Index S&P 500 v prvním kvartálu posílil o 12 % a dosáhl tak nejlepšího startu do nového roku za posledních 14 let. Na trzích došlo k výraznému uklidnění, což vedlo k poklesu výnosů u dluhopisů nejzadluženějších evropských zemí a návratu investorů do rizikovějších aktiv. Po tak úspěšném kvartálu se však množí hlasy investorů, kteří volají po očistné korekci v rozsahu 5 – 10 %. Investoři volající po korekci argumentují především tím, že evropská dluhová krize má daleko od konečného řešení, když zaměření investorů se v posledních týdnech přesouvá na Španělsko. Dalšími argumenty jsou vysoká cena ropy nebo hospodářské zpomalení Číny.
Obavy ze zpomalení sdílejí i analytici , kteří ve svém nedávném reportu uvedli: „Růstový trend na akciových trzích, který jsme sledovali od začátku roku, se postupně vytrácí. Zmírňujeme náš býčí pohled na evropské akcie a očekáváme, že trhy v krátkém období vstoupí do určité korekční fáze s tím, jak momentum globálních makroekonomických dat začíná ztrácet na síle.“ Roger Nightingale, analytik společnosti RDN Associates, vidí na trzích i značná politická rizika, když říká: „Politici se nacházejí ve velmi svízelné situaci, protože jsou nepopulární, a vědí, že většina z nich o svou pozici přijde. Pokud jste v takové situaci, máte tendenci se chovat nevyzpytatelně. Takové nečitelné chování může mít negativní dopad na trhy.“ V dlouhém období se Nightingale obává zvyšování sazeb a peněžní zásoby ze strany centrálních bank.
Přes nedávnou rally zůstává na trzích i mnoho optimistů a jedním z takových optimistů je i Ryan Detrick, technický analytik společnosti Schaeffer´s Investment Research, který tvrdí: „Z historického hlediska byl duben během posledních pěti let skvělým měsícem. Takže ze sezónního pohledu je duben skvělým měsícem.“ Duben byl příznivým měsícem během všech posledních pěti let s průměrným 4,5% výnosem u indexu S&P 500. A za posledních 10 let přinesl duben průměrné zhodnocení 2,2%, což je vůbec nejlepší výkonnost v rámci všech 12 měsíců.
Detrick vidí slušnou šanci na pokračování této rally navzdory vysoké výkonnosti v 1Q, když potenciál vidí v příznivé nadcházející výsledkové sezoně a ve zlepšující se americké ekonomice. Podobně pozitivní názor zastává i Robert Doll, hlavní akciový analytik společnosti BlackRock, který uvedl: „Bude těžké napodobit první kvartál, ale z našeho pohledu zůstává nadále příznivá měnově-politická situace, fundament je dobrý… sentiment je stále negativní, když se podíváte na to, jak jsou investoři zainvestováni, a ocenění rizikových aktiv není přehnané.“
Jiný pohled přináší studie volatility. Analytik z Bloomberg Businessweek, Matthew , popisuje vývoj volatility, která se v 1Q propadla na nejnižší úroveň od roku 2007. Index tržní volatility VIX, který je často nazýván indexem strachu, se nyní obchoduje kolem 15,5, což je skoro o 70 % méně než v první polovině srpna 2011. Tento soustavný pokles volatility šel ruku v ruce s rally na akciových trzích a často se hovoří o jakémsi tichu po bouři. Někteří analytici tento vývoj považují za zcela přirozený. Jim Strugger, analytik derivátů z MKM Partners, k tomu řekl: „VIX se chová tak, jak by se chovat měl“.
Podle Struggera, pokud se podíváme na historii tohoto indexu od roku 1993, tak dojdeme k zajímavým závěrům. Historie ukazuje, že po velkém šoku ve volatilitě dochází k šestiměsíčnímu období klidu. Zde Strugger poukazuje na polovinu prosince, kdy se VIX dostal pod úroveň 25, což by mělo implikovat klidnější období do zhruba poloviny června nebo začátku července. Z toho lze usuzovat pokračování dobré nálady a růstu na akciových trzích během dubna.
(Zdroj: CNBC, Bloomberg)