Aktualizováno Nejvyšší ekonomickou prioritou Číny je posílení domácí spotřeby s cílem udržet relativně rychlý hospodářský růst. Současně hodlá Čína zvýšit dovoz z ostatních asijských zemí, uvedl místopředseda čínské vlády Li Kche-čchiang. "Základy čínské ekonomiky zůstávají dobré a intenzita hospodářského růstu se nezměnila," řekl Li. "Rozšíření domácí spotřeby je nejvyšší prioritou při úpravách ekonomické struktury," dodal.
Vicepremiér rovněž poukázal na přetrvávající problémy ve světové ekonomice. "Světové hospodářství vykazuje určité známky oživení, důsledky globální finanční krize však ještě nezmizely a pokračuje dluhová krize v Evropě," upozornil.
Čínská centrální banka (PBOC) o víkendu potvrdila, že chce letos pokračovat v "obezřetné" měnové politice a bude věnovat zvláštní pozornost stavu globální ekonomiky. Banka ve své pravidelné čtvrtletní zprávě rovněž uvedla, že současný ekonomický výkon země je v souladu s jejím očekáváním, růst je na stabilní úrovni, inflace pod kontrolou a obavy z evropské dluhové krize se zmírňují.
PBOC chce pokračovat ve své měnové politice, aby zajistila stabilní ekonomický růst. Současně však bude brát v úvahu cenovou stabilitu a finanční rizika. Banka hodlá také využít dostupných nástrojů, aby mohla zajistit trvalý a mírný růst úvěrů, a udržet přiměřenou velikost sociálního financování.
PBOC potvrdila, že bude pozvolna zvyšovat flexibilitu směnného kurzu jüanu a udržovat směnný kurz jüanu na "rozumné a vyrovnané" úrovni. Poslední statistické údaje z Číny ukazují, že ekonomika ztrácí na rychlosti. Průmyslové firmy za první dva měsíce roku vykázaly pokles zisku, což není obvyklé.
Čínský hrubý domácí produkt v posledním čtvrtletí loňského roku stoupl o 8,9 procenta po nárůstu o 9,1 procenta v předchozích třech měsících. Byl tak nejpomalejší za 2,5 roku. Očekává se, že v letošním prvním čtvrtletí růst pouze mírně překročí osm procent. Čínský premiér Wen Ťia-pao minulý měsíc snížil cíl růstu domácí ekonomiky pro letošní rok na 7,5 procenta, což je nejméně za posledních osm let. Podle agentury Reuters se všeobecně očekává, že se Li se stane Wenovým nástupcem.
Nedělní ráno přineslo překvapení v podobě nad všechna očekávání dobrého výsledku čínského indexu nákupních manažerů z oblasti zpracovatelského průmyslu. Index PMI ve výrobě za březen překvapivě vzrostl na 53,1 bodů z únorových 51,0 bodu. Konsensuální odhad trhu přitom počítal s mírným poklesu tohoto indexu ekonomické aktivity na 50,8 bodu a takto dobrý výsledek nečekal žádný z oslovených analytiků. Ani tento výsledek však nespustil vlnu optimismus na trzích, jelikož analytici mluví o „čisté sezónním výkyvu“ a separátní průzkum HSBC přinesl odlišné výsledky – pokles PMI ve výrobě za březen na 48,3 bodu z 49,6 bodu. Poukázal přitom především na klesající vývozní objednávky z Číny.
(Zdroj: čtk, Bloomberg, AP)