Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Euro je katastrofální projekt, řekl Klaus ve Francii

Euro je katastrofální projekt, řekl Klaus ve Francii

05.04.2012 17:23
Autor: ČTK

Jednotná evropská měna je katastrofa a chybný projekt. V České republice není o vstupu do eurozóny naprosto žádná debata, a tak pro vstup nejsou ani žádné časové rozvrhy. V rozhovoru pro francouzskou zpravodajskou televizi France 24 to řekl český prezident Václav Klaus, podle něhož česká vláda odmítla fiskální pakt kvůli tomu, že podle něj předává kontrolu nad rozpočtem do Bruselu. Klaus s France 24 mluvil v pondělí při návštěvě Paříže. Televize bude rozhovor vysílat v pátek.

Podle Klause podstatou nedávno schváleného paktu rozpočtové kázně není snižování rozpočtových schodků, ale přenesení odpovědnosti za rozpočet z jednotlivých zemí do Bruselu. "Pro nás je to naprosto nepřijatelné. Myšlenka přesunout to někam do Bruselu technokratům, byrokratům ... nerozhodovat o rozpočtu v naší zemi je pro nás nepřijatelné," řekl Klaus v souvislosti s paktem, k němuž se z členských zemí nepřipojily jen ČR a Británie.

Podle něj je limit tří procent rozpočtového schodku pro země eurozóny ještě příliš vysoký. "Naše zadlužení je nižší než průměr EU... takže říkat nám, abychom si dali veřejné finance do pořádku, není správné," řekl Klaus.

Připustil, že "se nám nechce přijmout euro". "Euro je katastrofa. Doufám, že i lidé ve Francii vědí, že euro je katastrofa... Byl to chybný projekt," řekl Klaus. Pokud jde o datum vstupu do eurozóny, k němuž Českou republiku zavazuje vstupní smlouva, český prezident řekl, že "o tom teď není v ČR naprosto žádná diskuse. To znamená, že nejsou žádné časové rozvrhy, žádná data," řekl.

Klaus se vyjádřil skepticky i o takzvaném schengenském prostoru volného pohybu osob. "Byl to další projekt, který vypadal velmi hezky... Někteří z nás ale vždy říkali, že jako všechno i Schengen má výhody i náklady... Vždy jsem si byl vědom, že Schengen má některá nebezpečí, která cítí země na jeho hranici víc, než třeba ČR, která je uvnitř, a problém imigrace není pro ni stejný jako pro Francii," dodal.

V pořadu předseda nadace Roberta Schumana Jean-Dominique Giuliani vyjádřil přesvědčení, že Klaus svými kroky, jako bylo váhání kolem podpisu lisabonské smlouvy nebo odmítnutí fiskálního paktu, ČR v unii izoloval. Řekl, že solidarita v unii není jednostranná, a připomněl, že ČR za sedm let členství dostala 27 miliard eur.

Klaus řekl, že je Giulianiho slovy šokován. Podle něj ČR nevstoupila do unie, aby dostala nějaké peníze, ale aby byla po pádu komunismu normální evropskou zemí a aby se mohla účastnit evropské integrace.

Připustil, že ČR z členství "možná, možná" měla prospěch. Řekl však, že to není možné kvantifikovat.

Nemůže prý také přijmout obvinění, že "nejsme féroví vůči našim partnerům". "Jsme féroví. Nejsme těžce zadlužená země, jsou jiné země mnohem zadluženější, včetně Francie. Takže, kdo není fér, Francie nebo ČR?" řekl.

Jiná věc než fiskální pakt je podle něj účast ve fondech na podporu jiných zemí. Ale i v této souvislosti uvedl, že ČR se nepřipojila k euru. "My nejsme partneři v eurozóně. A byli jsme chytří, že jsme to neudělali. Pro mnoho zemí je členství v eurozóně svěrací kazajkou a komplikuje jim to situaci," řekl.

V souvislosti se Slovenskem, které je členem eurozóny, je stejně jako ČR orientováno na export do zemí eurozóny a má vyšší růst než ČR, Klaus řekl, že si nemyslí, že to je kvůli euru. "Je to úspěšná země z mnoha důvodů," řekl.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.02.2025
18:02NĚMECKÉ VOLBY 2025 ONLINE: Merz prohlásil CDU/CSU za vítěze voleb a chce rychle sestavit vládu. Jak silnou bude AfD a další?
12:08Investoři mají největší sklon riskovat od roku 2010, ukazuje průzkum BofA
8:10Víkendář: I kdyby existovaly rozumné důvody pro cla, Trumpovy návrhy jsou stále chybou
22.02.2025
12:26WSJ: Najít plýtvání v platbách vlády USA je snadné, těžší je s tím něco udělat
8:04Víkendář: Existují rozumné důvody pro zavádění cel?
21.02.2025
22:00Zámořské trhy razatně propadly  
17:11Cla, dedolarizace světové ekonomiky a čínské překračování pasti středních příjmů
16:54Americké akciové indexy zamítají rostoucí pohyb  
15:53Povedená čísla největšího těžaře zlata: Co říká analytik k výsledkům Newmont?  
15:20Cena plynu v USA skokově vzrostla, přesto je zhruba třetinová proti Evropě
15:17Podvádějí automobilky nejen s dojezdem elektroaut? Italský úřad vyšetřuje VW a další
13:55Jakub Blaha: MercadoLibre je k nezastavení a zametá s odhady analytiků  
12:59Perly týdne: Investoři s rekordně nízkou zásobou hotovosti, Buffett naopak
12:02Česko navrhuje Evropské komisi mírnější pravidla pro emise aut a odklad případných sankcí
10:42NĚMECKÉ VOLBY 2025 V DATECH: Průzkumy hlasů, zisků a ztrát, křesel i možných koalic
9:34Dominik Rusinko: Spotřebitelská důvěra na nejnižší úrovni za poslední rok
9:06Rozbřesk: Trhy čekají s napětím na německé volby, co sledovat?
8:53Nejvyšší japonská inflace od 2023 posílila argument pro zvýšení sazeb, Evropa zahájí pozitivně  
6:21Invesco: Zlato a jeho lednové výkony
20.02.2025
22:01Walmart ztratil, ale dařilo se Alibabě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data