Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko v dubnu dodá do ČR o 80 procent ropy méně. Další argument pro pumpaře?

Rusko v dubnu dodá do ČR o 80 procent ropy méně. Další argument pro pumpaře?

05.04.2012 8:28
Autor: ČTK

Rusko v dubnu dodá do České republiky jen kolem 80.000 tun ropy, zatímco běžný měsíční příděl dosahuje asi 400.000 tun. Agentuře Reuters to sdělily zdroje z trhu, podle nichž Moskva zbylou část pošle do svých vývozních přístavů, hlavně do nového terminálu Usť-Luga na pobřeží Baltského moře. Rusko bude podle obchodníků během čtvrtletí krátit i dodávky do Polska a do Německa.

"Už teď je zde nedostatek (ropy typu Urals)," řekl jeden z obchodníků, jehož Reuters citoval. Urals je referenčním typem ruské ropy, podobně jako například ve Spojených státech je to West Texas Intermediate (WTI) anebo v západní Evropě Brent.

Rusko za posledních deset let zastavilo tranzit ropy přes území bývalých sovětských republik Lotyšsko, Litva, Estonsko a Ukrajinu. Kreml se tak snaží posílit nezávislost ruské infrastruktury a rozšířit exportní terminály. Na pobřeží Baltu, Černého moře a Tichého oceánu by rovněž mohly vzniknout terminály úplně nové.

Zatím nejnovější terminál Usť-Luga začal fungovat teprve minulý měsíc. S návrhem na jeho výstavbu Rusko přišlo před pár lety, kdy mezi Ruskem a Běloruskem vrcholily spory o tranzit ropy. Přes Bělorusko vede ropovod Družba, přes který Rusko denně přepravuje asi jeden milion barelů ropy. Ta proudí do rafinerií v Polsku, Německu, Česku, Maďarsku a na Slovensku.

V ČR by krácení dodávek ropy z Ruska měla pocítit Česká Rafinerská, jejímž většinovým vlastníkem je Unipetrol (172,3 CZK, -1,26%). Jeho mluvčí ale na dotaz agentury Reuters řekl, že rafinerie žádný nedostatek ropy nepociťuje.

Hlavní vládní vyjednávač v otázkách energetiky Václav Bartuška řekl, že dovoz ropy přes dva ropovody znamená dostatečnou flexibilitu. Odkazoval tak na ropovod Družba a na další produktovod, který přivádí ropu z oblastí kolem Středozemního moře. "V tuto chvíli zde není žádný poplach," citovala agentura Bartušku.

Obchodníci ale tvrdí, že výpadek zásobování přes ropovod Družba by mohl Českou republiku přinutit ke zvýšení nákupu dražší ropy ze středomořských přístavů. Jiný zdroj například řekl, že polská společnost PKN (37,31 PLN, -1,43%) Orlen už začala zjišťovat, kde by si zajistila náhradní dodávky za chybějící ruskou ropu. PKN Orlen je vlastníkem Unipetrolu.

V minulosti se spekulovalo, že tranzit přes ropovod Družba se zastaví, v posledních letech ale spekulace utichly. Ruské ropné společnosti totiž tvrdí, že je to pro ně ekonomicky stále ještě atraktivní způsob přepravy ropy. Terminál Usť-Luga by měl během druhého čtvrtletí odbavit asi 3,6 milionu tun ropy. Rusko, které je největším producentem ropy na světě, ale objem těžby tam stagnuje, musí ropu odklánět z jiných destinací.

Polsko už se podle obchodníků dozvědělo, že ve druhém čtvrtletí mu budou kráceny dodávky přes ropovod Družba o jeden milion na 4,8 milionu tun. Podle obchodníků je i zde hlavní příčinou snaha Moskvy obstarat ropu pro nový terminál Usť-Luga. Německo má dodávky kráceny o 0,8 milionu na zhruba 5,1 milionu tun.

Rusko mělo za celé druhé čtvrtletí do České republiky dodat 1,2 milionu tun ropy, což by byl pouze nepatrný pokles proti 1,25 milionu tun v prvním čtvrtletí. Plán se teď ale může razantně změnit, pokud se dodávky za duben výrazně sníží a nižší budou i v dalších měsících.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.02.2025
18:02NĚMECKÉ VOLBY 2025 ONLINE: Merz prohlásil CDU/CSU za vítěze voleb a chce rychle sestavit vládu. Jak silnou bude AfD a další?
12:08Investoři mají největší sklon riskovat od roku 2010, ukazuje průzkum BofA
8:10Víkendář: I kdyby existovaly rozumné důvody pro cla, Trumpovy návrhy jsou stále chybou
22.02.2025
12:26WSJ: Najít plýtvání v platbách vlády USA je snadné, těžší je s tím něco udělat
8:04Víkendář: Existují rozumné důvody pro zavádění cel?
21.02.2025
22:00Zámořské trhy razatně propadly  
17:11Cla, dedolarizace světové ekonomiky a čínské překračování pasti středních příjmů
16:54Americké akciové indexy zamítají rostoucí pohyb  
15:53Povedená čísla největšího těžaře zlata: Co říká analytik k výsledkům Newmont?  
15:20Cena plynu v USA skokově vzrostla, přesto je zhruba třetinová proti Evropě
15:17Podvádějí automobilky nejen s dojezdem elektroaut? Italský úřad vyšetřuje VW a další
13:55Jakub Blaha: MercadoLibre je k nezastavení a zametá s odhady analytiků  
12:59Perly týdne: Investoři s rekordně nízkou zásobou hotovosti, Buffett naopak
12:02Česko navrhuje Evropské komisi mírnější pravidla pro emise aut a odklad případných sankcí
10:42NĚMECKÉ VOLBY 2025 V DATECH: Průzkumy hlasů, zisků a ztrát, křesel i možných koalic
9:34Dominik Rusinko: Spotřebitelská důvěra na nejnižší úrovni za poslední rok
9:06Rozbřesk: Trhy čekají s napětím na německé volby, co sledovat?
8:53Nejvyšší japonská inflace od 2023 posílila argument pro zvýšení sazeb, Evropa zahájí pozitivně  
6:21Invesco: Zlato a jeho lednové výkony
20.02.2025
22:01Walmart ztratil, ale dařilo se Alibabě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data