Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rosatom míří do Británie. Rusové chtějí stavět reaktory místo RWE a E.ON

Rosatom míří do Británie. Rusové chtějí stavět reaktory místo RWE a E.ON

02.04.2012 15:42
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Pouhý den poté, co německé energetické společnosti RWE a E.ON ohlásily odchod ze společného podniku na výstavbu jaderných elektráren v Británii, se o jejich místo přihlásil ruský Rosatom. Jako první zprávu přinesl v pátek deník Times, podle něhož má ruská státní korporace zájem o vstup do projektu Horizon, v jehož rámci měly být podle původních plánů vybudovány reaktory v hodnotě 24 mld. USD.

Německé koncerny hodlaly nové jaderné elektrárny o celkovém výkonu 6 GW vystavět na velšském ostrově Anglesey a nedaleko města Bristol v jihozápadní Anglii. Získávání finančních prostředků na projekty však zkomplikovala světová finanční krize. Podle agentury Reuters navíc firmy měly obavy, že náklady na britské projekty by mohly být vyšší, než se plánovalo.
 

Velká Británie jádru vděčí za asi pětinu celkové produkce elektřiny v zemi. Tuto produkci zajišťuje desítka jaderných elektráren, z nichž však má být v příští dekádě odpojena celá polovina. Jen letos budou vypnuty dva reaktory. Nové elektrárny měly nahradit vyřazené kapacity a také zvýšit podíl „čistých“ zdrojů v energetickém mixu země.

Podle konzervativního listu by bylo jakékoliv zapojení Rosatomu do upadajícího britského jaderného průmyslu kontroverzní a politicky extrémně citlivou záležitostí. „Skupina, jejíž kořeny sahají do sovětské éry a černobylské jaderné katastrofy, najala poradenskou společnost KPMG, aby pro ni vyhodnotila investiční příležitosti,“ píší Times. V situaci, kdy ostatní elektrárenské společnosti v Evropě nemají prostředky, prý ale britský kabinet možná nebude schopen odmítnout nabídku významné investice z Ruska.

Britští experti podotýkají, že ambice Rostamu by mohly narazit kvůli odlišnému přístupu britských regulátorů k zabezpečení reaktorů. Ten prý půjde těžko srovnat s ruským konstrukčním designem. Podle Simona Harrisona z konzultantské firmy Mott MacDonald by navíc ruské angažmá v Británii zvýšilo obavy tamní veřejnosti ohledně bezpečnosti jaderné energie, i když by byly neoprávněné. „Nejnovější ruské plány mají dobrý standard a jsou používány, nebo se o nich uvažuje v mnoha jiných zemích,“ uvedl Harrison. Atomstrojexport, dceřiná struktura Rosatomu, soutěží v tendru na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín v Česku.

Rusové jsou si úskalí investování na britských ostrovech vědomi. Rosatom hodlá za nedlouho vypsat konkurz na PR firmu, která se má starat o image skupiny v zahraničí.

Zdroje ze státní korporace, s nimiž hovořil redaktor ruského deníku Kommersant, zájem skupiny o britský trh potvrzují s tím, že rozhodnutí o účasti či neúčasti bude záviset na podmínkách prodeje podílů RWE a E.ON. Dodávají, že si Rosatom na analýzu investičních příležitostí skutečně objednal studie od „velké čtyřky“ poradenských společností, avšak že rozbor britského trhu nedostala na starost KPMG.

Hlavním rizikem investičního rozhodnutí je podle neoficiálních informací nejistota ohledně dlouhodobých garancí návratnosti investicí, což bylo i důvodem odchodu německých společností a mimo jiné trápí i management domácího ČEZu. Mechanismus návratnosti bude totiž záviset na konečné podobě reformy britské energetiky, kterou bude v květnu projednávat parlament. Současný model FiT CfD, schválený ministerstvem pro energetiku a změny klimatu, počítá s uzavřením kontraktu s fixním tarifem, který bude porovnáván s tržní cenou elektřiny. Jestliže cena klesne pod tarif, stát doplatí rozdíl operátorovi reaktoru. Pokud tržní cena tarif převýší, vrací operátor rozdíl státu. Fixní výkupní cenu se od české vlády snaží zajistit i vedení ČEZu. Na přesné určení tarifu nyní čeká i francouzská EdF, která hodlá v Británii postavit jadernou elektrárnu za 16 mld. USD.

(Zdroje: The Times, Kommersant, Bloomberg, ČTK)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.02.2025
18:02NĚMECKÉ VOLBY 2025 ONLINE: Merz prohlásil CDU/CSU za vítěze voleb a chce rychle sestavit vládu. Jak silnou bude AfD a další?
12:08Investoři mají největší sklon riskovat od roku 2010, ukazuje průzkum BofA
8:10Víkendář: I kdyby existovaly rozumné důvody pro cla, Trumpovy návrhy jsou stále chybou
22.02.2025
12:26WSJ: Najít plýtvání v platbách vlády USA je snadné, těžší je s tím něco udělat
8:04Víkendář: Existují rozumné důvody pro zavádění cel?
21.02.2025
22:00Zámořské trhy razatně propadly  
17:11Cla, dedolarizace světové ekonomiky a čínské překračování pasti středních příjmů
16:54Americké akciové indexy zamítají rostoucí pohyb  
15:53Povedená čísla největšího těžaře zlata: Co říká analytik k výsledkům Newmont?  
15:20Cena plynu v USA skokově vzrostla, přesto je zhruba třetinová proti Evropě
15:17Podvádějí automobilky nejen s dojezdem elektroaut? Italský úřad vyšetřuje VW a další
13:55Jakub Blaha: MercadoLibre je k nezastavení a zametá s odhady analytiků  
12:59Perly týdne: Investoři s rekordně nízkou zásobou hotovosti, Buffett naopak
12:02Česko navrhuje Evropské komisi mírnější pravidla pro emise aut a odklad případných sankcí
10:42NĚMECKÉ VOLBY 2025 V DATECH: Průzkumy hlasů, zisků a ztrát, křesel i možných koalic
9:34Dominik Rusinko: Spotřebitelská důvěra na nejnižší úrovni za poslední rok
9:06Rozbřesk: Trhy čekají s napětím na německé volby, co sledovat?
8:53Nejvyšší japonská inflace od 2023 posílila argument pro zvýšení sazeb, Evropa zahájí pozitivně  
6:21Invesco: Zlato a jeho lednové výkony
20.02.2025
22:01Walmart ztratil, ale dařilo se Alibabě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data