Globální ekonomika oživuje, přes známky finanční stabilizace eurozóny a zrychlení růstu v USA je ale stále křehká a slabá. Řekla to šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Vyspělé země vyzvala, aby zvýšily "palebnou sílu" její instituce v podobě nových peněz, aby byla schopna lépe řešit globální finanční problémy, zejména dluhovou krizi některých zemí eurozóny.
"Sluší se přiznat, že situace vyhlíží o trochu lépe než ještě před několika měsíci," řekla Lagardeová na konferenci ve Washingtonu. Za nadále složitou označila situaci v Evropě, kde se teprve nedávno zmírnily projevy dluhové krize. Oslabování evropské ekonomiky podkope i americkou ekonomiku a zaměstnanost, dodala.
"Určitě potřebujeme více zdrojů," řekla Lagardeová, konkrétní sumu ale neuvedla. Dodala, že MMF bude o této otázce jednat na svém jarním zasedání za dva týdny. Eurozóna minulý týden schválila navýšení tzv. eurovalu na 800 miliard eur. MMF a další mezinárodní partneři od Evropy požadovali bilion eur.
"Neměli bychom upadnout do falešného pocitu bezpečí," řekla šéfka MMF. "Oživení je stále křehké, finanční systém v Evropě je dál pod těžkým tlakem, zadlužení je stále příliš vysoké." Poukázala také na přetrvávající vysokou nezaměstnanost a na riziko nového růstu cen ropy.
Spojené státy Lagardeová vyzvala k řešení vysokého veřejného dluhu, který podle některých měření přesahuje 100 procent hrubého domácího produktu. Americkým politikům doporučila zaměřit se na omezení růstu mandatorních sociálních výdajů a na zajištění vyšších rozpočtových příjmů. Dodala ale, že příliš rychlé snižování vládních výdajů ve vyspělých zemích by mohlo situaci spíše zhoršit.