Roland Berger: Většina světových firem očekává do roku 2013 růst (2.4.2012)
PRAHA (MEDIAFAX) - Firmy na celém světě očekávají do roku 2013 růst o tři až deset procent, nicméně vzhledem k pokračující krizi eura a nestabilitě finančních trhů hledají mezinárodní společnosti příležitosti k růstu na svých domácích trzích. Vyplývá to z aktuální studie společnosti Roland Berger Strategy Consultants.
"Mezinárodní společnosti vidí současnou ekonomickou situaci pozitivně a očekávají do roku 2013 růst až deset procent. Tato očekávání tak dalece překonávají inflaci," poznamenal Constantin Kinský, ředitel pražské pobočky Roland Berger Strategy Consultants.
Obavy z nestability finančních trhů podle studie nazvané "Výzvy pro firmy ve finančním růstu" znamenají, že většina firem plánuje růst především na svých domácích trzích. "Navzdory očekávání jsou tradičně rostoucí region jako BRIC a jihovýchodní Asie pro firmy v plánovaném růstu méně významné. Problémy se získáváním kvalifikovaných pracovníků v rozvíjejících se zemích a možné politické změny zde hrají klíčovou roli," vysvětlil Kinský. Možné změny ve vládě mohou ovlivnit růst amerických společností (86 %), zatímco západoevropské firmy se především obávají nedostatku kvalifikované pracovní síly (68 %).
Společnosti věnují při rozhodování o růstu pozornost i problémům se zdroji energie a růstu jejich cen. "V regionech jako USA a západní Evropa si firmy také všímají veřejných dluhů, které mohou mít velký vliv na jejich investiční plány," upozornil Kinský.
Společnosti plánují růst především na svých domácích trzích s už existujícími produkty to platí především v Americe (75 %) a východní Evropě (68 %). "To znamená, že firmy pro nejbližší budoucnost neplánují modernizaci svých produktových portfolií. To může oslabit jejich sílu v inovacích a dlouhodobou konkurenceschopnost," podotkl Kinský s tím, že pouze Japonsko popírá tento trend. Vzhledem k omezeným možnostem růstu na domácím trhu hlásí 83 procent japonských firem, že plánují růst v zahraničí a s novými produkty. V rozporu se společnostmi z jiných regionů vidí japonské firmy příležitost k růstu i v akvizicích.
Po současné krizi posílily společnosti v západní Evropě a USA své finanční základy a tím došlo k růstu cashflow z operačních aktivit. Díky tomu mohou financovat většinu svého růstu z vlastních zdrojů. V Japonsku a východní Evropě je ale situace naprosto odlišná zhruba 75 procent společností odpovědělo, že potřebují k růstu kapitál.
"V obou těchto regionech jsou firmy často financovány výhradně z vlastního jmění. Nemají zdroje pro další růst. To je důvod, proč financování mimo kapitálové trhy hraje ve východní Evropě klíčovou roli. Japonské firmy naopak často sahají k odprodeji části společnosti, aby zlepšily likviditu," uvedl Kinský.
Většina společností stále k financování používá tradiční nástroje kromě vlastních zdrojů je nejdůležitější bankovní úvěr. Při volbě způsobu financování jsou nejdůležitější nízké úrokové sazby, krátká doba splatnosti a flexibilita při čerpání. Vzhledem k nejistotě na trzích chtějí mít firmy možnost pružně přizpůsobovat své financování situaci.
Nízké riziko je podle studie také důležité. "Od poslední finanční krize jsou společnosti velice citlivé na finanční rizika. Těžko někoho překvapí, že dlouhodobé vztahy jsou vnímány jako klíčové. Spolupráce s finančním partnerem, trvající roky, vytváří důvěru a jistotu. Ale nejen společnosti, které hledají financování, mají obavy z rizika. Potenciální partneři jsou na tom stejně. Firmy se slabým KPI a ratingem musejí čekat velké problémy při získávání čerstvého kapitálu," uvádí studie.
Filip Sušanka, susanka@mediafax.cz
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- Daň z příjmů v roce 2020, změny kvůli koronaviru i daňové přiznání za rok 2019
- 2025 - Rok 2025. Co nového bude v roce 2025 ve financích?
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Kalkulačka silniční daň - výpočet silniční daně za rok 2020
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Zrušení daně z nabytí nemovitých věcí kvůli koronaviru, daň z nabytí nemovitosti v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
Prezentace
12.02.2025 iPhone 16 Pro za 699 Kč! Nová služba nemá v…
29.01.2025 Xiaomi má nový bestseller. Je extrémně nadupaný a
28.01.2025 České firmy stále častěji místo banky…