Z reaktoru japonské jaderné elektrárny Fukušima 1 poničené loňským zemětřesením a vlnou tsunami nově uniklo 12 tun radioaktivní vody. Provozovatel elektrárny, společnost TEPCO, připouští, že část vody se mohla dostat do Tichého oceánu, informuje agentura AFP.
Únik zjistili technici ve dnes ráno. Jedovatá látka vytekla z potrubí připojeného k přechodnému dekontaminačnímu systému.
"Naši technici potvrdili, že radioaktivní vody unikla poškozeným kloubem potrubí," sdělila firma TEPCO. "Je možné, že určité množství vody uniklo ven ze zařízení elektrárny do oceánu," píše společnost v prohlášení.
Už minulý měsíc uniklo z dekontaminačního systému elektrárny 120 tun radioaktivní látky, zhruba 80 litrů vyteklo do oceánu.
Jadernou elektrárnu Fukušima poničilo loni 11. března zemětřesení o magnitudu 9,0 a vlna tsunami. Při katastrofě selhal chladicí systém zařízení, explodoval nahromaděný vodík a z přehřátých reaktorů unikla radiace.
Stovky tisíc lidí z okolí elektrárny musely opustit své domovy, dvacetikilometrová evakuační zóna zůstává liduprázdná. Stopy radiace byly zaznamenány ve vodě, hovězím mase, zelenině, čaji, mořských plodech a také u divokých zvířat.
Zemětřesení a tsunami připravily o život na 20 000 Japonců. Katastrofa ve fukušimské elektrárně nalomila důvěru Japonců v jadernou energii, na kterou se ostrovní země chudá na přírodní zdroje dosud spoléhala.