Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělská vláda odkrývá karty: Její dluh letos dosáhne rekordu, deficit chce snížit o třetinu

Španělská vláda odkrývá karty: Její dluh letos dosáhne rekordu, deficit chce snížit o třetinu

03.04.2012 16:56
Autor: Redakce, Patria.cz

Španělský vládní dluh se letos těsně přiblíží 80 procentům ročního hrubého domácího produktu, na rekordní úroveň poté, co výše rozpočtového deficitu v loňském roce více než dvojnásobně překročila limit stanovený Evropskou unií. Poměr celkového dluhu k HDP se má na konci roku zvýšit z 68,5 procenta na konci roku 2011 na 79,8 procenta, což je nejvýše od obnovení demokracie v zemi v roce 1978, uvedla vláda.

Čistá emise dluhu by se však měla snížit z 48,2 mld. EUR v roce 2011 v souladu se záměrem snížit letos rozpočtový schodek na 5,3 procenta HDP z 8,5 % v loňském roce, uvádí vládní plán. Vláda chce v letošním rozpočtu pomocí úspor a zvýšení firemních daní ušetřit 27 miliard eur. Vedle rozpočtového deficitu, který má letos výrazně klesnout, vláda počítá s dalšími negativními dopady ekonomické recese a růstem nákladů na dluhovou službu. Sdělil to dnes při podrobné prezentaci rozpočtu na letošní rok v parlamentu ministr financí Cristóbal Montoro.

Ještě na začátku minulého měsíce přitom vláda počítala pro letošní rok se schodkem 5,8 procenta HDP a objevily se zprávy, že zemi tak mohou hrozit sankce ze strany EU, s níž se dříve Madrid dohodl na maximální výši schodku 4,4 procenta. Španělsko překročilo dohodnutý deficit také v loňském roce, kdy schodek namísto šesti procent HDP dosáhl 8,5 procenta HDP.

Úsporný plán předsedy vlády Mariana Rajoye počítá s nejdrastičtějšími škrty za více než 30 let. Někteří ekonomové včetně Antonia G. Pascuala z Barclays varují, že úspory a navyšování daní v takovém objemu přilijí do ohně ekonomické recese, což výrazně zkomplikuje možnost dosažení plánovaného třetinového osekání rozpočtového deficitu. Ten Rajoy plánuje dále stlačit k požadované 3% hranice v poměru k HDP v roce 2013. Ekonom Citigroup Guillaume Menuet nicméně očekává, že úroveň rozpočtového schodku se letos nepodaří snížit pod 6,6 procenta. „Zavádění nezbytných kroků zaměřených na podporu potenciálu ekonomického růstu pravděpodobně bude mít negativní krátkodobé důsledky na ekonomickou aktivitu,“ říká Guillaume.

K růstu poměru dluhu k HDP přispějí na straně vládních výdajů zvýšené úroky z vládních dluhopisů, výdaje na záchranu bank, náklady na podporu obnovitelných zdrojů energie a španělský příspěvek ke druhé záchraně Řecka. Na straně ekonomiky jej zvýší propad španělské ekonomiky, jejíž HDP má letos klesnout o 1,7 procenta po růstu o 0,7 % v roce 2011 a poklesu o 0,1 % v roce 2010.

Španělská vláda předpokládá, že ji úrokové platby budou letos stát zhruba 2,75 procenta HDP. Tamní ministerstvo financí čelí povinnosti letos splatit 149,3 mld. EUR. Podle dokumentů k rozpočtu hodlá emitovat hrubý objem dluhopisů 186,1 mld. EUR a zvýšit zároveň prodej dlouhodobého dluhu na úkor pokladničních poukázek. I tak však průměrná splatnost španělského dluhu nevzroste, ale klesne na 6,2 z 6,4 roku.

Španělská vláda čelila v únoru podezření, že vědomě a cíleně manipulovala s makrodaty za rok 2011, aby negativa dopadla na bedra vlády předchozí a ona sama měla více prostoru pro příznivý výsledek roku letošního. EU pohrozila, že proti nově zvolené vládě zasáhne. Španělsko mělo cíleně nadhodnotit rozpočtový schodek za 2011, aby tak letošní data působila příznivěji.

Španělsko prochází hlubokou ekonomickou krizí a nezaměstnanost v zemi je na rekordní úrovni kolem 23 procent, což je nejvíce v EU. Někteří ekonomové se obávají, že Madrid bude nakonec muset požádat o mezinárodní finanční pomoc, jak už to učinilo Řecko, Irsko a Portugalsko. Vláda tyto úvahy odmítá, musí ale o tom přesvědčit Evropskou unii a investory. Letos a příští rok musí Madrid ušetřit celkem 60 miliard eur, aby do roku 2013 dosáhl na Bruselem předepsaný maximální rozpočtový deficit ve výši tří procent.


Váš názor
  •  
    03.04.2012 17:11

    splatím 149,3 půjčím si dalších 186,1 ekonomika se počítá, že bude v recesi tudíž HDP klesne a přesto sníží zadluženost? to je trošku matematicky nemožné nemyslíte?
    chicko
    •  
      03.04.2012 20:46

      Ze by se tak zvedly privatizacni prijmy ci prodej statnich aktiv (zlato apod.)?
      Vaclav
Aktuální komentáře
23.02.2025
21:58Vítězem německých voleb je CDU/CSU. Merz chce rychle sestavit vládu
18:02NĚMECKÉ VOLBY 2025 ONLINE: Merz prohlásil CDU/CSU za vítěze voleb a chce rychle sestavit vládu
12:08Investoři mají největší sklon riskovat od roku 2010, ukazuje průzkum BofA
8:10Víkendář: I kdyby existovaly rozumné důvody pro cla, Trumpovy návrhy jsou stále chybou
22.02.2025
12:26WSJ: Najít plýtvání v platbách vlády USA je snadné, těžší je s tím něco udělat
8:04Víkendář: Existují rozumné důvody pro zavádění cel?
21.02.2025
22:00Zámořské trhy razatně propadly  
17:11Cla, dedolarizace světové ekonomiky a čínské překračování pasti středních příjmů
16:54Americké akciové indexy zamítají rostoucí pohyb  
15:53Povedená čísla největšího těžaře zlata: Co říká analytik k výsledkům Newmont?  
15:20Cena plynu v USA skokově vzrostla, přesto je zhruba třetinová proti Evropě
15:17Podvádějí automobilky nejen s dojezdem elektroaut? Italský úřad vyšetřuje VW a další
13:55Jakub Blaha: MercadoLibre je k nezastavení a zametá s odhady analytiků  
12:59Perly týdne: Investoři s rekordně nízkou zásobou hotovosti, Buffett naopak
12:02Česko navrhuje Evropské komisi mírnější pravidla pro emise aut a odklad případných sankcí
10:42NĚMECKÉ VOLBY 2025 V DATECH: Průzkumy hlasů, zisků a ztrát, křesel i možných koalic
9:34Dominik Rusinko: Spotřebitelská důvěra na nejnižší úrovni za poslední rok
9:06Rozbřesk: Trhy čekají s napětím na německé volby, co sledovat?
8:53Nejvyšší japonská inflace od 2023 posílila argument pro zvýšení sazeb, Evropa zahájí pozitivně  
6:21Invesco: Zlato a jeho lednové výkony

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data