Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Odchod periferie z eurozóny by pomohl jí i jádru, výsledkem by byla mnohem silnější eurozóna

Odchod periferie z eurozóny by pomohl jí i jádru, výsledkem by byla mnohem silnější eurozóna

05.04.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Odchod z eurozóny by slabším zemím měnové unie prospěl. Namísto nekonečného procesu utahování a úsporných opatření by jim přinesl nominální devalvaci a růst. Opuštění eurozóny slabšími zeměmi by ale prospělo i jejímu silnějšímu jádru. Tyto země si namísto neustálého získávání času záchrannými programy mohou vybrat ze dvou alternativ. První z nich by bylo hodit slabé země přes palubu a neposkytovat jim další finance. Pak by se ale krize rozšířila i do samého jádra a je jasné, že tato možnost zvažována není. Druhou alternativou je poskytovat periferii stálou podporu.

Druhá možnost znamená svazek, ve kterém jsou oba partneři nešťastní. Jádro by muselo poskytovat podporu ve formě společných závazků (jakými jsou například eurodluhopisy), nebo ve formě fiskálních transferů. Eurodluhopisy ale mohou fungovat jen v případě vytvoření politické unie, což je dlouhodobý proces, u kterého není pravděpodobné, že by byl dokončen včas. Pravděpodobnější je tak vytvoření unie fiskálních transferů, což je ovšem velmi riskantní a nákladný projekt.

Jestliže by taková unie skutečně vznikla, slabé země by ztratily motivaci k bolestivým reformám svých ekonomik, protože by si namísto toho mohly říkat bohatým zemím o dávky. Tyto země již nyní proti takovému systému ostře protestují, a to i z toho důvodu, že by oslabil rovněž je samotné a i ony by mohly následně potřebovat pomoc. Navíc silnější země ani nevěří, že by se ty slabší chovaly zodpovědně, což dokazují německé požadavky na zavedení limitů pro fiskální nerovnováhy členských zemí eurozóny.

Německo je posedlé tím, aby základem měnové unie byla právě fiskální zodpovědnost. Odchod slabých zemí by tak umožnil vytvoření skutečné fiskální unie. Výsledná změna profilu členských zemí by mohla umožnit i vydání eurodluhopisů a nakonec by mohlo dojít k vytvoření sice menší, ale mnohem silnější měnové unie.

Autorkou je Megan Greene z Roubini Global Economics.

Zdroj: EconoMonitor


Váš názor
  • Kde tie lanské snehy sú...
    05.04.2012 10:02

    Keby sa písal dátum 5.4.2004 - a BOLI BY SME tesne pred vstupom do eurospolku, tak by možno bol obsah článku konzultatívne zaujímavý v posúdení euroalternatív...Podobný stav bol aj v APRÍLI 1990, keď v poeuforickom "ťažení" postupne "vytriezvovali v REALITE 1990 aj Havlovci, aj Kňažkovci, ako aj INÍ OVC-v diléme, čo a ako ďalej....Rétorikov boľševikov 1917 po zvrhnutí Cára Mikuláša....,: ŠTO DELAŤ?! -poniektorí to v Rusku nevedia doteraz a naši "revolucionári "89 - sú im podobní až europodobní?! Keby išlo len o Česko a Slovensko v EU - to by ešte naša ľavopravá servilná ELITA 1990-2012 - možno zvládla, ale zásadne by to euronezvládla, lebo "LISABON" sa mal najprv merať i euromerať v geopolitickje eufórii "89-93 a na "východe" zvlášť...Lenže v duchu benešovskej CHYTRISTIKY v úprave CHARTY 77a OF 1989 -zase skĺzli NAŠIHOŠI na pobielohorskú osvedčenú "diagnózu"... atak :sme sa" vospolok "prepracovali až do 5.4.2012 a "článku" múdrej pani ale s pomýleným dátumom zverejnenia, ktorý MOŽNO mala v šuplíku už pekných pár rôčkov?! Škoda až euroškoda, ale lepšie toto ako EURONIČ 2004-2012???
    turcan
  • to jsem zvědav
    05.04.2012 9:38

    Jestli ty bilionové škody v podobě zlikvidovaných úspor obyvatelstva, rekordní inflace, astronomických dluhů a pod... ti marxističtí snílci, křiklouni ideologií a euroaktivisté zaplatí ?? Nezaplatí. Ti nejhorlivější dostanou za odměnu od silných bank nějakou trafiku a ve spokojeném důchodě budou psát bezobsažné memoáry o sociální a mírové Evropě :-(( Myslím, že škody na území EU se dají směle přirovnat ke škodám způsobené 2 sv. válkou.
    Jesse
Aktuální komentáře
23.02.2025
18:02NĚMECKÉ VOLBY 2025 ONLINE: Merz prohlásil CDU/CSU za vítěze voleb a chce rychle sestavit vládu. Jak silnou bude AfD a další?
12:08Investoři mají největší sklon riskovat od roku 2010, ukazuje průzkum BofA
8:10Víkendář: I kdyby existovaly rozumné důvody pro cla, Trumpovy návrhy jsou stále chybou
22.02.2025
12:26WSJ: Najít plýtvání v platbách vlády USA je snadné, těžší je s tím něco udělat
8:04Víkendář: Existují rozumné důvody pro zavádění cel?
21.02.2025
22:00Zámořské trhy razatně propadly  
17:11Cla, dedolarizace světové ekonomiky a čínské překračování pasti středních příjmů
16:54Americké akciové indexy zamítají rostoucí pohyb  
15:53Povedená čísla největšího těžaře zlata: Co říká analytik k výsledkům Newmont?  
15:20Cena plynu v USA skokově vzrostla, přesto je zhruba třetinová proti Evropě
15:17Podvádějí automobilky nejen s dojezdem elektroaut? Italský úřad vyšetřuje VW a další
13:55Jakub Blaha: MercadoLibre je k nezastavení a zametá s odhady analytiků  
12:59Perly týdne: Investoři s rekordně nízkou zásobou hotovosti, Buffett naopak
12:02Česko navrhuje Evropské komisi mírnější pravidla pro emise aut a odklad případných sankcí
10:42NĚMECKÉ VOLBY 2025 V DATECH: Průzkumy hlasů, zisků a ztrát, křesel i možných koalic
9:34Dominik Rusinko: Spotřebitelská důvěra na nejnižší úrovni za poslední rok
9:06Rozbřesk: Trhy čekají s napětím na německé volby, co sledovat?
8:53Nejvyšší japonská inflace od 2023 posílila argument pro zvýšení sazeb, Evropa zahájí pozitivně  
6:21Invesco: Zlato a jeho lednové výkony
20.02.2025
22:01Walmart ztratil, ale dařilo se Alibabě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data