Aktualizováno Tuzemská energetika může přistoupit kvůli dostavbě jaderné elektrárny Temelín a Dukovan k redukci v dividendové politice, pokud by přetrvávaly nízké ceny elektřiny. Dle WSJ to uvedl šéf pro strategii Pavel Cyrani. „Při předpokladu nízkých cen elektřiny je redukce dividend jednou z možností, jak financovat rozšíření Temelína," uvedl na konferenci pro Dow Jones Newswires Cyrani.
Mluvčí ČEZ Eva Nováková ke zprávě následně pro agenturu Bloomberg uvedla, že snižování dividendy je „čistě teoretickým“ scénářem, na který by došlo pouze v případě „extrémně nepravděpodobného vývoje“ a nemusí být vůbec spojován s Temelínem.
Tento týden navrhl výplatu hrubé dividendy 45 Kč ze zisku roku 2011, která odpovídá více než 59% dividendovému výplatnímu poměru ze zisku. Strategií je držet výplatní poměr u dividendy v rozmezí 50 až 60 procent.
Cyrani znovu potvrdil, že nechává na stole ležet další varianty podpory financování JETE, mezi které patří garantovaná cena elektřiny z Temelína a státní záruky za úvěry na projekt i myšlenku přizvání finančního partnera. Finanční ředitel ČEZ Martin Novák minulý týden uvedl, že vyjednávání se státem ohledně garantovaných cen elektřiny pro Temelín sice nemají žádnou jasnou uzávěrku, ale chtěl by dosáhnout dohody do konce roku 2013. Garance za poskytnuté úvěry prý firma od státu nepotřebuje.
Jakékoliv státní garance za bankovní úvěry na Temelín před týdnem vylučil také ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že dokud bude ministrem, nepřicházejí v úvahu. O garantované výkupní ceně je prý ochoten jednat. „Ten model zkoumáme, poslední slovo ale bude mít nezávislý regulační úřad,“ uvedl Kalousek před týdnem. Ministr průmyslu a obchodu Kuba vysvětlil, že u Kalouska budil obavu dopad záruk do státního dluhu a možný důsledek pro rating země. "Forma garantované výkupní ceny je mnohem logičtější," uvedl Kuba s tím, britský model státem garantované výkupní ceny elektřiny se mu jeví nyní nejracionálnější a pro ČR nejpřijatelnější.
Tento návrh však zatím nemá podporu u regulátora energetického trhu. „Nedovedu si garantovanou cenu představit. Nevím, jak bych vysvětlila spotřebitelům, že mají po solárech dotovat další elektrárnu,“ uvedla před týdnem pro HN Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu.
Pokud jde o elektrárnu Dukovany, Cyrani uvedl, že chce docílit prodloužení životnosti elektrárny o deset let, tedy z roku 2015 na rok 2025. „Prodloužení životnosti i nové reaktory jsou v plánu,“ uvedl Cyrani s tím, že neexistuje důvod, proč by prodloužení Dukovan mělo být zamezeno, protože patří mezi nejbezpečnější jaderné elektrárny v Evropě.
Šéf Daniel Beneš nedávno uvedl, že Temelín zůstává prioritou . Jeho rozšíření má přednost před dalšími. Velvyslanec pro energetickou bezpečnost ČR Václav Bartuška dle listu na dnešní konferenci uvedl, že zatímco Německo respektuje českou volbu rozšíření jaderné energetiky, o určité ovlivnění se snaží sousední Rakousko.
Bartuška již dříve uvedl, že otázka státních záruk za dostavbu Temelína může být případně nastolena až ve chvíli, kdy ČEZ bude mít konkrétní rozpočet celého projektu. V únorovém online rozhovoru na Patria.cz Václav Bartuška uvedl, že všem třem uchazečům je jasně komunikováno, že se ČR/ČEZ nakonec může rozhodnout nestavět, pokud nebude ekonomika projektu dávat smysl.
(Zdroj: WSJ, Dow Jones, HN, LN, ČEZ)