatření, která budou řešit slabá místa systému nastaveného v roce 2006," slíbila Jabůrková.
Hlavní novinkou má být postupné převedení pověřených auditních subjektů pod ministerstvo financí. Rezort Kamila Jankovského (VV) to považuje za významnou systémovou změnu, která se promítne do nastavení všech operačních programů. "Dojde k faktickému posílení metodické a auditní role ministerstva financí, které by mělo EK přinést dostatečnou míru jistoty, že řídící a kontrolní systémy v ČR fungují nezávisle a spolehlivě," připojila mluvčí MMR.
Výhrady EK směřují také k absenci zákona o státní službě. Česko je chce vyřešit operativně, a to metodickými postupy pro výběr zaměstnanců ve strukturálních fondech. Zlepšení by se mělo do června promítnout i do dalších kritizovaných oblastí. "Výtky EK včetně potřebných nápravných kroků bude vláda projednávat na některém ze svých nejbližších jednání," uzavřela Jabůrková.
Česko chce s unijními penězi provést velkou rošádu. Vláda usiluje o to převést mezi jednotlivými programy celkem 32 miliard korun. Ubrat plánuje v operačních programech Vzdělávání pro konkurenceschopnost (20 miliard) a Lidské zdroje a zaměstnanost (12 miliard). Naopak posílit chce operační programy Doprava (15 miliard), Podnikání a inovace (12 miliard) a Životní prostředí (pět miliard korun).
Jan Kálal, kalal@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Jaký je dnes státní svátek?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Premiér Nečas bude jednat o penězích z Bruselu se dvěma eurokomisaři
- Premiér Nečas bude v Bruselu bojovat o peníze pro Českou republiku
- Premiér Nečas bude v Bratislavě jednat o jádru, setká se i s premiérem Ficem
- 20.-21. června 2019: Premiér Andrej Babiš bude jednat v Bruselu na zasedání Evropské rady
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8