Aktualizováno Údajný únik odposlechů někdejšího pražského primátora Pavla Béma (ODS) je závažná informace, kterou je třeba vyšetřit kvůli porušení zákona, řekl dnes premiér Petr Nečas (ODS) ke kauze týkající se i lídra VV Víta Bárty a bezpečnostní agentury ABL. Mladá fronta Dnes (MfD) napsala, že ABL získala odposlechy telefonátů z roku 2007 Béma s kontroverzním podnikatelem a lobbistou Romanem Janouškem. Bém dnes mimo jiné premiéra o prošetření věci také požádal.
V době, z níž odposlechy pocházejí, vedl ABL Vít Bárta. Nahrávky podle listu unikly ze svazku Bezpečnostní informační služby (BIS). Tajná služba to však popřela. Odposlechy ukazují, že Janoušek spolurozhodoval o územním plánu Prahy, o prodejích pozemků či personální politice města, uvedl deník. Bývalý pražský primátor se podle odposlechů radil s lobbistou Janouškem i například o obsazovení postu ředitele krajských poboček Všeobecné zdravotní pojišťovny.
"Únik odposlechů je závažná záležitost a je třeba ji vyšetřit, protože zcela zjevně byl porušen zákon," uvedl Nečas. Míní, že není nutné se od Béma více distancovat, protože po jeho nástupu Bém postupně opustil všechny důležité funkce v Praze a nyní je jen řadovým poslancem. Odposlechy se chystají prověřit také poslanci, kteří se zabývají kontrolou BIS.
Na nahrávkách se podle MfD například Peter Ďurica, který vedl na pražském magistrátu odbor obchodních aktivit, ptá Janouška, jestli podnikatel souhlasí s prodejem pozemků Dopravního podniku v pražských Dejvicích. "To je v pořádku. Velice kvalitní," odpovídá prý Janoušek. Bém údajně také v zaznamenaných telefonních hovorech zval Janouška na neformální poradu o podobě územního plánu a Ďurica zase na schůzku k tomu, jaká jména lidí má nahlásit do vedení akciových společností řízených magistrátem, píše deník.
Bém uvedl, že připravuje nezbytné právní kroky, pokud se ukáže, že odposlechy byly pořízeny legálně. Jejich přepisem a zveřejněním byl totiž podle exprimátora spáchán trestný čin. Článek v MfD je podle někdejšího primátora "neuvěřitelnou snůškou polopravd, lží a interpretačních vývodů" postavených na několika úryvcích z nic neříkajících rozhovorů.
Nahrané hovory, které deník získal, zachycují období prvních sedmi měsíců roku 2007. MfD údajně zjistila, že se ve stejném roce na Romana Janouška zaměřila BIS, když mapovala aktivity všech rozhodujících lobbistů v zemi. Tajná služba založila svazek s názvem SPIS a do něho ukládala i odposlechy, které povolil vrchní soud. Ze svazku se pak měly nahrávky v roce 2009 dostat k ABL.
BIS ale odmítla, že by odposlechy unikly od ní. "Únik jakýchkoliv soudem povolených odposlechů z BIS do podnikatelského prostředí, tedy i do agentury ABL, odmítám a vylučuji," řekl deníku mluvčí služby Jan Šubert. Připustil, že se služba tematikou lobbistů zabývala, ale podrobnosti zveřejnit nemůže. Předseda poslaneckého klubu VV Bárta, který v roce 2009 ABL vlastnil, existenci a původ nahrávek nepotvrdil. "Nic o tom nevím," sdělil deníku.
(Zdroj: MfDnes, ČTK)