Akciové trhydelší dobu působí, jako by přešlapovaly na místě. V poslední době ale sílí obavy z jejich dalšího pádu. Média varují před tzv. Znamením Hindenburg, které v minulosti často přineslo prudký propad akcií.
Jeho název vychází z názvu ztroskotavší německé vzducholodi Hindenburg a je založeno na splnění čtyř podmínek, týkajících se počtu rostoucích i klesajících akcií na Newyorské burze, i dalších ukazatelů (blíže viz box). Zatím se potvrdily dvě ze čtyř podmínek, naznačujících, že na akciovém trhu může být horko. Dá se na toto znamení spolehnout a kam vlastně za těchto okolností investovat?
Makléř Petr Žabža z firmy Patria Direct pokládá spolehlivost Znamení Hindenburg za zhruba stejnou jako u jiných nástrojů technické analýzytrhů, která vychází z předvídání budoucích cenových pohybů podle systematického zkoumání, analýzy a vyhodnocování minulých a současných dat u finančních produktů, včetně cenných papírů.
Analytik firmy Colosseum Petr Čermák upozorňuje, že většina podobných „indikátorů“ burzovních krachů, které se vyskytly, upadla v zapomnění. Při jakékoliv drobné změně v nastavení parametrů bývá navíc celý ukazatel bezcenný. Často jde o falešné signály, které pak autor ospravedlňuje.
Žabža ovšem také upozorňuje, že akciové trhy zatím - na rozdíl od trhů dluhopisových- ještě příliš neakcentovaly zhoršující se fundamentální data, hlavně v USA a pravděpodobně je čeká pokles. Připouští sice, že od roku 1985 kombinace technických faktorů, známá jako Znamení Hindenburg, nikdy nelhala. Těžko lze ale vycházet z minulosti. Tehdy platné okolnosti se nebudou nikdy opakovat a proto se nedá odhadnout, kolik by letos případně mohly trhy ztratit.
"Chování českých titulůbude poplatné spíše náladě na světových trzích než fundamentálním údajům jednotlivých firem. Když budou v září a říjnu světové trhy oslabovat, Praze se tento trend nevyhne. Pozitivem jsou relativně dobrá fundamentální data ČR ve srovnání se zbytkem EU, nemluvě o ambiciózním plánu vlády na zkrocení vládních výdajů," uvedl dále Žabža. Preferoval by spíše defenzivní akcie, zejména Philip Morrisa Telefóniku O2.
Také Čermák považuje v horizontu několika let za atraktivní konzervativnější tituly, k nimž řadí kromě jmenovaných ČEZ, a to nejen díky vysokému dividendovému výnosu, ale i podle ukazatele rentability. Za zajímavé pokládá polské, korejské, turecké a ruské akcie, které nejsou příliš drahé, a během několika let mohou investorům poskytnout zajímavé výnosy. Vyšší potenciál růstu mají akcie firem z tzv. rozvíjejících se trhů. I mezi nimi si je ale třeba vybírat. Drahé jsou aktuálně například indické akcie.
Žabža pokládá za rizikový bankovní sektor, za atraktivní naopak zemědělské komoditya příbuzné segmenty.
Bezuzdný růst množství oběživa přinese inflaci, v západních zemích však podle Žabžových slov krátkodobě hrozí spíše deflace. Rozvíjející se trhy na tom budou lépe. Bude-li ale na Západě klesat spotřeba, budou i méně rozvinuté země méně vyrábět, byť možná lokální poptávka pokryje část tohoto výpadku.
Také Čermák poukazuje na možnou deflaci.Pro toho, kdo je zaměstnán a nemá dluhy, to není špatná zpráva. U investic nepředstavuje mírná deflace nic dramatického – vhodné jsou investice, nesoucí pravidelný příjem, třeba nyní tak žádané dluhopisy. Z akcií k nim patří tzv. defenzivní tituly, zejména kvalitní firmy bez dluhů, které vyplácejí vysoké dividendy.
Nejistota nahrává alternativním investicím, včetně zlata. Jeho význam jako uchovatele hodnoty je ale nyní podle Žabžy značně přeceňován. Nemluvě o spekulacích, že je cena zlata manipulována, mj. ze strany centrálních bank a některých hedgeových fondů.
Podle Čermáka je riziko inflacev následujícím půl roce mizivé a zatím není důvod, aby se proti ní investoři zajišťovali. Současné období pohodového inflačního „příměří“ může ale náhle skončit a většina investorů na to nestihne včas zareagovat. Může jít třeba o skokovou devalvaci některé významné měny a navazující rychlý posun cen. Proto je i nyní vhodné investovat do reálných aktiv jako komodity či zlato.
Čermák soudí, že zlatozůstane několik let zajímavou investicí, která má ještě ziskový potenciál. Letos sice nejsme svědky žádných převratných zisků, cena tohoto kovu přesto od ledna vzrostla o velmi solidních 12,5 procenta. Krátkodobě a střednědobě doporučuje spíše obchodovat na základě technické analýzy. Za atraktivní pokládá bavlnu, jejíž ceny stimulují nedostatečná produkce a nízké zásoby. Ale také sójový šrot. I drobný investor má instrumenty, které může využít k nákupu komodit, například indexové akcie či fondy (ETF), kopírující vývoj cen některých zemědělských komodit.
Sdílejte článek, než ho smažem