Německo zrychluje schvalovací řízení pro výstavbu a modernizaci své energetické soustavy, chce tak vyřešit problémy s náhlými přesuny energie ze svých obnovitelných zdrojů do ČR. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Petrem Nečasem v Praze to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Z dalších témat Merkelová po setkání s Nečasem také uvedla, že ČR „plně sdílí“ cíle evropského paktu fiskální stability a případnému přistoupení země tak nyní nic nebrání.
"Máme schválený zákon, v rámci kterého lze přeskočit určité kroky, takže schvalovací proces se zrychluje. Výrazně jsme také pokročili při schvalování zejména v rámci severoněmecké sítě," uvedla Merkelová. Upozornila, že stavba nových sítí a jejich modernizace závisí také na soukromých investorech.
Provozovatel tuzemské přenosové soustavy ČEPS opakovaně upozorňuje, že náhlé přenosy energie z Německa ohrožují stabilitu české sítě. Problémy způsobují především větrné elektrárny na severu země. Německá kancléřka nicméně uvítala, že Česko nehodlá na hranicích stavět transformátory, které by přenos energie blokovaly.
Také Česká republika hodlá vybudovat lepší energetickou síť, co možná nejrychleji, a kvůli zamezení případného blackoutu chystá i změny v regulaci. Zatímco dnes čeká na povolení pro vedení vysokého napětí běžně deset či dvanáct let, ministr průmyslu a obchodu Martin Kuba podle dnešních Hospodářských novin plánuje urychlení procesu na dva až tři roky. Stát by podle Kuby chtěl při schvalování výstavby elektrického vedení sebrat pravomoci obcím a krajům, ke zrychlení má pomoci i vyvlastňování.
Premiér Petr Nečas dnes k tématu uvedl, že ČR bude stejně jako Německo investovat do posílení své sítě. Zdůraznil, že cílem české vlády není oddělování sítí, ale integrace evropských energetických trhů. Šéf správce přenosové sítě ČEPS chce do obnovy a posílení přenosové soustavy během dalších dvanácti let nalít přes 60 miliard korun.
Merkelová dnes také uvedla, že Německo respektuje rozhodnutí České republiky provozovat jaderné elektrárny. "Shodli jsme se, že prověrky evropských jaderných elektráren musí probíhat transparentně," uvedla. Nečas německou protistranu ujistili, že ČR je ve věci jaderných elektráren připravena sdílet veškeré potřebné informace. "Je v našem zájmu pokračovat maximálně transparentně. Jde nám o bezpečnost všech našich občanů... a chceme přesvědčit i naše sousedy, že dbáme i na jejich zájmy a bezpečnost," dodal premiér.
Debata německé kancléřky s českým předsedou vlády se nevyhnula ani paktu rozpočtové kázně. Ten před měsícem v Bruselu podepsali představitelé 25 zemí Evropské unie, připojit se odmítly pouze Česká republika a Velká Británie. Podle dnešních slov Merkelové však česká vláda tento pakt celkově neodmítá a má „dveře stále otevřené“.
"Německo nevyvíjí žádný tlak. Pro Německo je důležité, aby fiskální pakt podepsaly zejména členské státy, kde se platí eurem," řekla Merkelová. V přístupu k hospodářské a finanční politice se podle ní Německo cítí s ČR velmi spřízněné. "Jestliže Česká republika dnes nepodepsala, možná podepíše později. Důležité je, že Česká republika bere extrémně vážně pakt stability a růstu," řekla Merkelová. Dodala, že ČR v příštím roce splní maastrichtský požadavek nejvýše tříprocentního deficitu.
"My bez ohledu na to, zda jsme, nebo nejsme podepsáni pod fiskálním paktem, jeho ustanovení v podstatě plníme," řekl Nečas. Česko je proto podle něj "stínovým signatářem" smlouvy. ČR podle něj sice nyní smlouvu nepodepsala, chápe ale, že eurozóna se musí vydat cestou hlubší integrace a změnit se ve fiskální unii. Premiér zopakoval, že v ČR neexistuje širší politická shoda na způsobu ratifikace smlouvy o fiskální unii.
Merkelová dnes v Praze dále upozornila, že pokud eurozóna nebude pokračovat v reformách, mohou se investoři od ní opět odvrátit. Naznačila také, že existuje možnost dalšího přesunu pravomocí od vlád členských států do Bruselu. Evropská unie by měla rozhodovat o tom, co umí lépe než jednotlivé členské země. Jako příklad uvedla dohodu o volném obchodu s Jižní Korejí, kterou sedmadvacítka jako celek dokáže vyjednat lépe než její jednotliví členové. Evropskou komisi považuje za jakousi unijní vládu, přičemž šéfové vlád a států hlídají, aby země nepřicházely o své pravomoci. Evropská unie se podle Merkelové bude dále rozrůstat a bude mít více než 30 členů.
(Zdroj: Bloomberg, ČTK, HN)