Tržby v maloobchodu se v únoru mírně snížily o 0,2 procenta. V meziročním srovnání stouply o 1,6 procenta, zatímco se čekal jednoprocentní růst. Navíc lednové číslo bylo revidováno směrem vzhůru na 1,8 procenta. V obou případech pomohl data vylepšit vyšší počet pracovních dní v porovnání se stejným obdobím předchozího roku.
Únorovému růstu tržeb nejvíce pomohly automobily, kde tržby reálně rostly o 3,7 procenta, a dokázaly tak mírně zrychlit, přestože registrace vozidel naznačovaly spíše zpomalení. Slušný růst tržeb vedle toho zaznamenali i obchodníci s počítačovým a telekomunikačním vybavením, oděvy nebo výroby pro kulturu a rekreaci. Na druhou stranu potravin a pohonných hmot se prodávalo méně než před rokem, a to o 0,4, resp. 0,9 procenta. Zákazníci za ně ovšem v úhrnu zaplatili víc kvůli výrazně vyšším cenám. Právě tyto položky nyní táhnou inflaci a poptávka po nich je z podstaty málo pružná. Útrata za potraviny tak v běžných cenách vzrostla v únoru o 3 procenta, za pohonné hmoty téměř o 10 procent.
Po číslech z maloobchodu za první dva měsíce vidíme o něco vyšší šanci, že česká ekonomika v prvním kvartále technicky vystoupila z mírné recese. Síla spotřebitelské poptávky je však stále příliš malá na to, aby zažehla citelnější inflační tlaky. Růst maloobchodních tržeb za celý rok by se měl pohybovat kolem 1,5 procenta. Nepředpokládáme proto, že centrální banka změní svůj současný postoj k měnové politice. Úrokové sazby by nadále měly zůstat stabilní.