Finmag (Finmag)
Akcie ve světě  |  29.06.2010 13:40:17

Bohatí trhům nevěří!

Akciové trhy dál pokračují v „nijakém“ vývoji. Co jeden týden či měsíc získají, následující obvykle ztratí. K pokračujícím obavám z vývoje Evropy, zejména části jejího jižního křídla, se minulý týden přidaly některé nepříliš příznivé makroekonomické zprávy. Nikoho nepotěšila revize hrubého domácího produktu USA, podle které v letošním 1. čtvrtletí vzrostl jen o 2,7 %, tedy o půl procenta méně, než zněl předběžný odhad.

Index PX pražské burzy ztratil téměř tři procenta, tentokrát lze ale hovořit o technické ztrátě, když akcie ČEZ oslabily v souvislosti s předpokládanou dividendou. Nedařilo se ani zahraničním trhům.

Rizikověji orientovaní či dostatečně trpěliví investoři jistě najdou řadu zajímavých investičních příležitostí. A nemusí to být jen řecké akcie, nebo akcie British Petroleum, respektive jiné jim podobné propadáky. Běžný český investor je ovšem obvykle opatrnější a předpovědi jako ta od Saxo Bank, podle níž čekají akciové trhy bouřlivé časy, nikomu na klidu nepřidá. I když podobný názor není ojedinělý a tato prognóza se nakonec nemusí vyplnit.

Defenziva opět v útoku?

Zmíněná dánská banka doporučuje pro nadcházejících 12 měsíců u obchodůakciemi nijak objevně maximální obezřetnost. Investiční příležitosti vidí u tradičních defenzivních titulů s průkaznou historií vyplácení rostoucích dividend. Zřejmě však s nijak horentními výnosy. Defenziva tedy má být, řečeno sportovní terminologií, v ofenzivě. K preferovaným titulům řadí Saxo Bank sektor spotřebního zboží, telekomunikace a veřejné služby. Varuje naopak před zklamáním z očekávaného růstu čínské ekonomiky a další vlnou krachů na americkém trhu nemovitostí.

Velmi skeptičtí jsou ovšem experti Saxo Bank k očekávané výši výnosů firem. Ve druhé polovině roku totiž čekají silně negativní makroekonomické vlivy spojené s výraznými škrty evropských vlád v letním období. Zda bude mít banka pravdu již ve 2. čtvrtletí, můžeme zjistit poměrně brzy – končí červen a tak opět přijdou na řadu čtvrtletní firemní výsledky.

Dolarové milionáře lákají reálné investice

Nepříliš pozitivně vyznívá i pravidelná výroční zpráva společností Capgemini a Merrill Lynch o tom, jak investovali dolaroví milionáři v roce 2009. Průměrný český investor bude asi těžko moci kopírovat investice bohatých, jako jsou nákup umění, letadel nebo diamantů. Horší je, že řada dolarových milionářů (vlastní majetek alespoň za milion dolarů, do něhož se nepočítají nemovitosti, v nichž bydlí) nevěří podle Ileany van der Linde, která řídí výzkum v Capgemini finančním trhům a regulátorům.

Téměř 30 % milionářů ve světě podle zprávy, kterou cituje agentura Bloomberg, opustilo v roce 2008 firmy, které jim spravovaly peníze (asset management), když index S&P 500 ztratil 38 procent. V posledních 12 měsících ale index posílil o 22 procent. Jestliže bohatí trhům, na které mají jejich peníze nemalý vliv, příliš nevěří, odráží se to samozřejmě na vývoji akciových trhů.

Podle World Wealth Report jsou pro zhruba třetinu dolarových milionářů typické luxusní sbírky, jako jachty, letadla a silná auta, drahokamy a hodinky, ale i víno a mince, sportovní investice, ale třeba také hudební nástroje.

Ti, jejichž investice přesahují 30 milionů dolarů, se soustřeďují hlavně na umění. U indických, čínských investorů, stejně jako na Středním východě, představuje stejně jako další reálná aktiva, zajištění proti inflaci. Tento trend zjevný již dříve v rozvíjejících se zemích, se nyní rozšiřuje i do těch vyspělých.

Výroční studie Capgemini a Merrill Lynch vznikla na základě interview 1200 manažerů spravujících majetek 150 tisícům klientů v 71 zemích. Zatímco američtí a japonští milionáři mají většinu majetku v luxusních sbírkách, evropští a latinskoameričtí boháči kladou větší důraz na umění a bohatí na Středním východě a v Asii na šperky, diamanty a hodinky.

Nejvíce, a to 2,87 milionu dolarových milionářů je podle studie v USA, za nimi následuje Japonsko, třetí v pořadí je s 861 500 milionáři Německo. Počet dolarových milionářů v Číně vzrostl o 31 procent na 477 400 a překonal tak Velkou Británii, kde je jich 448100.

Začnou bohatí postupně opět více investovat do akcií, ale také třeba do nemovitostí, které rovněž představují reálné investice? K těm ostatně patří i zlato a stříbro, o němž se ve zprávě Capgemini a Merrill Lynch soudě alespoň podle agentury Bloomberg příliš nehovořilo.

Autor je redaktorem serveru www.penize.cz

Tyto zprávy pro vás vytváří Finmag.cz.
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:

Út 10:26  Trhy vyčkávají před zasedáním FEDu Research (Česká spořitelna)
Út 10:02  Volkswagen: 1Q mírně nad odhady a výhled potvrzen Research (J&T BANKA)




Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688