Aktualizováno Soud ve Spojených státech schválil návrh na vyrovnání, který ukládá pěti největším americkým bankám zaplatit celkem 25 miliard dolarů za „chybný přístup k hypotékám“. Civilní žalobu na banky před časem podalo celkem 49 států americké unie i federální vláda ve Washingtonu.
Obviněny z chybných postupů při obsluze hypotečních úvěrů byly finanční společnosti Bank of America/Merrill Lynch, , Chase & Co, a Ally Financial.
Všechny jmenované banky dohromady zaplatí do pokladny federální vlády i vlád jednotlivých států zhruba pět miliard dolarů každá. Banky přistoupily také na to, že sníží dlužné částky z hypoték a přistoupí k restrukturalizaci ohrožených úvěrů. Tím splní i zbylou část vyrovnání, k němuž se zavázaly.
Žaloba kladla bankám za vinu, že při zabavování nemovitostí během finanční krize nepostupovaly v souladu s právem. Nejasnosti ale vyvstávají i při samotném poskytování bankovních služeb klientům s hypotékami. Banky žádnou vinu nepociťují, k žalobě se ale postavily rezervovaně a souhlasily s tím, že výměnou za ukončení sporu dobrovolně zaplatí.
Soudkyně Rosemary Collyerová podle agentury Reuters podepsala dříve oznámenou sérii vyrovnání už ve středu, schválení ale bylo zveřejněno až v noci na dnešek.
Dohodu mezi bankami a státem kritizují investoři, kteří drží hypoteční zástavní listy. Obávají se totiž, že oznámené vyrovnání se jich může nějakým způsobem dotknout a způsobit jim finanční újmu. Organizace The Association of Mortgage Investors, která tyto investory sdružuje, chce v textu vyrovnání prosadit dílčí změny. Před soudem ale zatím žádný návrh v tomto smyslu oficiálně nepodala.
Komentář k dohodě poskytla zatím jen banka , která tvrdí, že pomoc majitelům nemovitostí, kteří se dostali do problémů, je pro její hypoteční součást CitiMortgage nejvyšší prioritou. Už prý prověřila několik set případů, aby zjistila, zda je možné je v rámci navrženého postupu řešit. Ostatní banky zatím svá stanoviska neposkytly.
Americký soud dnešním krokem potvrdil dohodu, která se rýsovala již od počátku února. "Je to největší urovnání, jakého kdy vláda ve spolupráci s jednotlivými státy unie dosáhla," citovala již v únoru DPA amerického ministra spravedlnosti Erica Holdera. "Je to nejnovější krok vpřed při napravování křivd, které vedly ke kolapsu našeho trhu s bydlením a ekonomické krizi," dodal. Urovnání se týká všech států americké unie až na Oklahomu.
"Mnoho firem, které realizovaly zabavování domů pro neschopnost splácet hypotéku, nedalo dlužníkům žádnou šanci bojovat o udržení si svého domu," komentoval postup finančních institucí americký prezident Barack Obama. Dodal, že ve značném množství případů se vůbec neověřovalo, zda je zabavení legitimní.
(Zdroj: čtk, Reuters, AP, DPA, CNBC)